Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Inspiracja – Kreacja – Akcja

„Inspiracja – Kreacja – Akcja” to projekt zrealizowany w województwie kujawsko- -pomorskim przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, łączący atrakcyjne formy poznawania dziedzictwa kulturowego najbliższej okolicy z działaniami animacyjnymi. Chcieliśmy pokazać, że bohaterami i artystami są też „zwykłe” osoby: nasi bliscy, dziadkowie, sąsiedzi, a ich wyjątkowość polega na posiadaniu pasji i rozwijaniu talentów. Zależało nam na podniesieniu motywacji uczniów do podejmowania świadomych działań twórczych i kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Inspiracją do stworzenia tego projektu było przełamanie przekonania, że w dziedzinie kultury coś ciekawego i godnego uwagi dzieje się tylko w dużych ośrodkach. Prawdziwe życie toczy się na prowincji...

 
EDUKACJA MEDIALNA
Aby udowodnić powyższe twierdzenie, edukację medialną potraktowaliśmy jako środek do pokazania alternatywy dla kultury miejskiej. Chcieliśmy, aby dzieci i młodzież dostrzegli rożne wymiary kultury i historii, w tym aspekt prywatny (rodzina, miejscowość) oraz lokalny (region).
 
PROJEKT
Projekt składał się z trzech połączonych ze sobą etapów. W czasie pierwszego etapu: „Inspiracji” studenci wolontariusze i uczniowie szkół wspólnie odkrywali historię i kulturę regionu (nie chodziło tylko o „wielkie” wydarzenia i postacie, ale także o te, które nie są znane poza kręgiem lokalnym lub wręcz rodzinnym), co stało się inspiracją do dalszego pogłębiania wiedzy i podejmowania
samodzielnych, autorskich działań artystycznych. Drugim etapem była „Kreacja”. Zdobyta wiedza o historii i kulturze najbliższej okolicy pozwoliła wolontariuszom oraz uczniom przystąpić do twórczego działania. Zaproponowane zostały następujące grupy: fotograficzna, teatralna i dziennikarsko-filmowa. Każda z grup pracowała nad wybraną przez siebie formą prezentacji, czego efekty pokazała podczas ostatniego etapu – „Akcji”. Uczestnicy projektów zaprezentowali efekty swojej pracy w postaci autorskich wystaw fotograficznych, widowisk teatralnych oraz materiałów filmowych w dwóch miejscach – w miejscowości, gdzie realizowany był projekt, oraz w Toruniu podczas podsumowania całego przedsięwzięcia, ktore odbyło się w Studenckim Klubie Pracy Twórczej „Od Nowa”.
 
GRUPY DOCELOWE
Nasz projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z małych miejscowości i wsi. Studenci w dwu- lub trzyosobowych grupach zrealizowali kilkudniowe projekty edukacyjne w województwie kujawsko-pomorskim: w Szkole Podstawowej w Złotoryi, Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w Brąchnowku oraz w gminnych ośrodkach kultury w Unisławiu, Książkach i Gostycynie.
 
EFEKTY
Przed rozpoczęciem pracy z dziećmi 26 studentów odbyło dwa szkolenia, podczas ktorych dowiedzieli się: jak ciekawie przekazywać wiedzę o kulturze, jak w krótkim czasie stworzyć ciekawy materiał dziennikarski, jak w atrakcyjny sposób opracować materiał filmowy i fotograficzny przy pomocy telefonów komórkowych i kompaktowych aparatów fotograficznych oraz jak stworzyć spektakl teatralny, a także poznali elementy pedagogiki zabawy, pracy dydaktycznej i tworzenia autorskich scenariuszy zajęć. Realizując trzy etapy naszego projektu, studenci wolontariusze pracowali z uczniami prowincjonalnych szkoół nad stworzeniem wystawy fotograficznej, spektaklu teatralnego lub filmu. Finałem miała być nie tylko prezentacja pracy, ale także przygotowanie dzieci i młodzieży z małych miejscowości do krytycznego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz pokazanie ich rodzicom, a także studentom z Torunia, że prowincja jest miejscem atrakcyjnym.
 
FINANSOWANIE/PARTNERZY
Projekt został sfinansowany przez Fundację Orange (w ramach programu Akademia Orange) i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Realizatorem projektu był program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” działający w ramach Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Nasz główny partner to Studencki Klub Pracy Twórczej „Od Nowa”.
 
WYZWANIA
Podczas realizacji projektu napotkaliśmy głównie trudności logistyczne – ferie szkolne nie pokrywają się w zupełności z okresem wolnym od zajęć na uniwersytecie. Udało nam się to rozwiązać dzięki dużemu zaangażowaniu studentów, ktorzy przedłożyli realizację projektu nad obecność na zajęciach. Duży wpływ na ich decyzje miała silna motywacja zaszczepiona podczas dwudniowego szkolenia. Ponadto osoby realizujące projekty teatralne potrzebowały więcej czasu na przygotowanie spektaklu. Problem ten został rozwiązany poprzez dodatkowe spotkania studentów po okresie ferii, ale pojawił się inny – z frekwencją u dzieci. Okazało się, że przyczyną ich nieobecności nie jest spadek motywacji, ale fakt, że pomimo zapisywania terminów spotkań dzieci nie pamiętały o nich. W tym przypadku pomogły szkoła i GOK, które umożliwiły kontakt z rodzicami.
 
Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

1.1.2012 - 30.12.2012

Fundacja Rozwoju Wolontariatu
województwo: lubelskie
20-078 Lublin, ul. Grodzka 21
biuro@projektor.org.pl
www.frw.org.pl

Miejsce wydarzenia
Lublin i okolice
województwo: lubelskie


Liczba odsłon: 1433
07.10.2015