Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Klisze i piksele. Edukacja wizualna

Projekt „Klisze i piksele. Edukacja wizualna” skierowany był do młodzieży z czterech gdańskich dzielnic. Młodzi ludzie w ciągu dwóch miesięcy przemierzali je z cyfrowymi aparatami, a zebrane materiały edytowali pod okiem doświadczonych prowadzących. Projekt łączył w sobie: edukację wizualną, edukację kulturalną oraz poszukiwanie lokalnych tożsamości przez nastolatki i nastolatków. Realizowany był przez Stowarzyszenie Arteria w ramach Akademii Orange od stycznia do maja 2011 r.

Inspiracją do działania było przekonanie pomysłodawczyń i realizatorek projektu o potrzebie wzmocnienia pozaformalnej edukacji wizualnej dzieci i młodzieży. Bardzo ważną częścią codziennego doświadczenia każdego i każdej z nas są obrazy – filmowe, fotograficzne i inne. Oswajamy się z nimi w codziennym doświadczeniu, ale brakowało i nadal brakuje praktyk edukacji wizualnej analogicznych do tych dotyczących komunikatów słownych. Z drugiej strony podjęte działania wyrastały z zainteresowania kwestią tożsamości lokalnej młodzieży, odbiorem i wartościowaniem przez nią najbliższego otoczenia.

EDUKACJA MEDIALNA
Projekt był próbą wyposażenia w narzędzia krytycznego odbioru obrazów oraz tworzenia własnych komunikatów wizualnych. Edukacja medialna odbywała się także na poziomie rozpoznawania możliwości technicznych aparatów cyfrowych oraz programów do edytowania fotografii i filmów.

PROJEKT
Projekt składał się z warsztatów fotograficznych i wideo prowadzonych przez Krzysztofa Miękusa (fotografia) oraz Bognę Burską i Annę Domańską (wideo). W czasie jego trwania nacisk położony był na to, żeby docenić samodzielność i odpowiedzialność młodzieży. Warsztaty różniły się od szkolnych zajęć – prowadzone były w swobodnej atmosferze, nauka łączyła się z zabawą i improwizacją. Każda osoba mogła otrzymać – na czas trwania warsztatów – cyfrowy aparat. Urządzenia zostały zakupione z dotacji. Niezależnie od tego, czy ktoś posiadał wcześniej aparat czy nie, mógł gromadzić materiał, z którym następnie pracował podczas warsztatów. Nie było zatem bariery sprzętowej. Podczas spotkania wprowadzającego, zatytułowanego „W pułapce obrazów”, Bogna Burska prezentowała różnorodne realizacje audiowizualne i zwracała uwagę młodzieży na wszechobecność i różnorodność obrazów w naszym życiu. Następnie młode osoby wyruszały zbierać obrazy w swoim najbliższym otoczeniu – rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej, w dzielnicy ulegającej ciągłym przekształceniom (Dolne Miasto znajduje się w procesie rewitalizacji społecznej oraz przestrzennej, w pozostałych dzielnicach także trwają inwestycje, które zmieniają ich charakter). Młodzież wykonywała portrety i autoportrety, tworzyła krótkie scenariusze, montowała filmy oraz edytowała fotografie.

GRU PY DOCELOWE
Projekt skierowany był do młodzieży w wieku 12–18 lat z czterech oddalonych od Śródmieścia – kulturalnego centrum Gdańska – dzielnic: Brzeźna, Wrzeszcza, Oruni i Dolnego Miasta, w sumie 34 chłopców i dziewcząt. Część z nich mieszkała na terenie czterech dzielnic, a część dojeżdżała z innych rejonów miasta. W warsztatach uczestniczyły głownie osoby niepełnoletnie, dlatego zaangażowane zostały opiekunki pedagogiczne, które były wsparciem dla prowadzących i dla młodzieży. Atmosfera pracy sprzyjała nawiązywaniu przyjaźni.

EFEKTY
W marcu i kwietniu w każdej dzielnicy odbyły się 32 godziny warsztatów fotograficznych i wideo. Ich efektem jest kilka tysięcy fotografii oraz kilkanaście filmów wideo, które oglądać można na wirtualnej mapie Gdańska na stronie www.art-eria.pl/kliszeipiksele.pl lub portalu Vimeo. Materiały, dostępne na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa 3.0 Polska, zostały zaprezentowane podczas Nocy Muzeów w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”oraz na pokazach w poszczególnych dzielnicach. Warsztaty prowadzone w Brzeźnie zbiegły się z przygotowaniami do obchodów 200-lecia dzielnicy jako kurortu – dziesięć fotografii zostało wydrukowanych i zaprezentowanych podczas uroczystości, a później na wystawie w klubie Projektornia GAK.

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

3.1.2012 - 4.4.2014

Stowarzyszenie Arteria
województwo: pomorskie
81-229 Gdynia, ul. Mireckiego 16/2
arteria.3miasto@gmail.com
www.art-eria.pl

Miejsce wydarzenia
Gdańsk
województwo: pomorskie


Liczba odsłon: 723
02.10.2015