Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wystawa "Pudło w grochy albo gąbka na biegunach"

Wystawa jest zwieńczeniem projektu realizowanego od lutego 2015 przez Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”. Na wystawie zostaną zgromadzone pomoce terapeutyczne jakie rodzice wykonują dla swoich dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uniwersalne zabawki wykonane przez projektantów zaproszonych do realizacji: Pani Jurek, Kosmos Project i Artur Gosk. Pokażemy również efekty pracy warsztatowej z uczniami warszawskich szkół podstawowych. Są to pomysły na uniwersalne, interaktywne zabawki inspirowane pudełkami terapeutycznymi, które Fundacja SYNAPSIS (partner projektu) na co dzień wykorzystuje w swojej pracy.

Inicjatywa ujawnia potencjał uniwersalnej zabawki edukacyjnej jak i rodzica, który takie zabawki codziennie wytwarza dla swojego dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Podczas realizacji projektu dotarliśmy do pomocy wykonywanych własnoręcznie przez rodziców, które mogą być doskonałą wskazówką dla projektantów, nastawiających się w swojej pracy na projektowanie uniwersalne.

Wydarzenia towarzyszące wystawie: warsztaty dla szkół podstawowych, spotkania z projektantami, spotkania z rodzicami dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wystawa: 13 - 21.X.2015, Warsztat Warszawski, Plac Konstytucji 4

Warsztaty dla szkół podstawowych to spotkanie z projektantem oraz terapeutą podczas którego uczestnicy (uczniowie szkół podstawowych) dowiedzą się czym jest spektrum autyzmu oraz wykonają samodzielnie pudełka terapeutyczne, które przekażemy ośrodkom do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Spotkanie z projektantami / warsztaty. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcą zacząć projektować uniwersalnie oraz tych, którzy mają już doświadczenie w tym temacie.  Artur Gosk, Kosmos Project i Pani Jurek opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy nad zabawkami a finalnie zaproszą na warsztaty, podczas których uczestnicy zmierzą się z tematem projektowania zabawki dla wszystkich.

Spotkanie z rodzicami. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich rodziców, którzy codziennie wykonują pomoce dydaktyczne dla swoich dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Spotkanie poprowadzi specjalista-terapeuta. Będzie można wymienić się doświadczeniami oraz zainspirować do dalszej pracy.

Warsztaty dla rodzin to spotkanie z projektantem oraz terapeutą podczas którego uczestnicy (dzieci z rodzicami) dowiedzą się czym jest spektrum autyzmu oraz wykonają samodzielnie pudełka terapeutyczne, które przekażemy ośrodkom do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Projekt "Pudło w grochy w gorchy albo gąbka na biegunach" narodził się z naszego zachwytu nad plastycznymi formami uniwersalnych pomocy dydaktycznych tworzonych przez rodziców i terapeutów. Czasami przybierają one abstrakcyjne formy, niekiedy są obiektami na pograniczu rzeźby i sztuki użytkowej. Wykonywanie tych obiektów jest nie tylko manualnym sprawdzianem, ale również uwrażliwia uczestników na nowe formy plastyczne.


W końcu przeniesienie codziennej pracy rodzica do przestrzeni galerii jest nie tylko zamysłem kuratorskim, ale również wydarzeniem społecznym. Z codziennej pracy uczynimy dzieło sztuki, pokazujemy tym samym zupełnie inny jej wymiar.

Prace tworzone przez rodziców stały się inspiracjadla projektantów (Pani Jurek, Artur Gosk, Kosmos Project), którzy wykonali kilka terapeutycznych pomocy dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami.

Projekt powstał ponieważ:

 1. Obecnie w podstawie nauczania nie ma przewidzianych lekcji, które edukowały by o różnych formach niepełnosprawności.
 2. Brakuje lekcji interdyscyplinarnych, angażujących secjalistów z różnych dziedzin.
 3. Nie ma projektów angażujących najbliższe otoczenie dzieci z niepełnosprawnościami.
 4. Istnieje potrzeba pokazania, że za pomocą technologii możemy odpowiadać na potrzeby społeczne.
 5. Brakuje pomocy edukacyjnych w specjalistycznych ośrodkach dla dzieci z dysfunkcjami.
 6. Brak w szkołach form warsztatowych, w ramach których dzieci mogłyby tworzyć instalacje przestrzenne.
 7. Istnieje duża potrzeba wspierania edukacji kulturalnej w szkołach.
   

CELE PROJEKTU:
 

EDUKACYJNE:

 1. Zwiększenie wiedzy dzieci ze Szkół Podstawowych na temat różnych form niepełnosprawności.
 2. Poszerzenie kompetencji nauczycieli w zakresie edukacji włączającej.
 3. Zwiększenie umiejętności dzieci ze Szkół Podstawowych w zakresie pracy projektowej oraz nowych technologii interaktywnych.
 4. Podniesienie wiary młodego człowieka (zarówno zdrowego jak i dysfunkcyjnego) w swoje możliwości kreowania nowych form projektowych.
 5. Rozbudzenie wrażliwości plastycznej poprzez obcowanie z przedmiotami zaprojektowanymi pod względem formy.
   

SPOŁECZNE:

 1. Zwiększenie wiary rodzica dziecka dysfunkcyjnego w to, że może wspierać doradczo i edukacyjnie w tematach dotyczących niepełnosprawności.
 2. Zwiększenie świadomości odbiorców wystawy na temat uniwersalnego potencjału zabawki edukacyjnej, uświadomienie, że może być wykorzystywana również w edukacji dzieci zdrowych.
 3. Przekazanie innym ośrodkom specjalnym pomysłów na uniwersalne pomoce oraz na działanie animacyjne, włączające lokalne środowisko.
   

Organizator projektu: Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”

Partnerzy: Fundacja SYNAPSIS, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Warsztat Warszawski

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy.

Źródło: http://www.pudlo.wwarszawie.org.pl/
Daty wydarzeń:

13.10.2015 - 21.10.2015

Wystawa "Pudło w grochy albo gąbka na biegunach"

Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa Wystawa

Autor wpisu: EDYTA OŁDAK

stowarzyszenie
województwo: mazowieckie
02-313 Warszawa, ul. Sękocińska 4 m 2
my@wwarszawie.org.pl, 601 91 03 03
http://www.pudlo.wwarszawie.org.pl/

Miejsce wydarzenia
Warsztat Warszawski, Plac Konstytucji 4, Warszawa
województwo: mazowieckie
Warszawa, plac Konstytucji 4

Liczba odsłon: 737
05.10.2015