Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Drogi bez skrótów

Motorem projektu „Drogi bez skrótów, czyli interdyscyplinarne poszukiwanie pozytywnego wizerunku Śląska” była ciekawość, chęć eksperymentowania, zmierzenia się z wizerunkiem Bytomia, określanego jako najbardziej odpychające miejsce w Polsce. W ramach projektu stowarzyszenie Polskie Forum Edukacji Europejskiej i CSW „Kronika” zachęciły dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do uprawiania alternatywnej turystyki, do eksploracji znanych miejsc z zupełnie nowej perspektywy.

W 2009 r. CSW „Kronika” zrealizowało projekt „Alternatif Turistik”, który był zakładającym partycypację odbiorców, interdyscyplinarnym przedsięwzięciem składającym się z książki „Indunature”, wystawy, wycieczek, spotkań, koncertów, warsztatów, pikników, wypożyczalni rowerów, krążenia po miejscach zapomnianych bez celu, lenistwa. Projekt po instytucjonalnym okresie działania w Kronice zaczął żyć własnym życiem, przekształcając się w długofalowy, multidyscyplinarny program. Na bazie doświadczeń wyniesionych z „Alternatif Turistik” połączonych z analizą konkretnych potrzeb dzieci i młodzieży dorastającej w Bytomiu powstał program projektu „Drogi bez skrótów...”. Poprzez odkrywanie znanych miejsc, często ruin przemysłowej przeszłości Bytomia, z nowej perspektywy chcieliśmy pokazać nieoczywiste ich piękno.

 
EDUKACJA MEDIALNA
Nowe media są jednym z narzędzi, którymi dysponują współcześni animatorzy kultury. Wykorzystanie w projekcie systemu nagrywającego, aparatów fotograficznych, komputerów podyktowane było celem przedsięwzięcia oraz opierało się na rozpoznanych kompetencjach uczestników. Poprzez użycie nowych mediow uświadamialiśmy dzieciom i młodzieży, że oglądać świat i opowiadać o nim można na wiele różnych sposobów.
 
PROJEKT
W ramach projektu zostały wyznaczone nowe trasy turystyczne w Bytomiu – postindustrialna, będąca jednocześnie swoistą planszą z zaznaczonymi polami do gry w turbogolfa, historyczna, na której znalazły się także miejsca już dziś nieistniejące albo przeznaczone do zniszczenia oraz mapa traktująca Bytom jako „gabinet osobliwości”. Pierwsze wizualne wycieczki stanowiły wprowadzenie do kolejnej odsłony, ktorą stało się poszukiwanie dźwięków Bytomia i stworzenie na tej podstawie pocztówek dźwiękowych wyznaczających akustyczny szlak miasta pod kierunkiem Marcina Dymitera aka Emitera. W ten sposób punkt ciężkości został przeniesiony z wizualnego doświadczania przestrzeni na wrażenia akustyczne. Dodatkowo w ramach projektu zostały opracowane oryginalne widokówki i znaczki przedstawiające Bytom w zupełnie nowy sposób, daleki od folderowej sztampy. W oparciu o opracowane mapy zorganizowaliśmy cykl wycieczek pieszych, rowerowych oraz z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Ponadto odbył się koncert podczas „Pikniku z widokiem na hałdę” i spotkanie dla osób zajmujących się edukacją twórczą zachęcające do alternatywnej turystyki.
 
GRUPY DOCELOWE/METODY
W projekcie wzięły udział przede wszystkim dzieci pochodzące z grup marginalizowanych, ale warto podkreślić, że staraliśmy się integrować uczestników z różnym doświadczeniem, zapleczem społecznym i różnymi umiejętnościami. Efekty projektu – mapy, płyty CD, wycieczki, widokówki – w naszym założeniu służyć mają także młodzieży i dorosłym. Obok dzieci w projekcie wzięli udział uznani artyści, kuratorzy i architekci oraz wolontariusze z Polski i z zagranicy. Projekt został zrealizowany przy użyciu eksperymentalnych form, takich jak mapa dźwiękowa, prezentacja multimedialna, warsztaty w przestrzeniach industrialnych, alternatywna turystyka z finałowym piknikiem.
 
EFEKTY
Dzięki projektowi uczestnicy poznali nowe sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii – programów komputerowych, sprzętu nagłaśniającego, sprzętu do rejestracji dźwięków. Dzieci pod opieką dorosłych pełniły funkcję artystów, gospodarzy wydarzeń artystycznych czy przewodników turystycznych. Działania te wzmocniły ich poczucie własnej wartości oraz wartości miejsca, w ktorym żyją. Zachęciły uczestników do aktywnego działania w przestrzeni społecznej, a tym samym wzmocniły wiarę we własne siły
.
FINANSOWANIE/PARTNERZY
Projekt powstał w wyniku współpracy dwóch organizacji: stowarzyszenia Polskie Forum Edukacji Europejskiej i Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” z Bytomia w ramach programu Akademia Orange, który dofinansował przedsięwzięcie.
 
WYZWANIA
Przez cały czas trwania projektu właściwie nie napotkaliśmy większych trudności. Jedyne problemy pojawiły się w związku z nieznacznymi przesunięciami w kosztach (niektore z druków były droższe niż wstępnie zakładaliśmy, inne tańsze). Ponadto w trakcie zimowych wycieczek uczestnicy doświadczyli srogiego mrozu, ale nie stanowił on poważniejszej przeszkody.
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2012 - 30.12.2012

Polskie Forum Edukacji Europejskiej ; Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika"
województwo: śląskie
40-134 Katowice, ul. Iłłakowiczówny 11c
biuro@pfee.org.pl, mail@kronika.org.pl
www.pfee.org.pl, www.kronika.org.pl

Miejsce wydarzenia
Bytom
województwo: śląskie


Liczba odsłon: 842
07.10.2015