Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Omięcin - filmowa wyprawa na koniec świata.

Etnograficzna podróż w odległe czasy i bliską przestrzeń... Członkowie szydłowieckiego Klubu Cooltura z LO im. Sienkiewicza - całkiem urocza gromadka artystycznych licealistów pod okiem bardzo zdolnej nauczycielki - Marty Łabęckiej zabrali nas w podróż do miejsca - niemiejsca.

To połozony nieopodal Szydłowca Omięcin, gdzie przed laty stał Pałac, którego losy odzwierciedlają nieco historię naszego kraju. Ludzie pamiętają Pałac - starsi mają jeszcze jego zdjęcia, młodsi uczyli się w szkole, która się tam mieściła, a najmłodsi... krążą po wsi, zbierają wspomnienia, nagrywają filmy i dźwięki. Po założeniu parkowo-pałacowym została jedynie wysepka na środku jeziora - jednak w wielu omięcińskich gospodarstwach znaleźć można pewnie ślady Pałacu... Jak to się stało?

Pałac był własnością prywatną - szalony botanik sadził tam egzotyczne kwiaty i słychać było śpiew barwnych ptaków. Podczas II Wojny Światowej, naziści wypędzili właścicieli a Pałac rozgrabiono. Po wojnie, zorganizowano tam szkołę i przedszkole, jednak niepewny status własności pałacu sprawił, że zabytek zaczął niszczeć. Nie było środków na remonty, więc rozpadł się w pył... Dziś już go nie ma - została historia przechowywana w pamięci tych, którzy są stąd. „Stąd” są też nasi szydłowieccy licealiści z Sienkiewicza. Dlatego stworzyli animację poklatkową opowiadającą historię ich Omięcina.

 

Kliknijcie tu by zobaczyć pokaz slajdów z finału w Szydłowcu

Źródło: www.ceo.org.pl/kulthurra
Daty wydarzeń:

1.10.2015 - 1.10.2016

Autor wpisu: Maja Dobiasz

Centrum Edukacji Obywatelskiej
województwo: mazowieckie
00-666, Warszawa, ul. Noakowskiego 10/1
maja.dobiasz@ceo.org.pl, 0226596203 wew 107
www.ceo.org.pl/kulthurra

Miejsce wydarzenia
Szydłowiec
województwo: mazowieckie
26-500 Szydłowiec, Zamkowa 1

Liczba odsłon: 2505
05.10.2015