Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Baza bezpłatnych zasobów dla grup nieformalnych już działa!

Od maja br. grupa nieformalna Wizualne Miasto ze Szczecina wraz z Fundacją Nauka dla Środowiska tworzyły dla grup nieformalnych z woj. zachodniopomorskiego bazę bezpłatnego wsparcia, jakie przekazuje administracja publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kulturalno-edukacyjno-społeczne, a także podmioty komercyjne.

W zadaniach niemal wszystkich organizacji, urzędów i instytucji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Instytucje zadanie to realizują w formie organizowania różnego typu warsztatów, czy konsultacji. Ale również użyczają swojej osobowości prawnej i patronują działaniom grup nieformalnych. Coraz częściej przekazują również materialną pomoc w postaci miejsca do pracy, udostępnienia sprzętu lub materiałów warsztatowych. Dzięki realizacji projektu Otwarci na Działania – informacje o tych formach wsparcia mogą znaleźć się w jednym miejscu i być dostępne w formie przejrzystej bazy danych.

Baza sprawdzonych Partnerów do współpracy

Od końca czerwca, po wypełnieniu krótkiego badania kierunku działalności i bezpłatnych zasobów, organizacje, urzędy i inne instytucje wspierające aktywność mogą posiadać wizytówkę w bazie www.otwarcinadzialania.pl. To całkowicie bezpłatne miejsce w sieci, które pozwala promować aktywną postawę organizacji wobec potrzeb grup nieformalnych lub lokalnych liderów. Każda organizacja, która prześle ankietę do zespołu projektu jest weryfikowana poprzez sprawdzenie jej aktualnego statusu w KRS. Następnie dane z ankiety są wprowadzane na stronę Otwarci na Działania. Link do utworzonej wizytówki jest odsyłany na podany w ankiecie adres wraz z ankietą niezbędną do wprowadzania ewentualnych zmian w przyszłości.

Do tej pory w bazie jest 20 organizacji i urzędów ze Szczecina, Koszalina, Polic, Dobrej Szczecińskiej, Gryfina, Kobylanki, Goleniowa i Starego Czarnowa. Wszystkie placówki, zgłaszające posiadanie siedziby, którą udostępniają dla działań społecznych bezpłatnie, otrzymały specjalną tablicę podnoszącą ich widoczność dla odbiorców oferty. Pozostałe, nieposiadające siedziby, a dysponujące stroną www, wyróżnione zostały banerem kierującym do bazy Otwartych na Działania.

Mimo końca finansowania projektu ze środków Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, organizatorzy nie kończą uzupełniania bazy Otwartych na Działania. Wciąż można wnioskować o stworzenie wizytówki, kontaktując się z zespołem mailowo na  kontakt@otwarcinadzialania.pl.

Animator partnerstw

Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb grup nieformalnych i lokalnych liderów – grupa nieformalna Wizualne Miasto zdecydowała się na prowadzenie wsparcia w zakresie kojarzenia grup z odpowiednimi podmiotami, które mogą im udzielić pomocy, a których nie ma jeszcze w bazie Otwartych na Działania. Aby skorzystać z doradztwa, wystarczy skontaktować się z zespołem projektu poprzez mail:  kontakt@otwarcinadzialania.pl.  

Dobre rady nie są złe

Na zakończenie projektu wydana zostanie broszura podsumowująca działania i promująca dobre praktyki z zakresu animacji społecznej. Znajdą się tam m.in. odpowiedzi na pytania wysyłane przez grupy w trakcie trwania projektu, dot. definiowania partnerstw międzysektorowych, zasad zawierania efektywnej współpracy oraz roli animatora społecznego w przestrzeni publicznej.

Ponadto zostaną także opublikowane historie inicjatyw społeczno-kulturalnych, które zostały przeprowadzone przez grupy nieformalne na terenie Szczecina, a które rozwinęły się tak, że swoim zasięgiem obejmują także miejscowości przyległe.

 

Dofinansowano ze środków Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. 

 

 

Daty wydarzeń:

1.10.2015

Autor wpisu: Mariola Badowska

grupa nieformalna Wizualne Miasto
województwo: zachodniopomorskie
Szczecin
biuro@wizualnemiasto.pl, 790 692 903
www.wizualnemiasto.pl
Ankieta dla organizacji, które chcą znaleźć się na stronie projektu
Liczba odsłon: 950
01.10.2015