Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta

Projekt zakłada odczarowanie sześciu zaniedbanych podwórek dzielnicy Dziesiąta, które za sprawą kilkumiesięcznej twórczej pracy mieszkańców i animatorów staną się atrakcyjną przestrzenią, otwartą na realizację działań sąsiedzkich w różnych obszarach tematycznych. Projekt stał się dobrą okazją do wspólnej integracji i pracy mieszkańców, wykorzystania potencjałów drzemiących w ludziach i miejscach.

Projekt jest realizowany na terenie Dzielnicy Dziesiąta Lublina. Działaniami objęliśmy sześć podwórek bardzo zróżnicowanych pod względem rodzaju zagospodarowania przestrzeni, jej stanu technicznego, potencjału lokalnych społeczności.
 

Swoimi działaniami chcieliśmy zaktywizować mieszkańców do wspólnego tworzenia przestrzeni publicznej w oparciu o jej zasoby, historię, charakter. Dużo działań skupiliśmy woków integracji mieszkańców, wzmacnianiu więzi lokalnych. Przyświecały nam cele: odkrycie potencjał miejsc i ludzi zdiagnozowanie potrzeb miejsc i ich mieszkańców.

Zaangażowanie lokalną społeczność we wspólne działanie włączyć w proces aktorów zewnętrznych zmiana wizualna i jakościowa przestrzeni, ale wykonana przez mieszkańców z pomocą animatorów, specjalistów wyzwolenie energii do dalszych działań.
Dyskusja – jak zarabiać na miejscu, jego tematyczności, specjalizacji poprawa wizerunku dzielnicy.

Projekt jest próbą przeniesienia idei wioski tematycznej do miasta. Swoje działania skierowaliśmy do mieszkańców najbardziej zaniedbanych podwórek miejskich (taki był wymóg Budżetu Obywatelskiego, do którego złożyliśmy ofertę). Na dzielnicy jest wiele jeszcze bardziej zaniedbanych podwórek pozostających w rękach prywatnych właścicieli.

W tym momencie jesteśmy na etapie projektu, w którym udało się wypracować z mieszkańcami, co na poszczególnych podwórkach zadzieje się w przestrzeni. Na części podwórek odbywają się pierwsze prace, np. malowanie komórek, przygotowanie mebli z palet, przeprowadzono warsztaty na których młodzież przygotowała szablony przyszłego muralu.

Od kwietnia do chwili obecnej na podwórkach odbyło się ponad 160 różnego rodzaju interwencji: spotkań z mieszkańcami, warsztatów, konsultacji, spacerów diagnostycznych, gier terenowych i różnego rodzaju zabaw, koncertów, spektakli teatralnych, pikników i „czynów społecznych”.

Inspiracją do projektu był fakt, że to stara, zaniedbana, zapomniana dzielnica z historią i fantastycznymi ludźmi, którzy chcieliby ją opowiedzieć, tylko mało kto chce jej posłuchać. Na dzielnicy nie ma Domu Kultury, Jest niewiele działań animacyjnych, kulturalnych.
Do realizacji projektu włączyło się chętnie wiele osób, instytucji, grup. Trudno ich tu teraz wszystkich wymienić, ale mamy taki zamiar na koniec projektu. Są to m.in. Stowarzyszenie Progres, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie, zespoły muzyczne, kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt osób zajmujących się przeróżnymi rzeczami, które po prostu z nami są.

Projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin, a operatorem środków jest Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice, który poza tym, że odpowiada za prawidłowe wydatkowanie środków, obdarzył nas ogromnym zaufaniem i pozwolił na realizację działań zgodnie z ich ideą i założeniami, bez nadmiernej ingerenci w działania, co niestety jest bardzo trudne ze względu na procedury i przepisy obowiązujące jednostki samorządowe, często ograniczające dynamikę tego typu interwencji.

Źródło: www.facebook.com/podworkatematyczne
Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta

Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń Dzielnicy Dziesiąta

Autor wpisu: Karolina Koguciuk

Przystanek Animacja
województwo: lubelskie
Lublin
karolina.koguciuk@gmail.com, 667730565
www.facebook.com/podworkatematyczne
Podwórka Tematyczne z lotu ptaka
Liczba odsłon: 2520
29.09.2015