Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal płotów!

Pomiędzy dwoma toruńskimi osiedlami: XIX-wiecznymi pruskimi Koszarami, a współczesnym Zieleńcem stoi płot. Jest to jedyny w Polsce przykład osiedla półgrodzonego, którego ogrodzenie generuje olbrzymie napięcia i jak na dłoni pokazuje problemy współczesnych miast naszego kraju. Fundacja Wybudowania, Magazyn Zmian i Dom Kultury Bydgoskie! postanowiły podnieść dyskusję, co zrobić, żeby płot pomiędzy Koszarami, a Zieleńcem było choć odrobinę niższy.

"Festiwal płotów" to święto dwóch sąsiadującech ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca. Oddzielone ulicą oraz ogrodzeniem budynki stanowią dwie zupełnie różne tkanki miasta Torunia: zabytkową, ale zaniedbaną enklawę mieszkań komunalnych i socjalnych, ubogą, ale solidarną i zżytą społeczność oraz bezkształtne osiedle dla młodych, dużo pracujących i wyalienowanych rodzin oraz seniorów.

Pomiędzy nimi przebiega stalowe ogrodzenie: zarzewie silnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami, destruktywny przymiot polskich miast. Podmioty organizujące wydarzenie zajmują się przestrzeniami publicznymi i ich antropologicznym charakterem. Tym razem postanowiliśmy otworzyć dyskusję na temat sensowności tego ogrodzenia. Punktem wyjścia był stały kontakt pomiędzy Pracownią Społecznego Dizajnu - grupą projektową działąjącą przy Domu Kultury Bydgoskie! w Toruniu, a mieszkańcami Koszar. To z ich strony wyszła inicjatywa organizacji wydarzenia dla dzieci z osiedla. My jedynie zażartowaliśmy, że czas na skok przez płot.

Podstawowym celem było zaproszenie do spotkania mieszkańców sąsiadujących ze sobą osiedli: zamieszkiwanego przez młodą klasę średnią, zindywidualizowanego i niezbyt utożsamiającego się z miejscem Zieleńca oraz ubogą i obciążoną wieloma brakami społecznymi, ale bardzo związaną tożsamościowo, przestrzennie i klasowo ludnością osiedla Koszary. Łączna grupa docelowa to około 500 osób. Główną subgrupą były matki z dziećmi z obu osiedli. Dodatkową grupą docelową byli entuzjaści i sympatycy historii lokalnej oraz pruskiego, wojskowego dziedzictwa Torunia.

Podczas tego mikroświęta dwóch sąsiadujących ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca przyjrzeliśmy się tematowi rozgraniczającego je płota. Ta bariera pomiędzy XIX-wiecznymi budynkami popruskimi, a nowymi osiedlem spółdzielczym jest zarzewiem wielu konfliktów lokalnych, ostrą granicą i symbolem czasów strachu przed sąsiadem i brakiem zaufania. Płot jest także barierą przestrzenną, a idea osiedla zamkniętego to pomysł defragmentujący nasze miasta i tworzący z nich labirynt posiekanych fragmentów.

Festiwal płotów postawił za zadanie stworzenie miejsca spotkania mieszkańców dwóch odgrodzonych od siebie osiedli i choć niewielkie pomniejszenie rozgraniczającego je płota. Zastanowiliśmy się nad sensem stawiania siatek, potrzebie człowieka do zamykania i otwierania przestrzeni i o tym, którędy najszybsiej dojść do szkoły. Porozmawialiśmy również o historii i przyszłości Koszar, posłychaliśmy muzyki i wypiliśmy ostatnią lemoniadę tego lata.


Działania:

przynieś swój winyl! didżejskie rozgrywki:
przynieś swoje płyty winylowe, a DJ zmiksuje je i puści wszystkim mieszkańcom

 warsztaty ogrodnicze dla małych i dużych:
doniczki, sadzonki, wiszące ogrody. Malujemy, ozdabiamy, sadzimy i podlewamy.

 • budujemy ławkopłot!:
  wspólnie budujemy łąwkę na kółkach, nad którą można grać w badmingtona i zastawić brzydki śmietnik. Zachęcamy do przyniesienia własnych narzędzi.
 •  "W poszukiwaniu pocztówki":
  gra terenowa dla najmłodszych. Skolekcjonuj całą pocztówkę i umieść ją w swoim ulubionym miejscu.
 • wykład o historii Koszar:
  godzina 12:30; prowadzenie: blog Mur Pruski
 • kolażowe konsultacje:
  jak mogłyby wyglądać nasze osiedla? Doklej swoją historię.
 • balonowa instalacja artystyczna:
  niech część płota pomiędzy osiedlami odleci w kosmos!


Do tego kolorowanki dla najmłodszych, lemoniada, arbuzy, rozmowy i dobra zabawa na aktywny społecznie koniec lata.

Efekty merytoryczne:

 • otwarcie furtek w płocie pomiędzy osiedlami
 • przygotowanie projektu do budżetu obywatelskiego na zagospodarowanie terenów zielonych na Koszarach
 • przekazany do Urzędu Miasta zestaw rekomendacji dotyczących osiedla Koszary
 • nawiązanie kontaktu z radną miejską
 • wzrost wiedzy na temat swojego miesca zamieszkania
 • wzrost poczucia wartości wśród mieszkańców osiedla Koszary
 • drobna infrastruktura rekreacyjna na osiedlu
   

Twórcy projektu:

Marcin Zalewski /Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania/

Magdalena Hamera / Fundacja Magazyn Zmian/

Dom Kultury Bydgoskie! /Fundacja Fabryka UTU/

 

Źródła finansowania:

 • inicjatywa lokalna (Urząd Miasta Torunia)
 • stypendium MKiDN "Aktywność obywatelska"

 

Źródło: www.wybudowania.pl
Festiwal płotów!
Autor zdjęć: Gosia Replisia

Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów!

Autor wpisu: Marcin Zalewski

Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania
województwo: warmińsko-mazurskie
Toruń , Broniewskiego
fundacja@wybdowania.pl
www.wybudowania.pl
Liczba odsłon: 1529
28.09.2015

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Polsko-niemiecko-luksemburskie seminarium ”Ruch oporu i odwaga cywilna w czasie II wojny światowej”

Młodzież w wieku 16-19 lat zapraszamy do udziału w polsko-niemiecko-luksemburskim seminarium, organizowanym przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodizeży, które skupi sie na kwestiach II wojny światowej, Holokaustu oraz przemocy na terenach okupowanych, ruchu oporu wśród ludności cywilnej, otywacji i warunków, w których ludzie znajdowali w sobie śmiałość sprzeciwiać się przemocy i pomagać prześladowanym. Spotkanie będzie się składało z dwóch części, 6.-12.08.2017 r. w Oświęcimiu, Polska oraz 3.-8.04.2018 r. w miejscowości Hinzert, Niemcy, i Luksemburgu.

Spotkajmy się na ławeczce

W 2017 r. Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku kontynuuje prace badawcze skupiające się na ręczniku ludowym Ziemi Bielskiej. Działania będą prowadzone w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet Kultura Ludowa i tradycyjna 2017, skoncentrują się na pracy w terenie.