Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie

„Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna” to projekt, w którym młodzież z podwarszawskiego Pruszkowa wspólnie tworzyła teatralną opowieść o swoim mieście. Uczestniczyła w dwutygodniowych warsztatach teatralnych z elementami plastyki, muzyki i fotografii, których celem było odkrycie miasta za pomocą wszystkich pięciu zmysłów. W efekcie powstał spektakl, w którym Pruszków przedstawiony został przez pryzmat charakterystycznych dla niego smaków, dżwięków, zapachów i wrażeń dotykowych. Projekt zrealizowany przez Fundację Wspierania Rozwoju i Edukacji "Innowatorium"  w ramach programu Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze”.

Głównym celem projektu było ożywienie działalności teatralnej na terenie miasta Pruszkowa poprzez wzbogacenie oferty działań edukacji artystycznej, skierowanej do pruszkowskiej młodzieży (w wieku 13-19 lat) w okresie letnim. Chcieliśmy rozbudzić wrażliwość artystyczną uczestników, wspólnie przedefiniować postrzeganie miasta, wzmocnić więzi lokalne i stopień integracji młodzieży pochodzącej z różnych dzielnic.

Naszą inspiracją było zamieszkiwanie w Pruszkowie oraz wieloletnie zainteresowanie jego historią. Kluczowe do podjęcia realizacji pomysłu były nasze własne doświadczenia i spostrzeżenia życia codziennego oraz ciekawość sposobu, w jaki odbiera nasze miasto młodzież szkolna. Inspirował nas niedookreślony charakter miasta, które jest stolicą powiatu, a jednocześnie peryferią Warszawy oraz różnorodność specyfiki dzielnic, ulic, miejsc.

Osią projektu były dwutygodniowe warsztaty, w czasie których pruszkowska młodzież poprzez pracę teatralną, działania fotograficzne, plastyczne, muzyczne mogła spojrzeć na Pruszków „krytycznym okiem” i wzmocnić identyfikację z nim. „Zebrane” w toku warsztatów dźwięki, smaki, zapachy, obrazy, a także przedmioty znalezione w przestrzeni publicznej Pruszkowa stanowiły bodziec do tworzenia sytuacji teatralnych. Uczestnicy  tworzyli własne linorytowe pocztówki Pruszkowa, kolaże i obrazy abstrakcyjne. Nagrywali dźwięki związane z Pruszkowem, przetwarzali je w „dźwiękowe wizytówki”, które posłużyły jako podkład muzyczny do spektaklu finałowego. Podczas zajęć fotograficznych eksplorowali swoje miasto za pomocą aparatu fotograficznego, zdjęcia wykorzystane zostały do stworzenia plakatów finałowych projektu oraz jako element scenograficzny pokazów finałowych. Spektakl wystawiany był dwukrotnie, zbudowany na bazie wspomnień młodych ludzi, ich obserwacji, spostrzeżeń, opinii dotyczących Pruszkowa.

Wykorzystywaliśmy aktywne metody pracy, które pozwoliły w możliwie najwyższym stopniu zaangażować uczestników, dać okazję do działania i tworzenia, a jednocześnie poznać ich własne miasto za pomocą wszystkich możliwych zmysłów.  Uczestnicy samodzielnie obserwowali miasto, dokonali  jego słownego opisu; szukali jego zapachów, poznawali je za pomocą dotyku poruszając się z zamkniętymi oczami, nagrywali dźwięki i składali z nich pocztówki dźwiękowe, wykonywali fotoreportaże miasta, prace malarskie i pocztówki miejskie. Spektakl zrealizowany w ramach warsztatów, prezentowany częściowo w przestrzeni publicznej Pruszkowa, powstał w całości na bazie ćwiczeń improwizacyjnych, których tematem i punktem wyjścia były kolejne elementy miasta.

Bezpośrednim efektem projektu był spektakl w całości poświęcony Pruszkowowi – spektakl będący autorską opowieścią o mieście, przedstawioną z perspektywy jego młodych mieszkańców. Wszystkie zaproponowane przez trenerów i trenerki formy działań były dla uczestników do tej pory nieznane, pozwoliły im rozwinąć nowe umiejętności, rozbudzić ich kreatywność. Ponadto ważnym aspektem projektu „Zmysły Prysły. Pruszkowska Kuchnia Teatralna” było wzmocnienie więzi uczestników warsztatów z ich miastem rodzinnym, wyrobienie przez nich krytycznego oglądu otaczającej ich rzeczywistości, a także umiejętności wyszukiwania w przestrzeni miejskiej bodźców i inspiracji do działań twórczych.

Naszymi partnerami byli Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie i  Parafia Niepokalanego Poczęcia N.M.P. -  instytucje, które udostępniły sale do przeprowadzenia warsztatów. Muzeum Dulag 121 i Książnica Pruszkowska wsparły nas merytorycznie, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w Pruszkowie pomogły w promocji projektu i rekrutacji uczestników. Wspierał nas też Urząd Miejski w Pruszkowie.

Projekt "Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna" zrealizowany został przez Fundację Wspierania Edukacji i Rozwoju "Innowatorium" w ramach programu Instytutu Teatralnego pt. „Lato w teatrze” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:
Daty wydarzeń:

1.6.2015 - 31.8.2015

Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie
Autor zdjęć: Jakub Tajduś,

Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie Zmysły Prysły. Pruszkowska kuchnia teatralna - podsumowanie

Autor wpisu: Agata Gołąb

Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju Innowatorium
05-540, Zalesie Górne, ul. Sinych Mgieł 9
info@innowatorium.org, 694 298 373
www.innowatorium.org

Miejsce wydarzenia
Pruszków
województwo: mazowieckie
05-800 Pruszków

logo fundacji Innowatorium
Liczba odsłon: 2008
04.10.2015