Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal płotów!

Pomiędzy dwoma toruńskimi osiedlami: XIX-wiecznymi pruskimi Koszarami, a współczesnym Zieleńcem stoi płot. Jest to jedyny w Polsce przykład osiedla półgrodzonego, którego ogrodzenie generuje olbrzymie napięcia i jak na dłoni pokazuje problemy współczesnych miast naszego kraju. Fundacja Wybudowania, Magazyn Zmian i Dom Kultury Bydgoskie! postanowiły podnieść dyskusję, co zrobić, żeby płot pomiędzy Koszarami, a Zieleńcem było choć odrobinę niższy.

"Festiwal płotów" to święto dwóch sąsiadującech ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca. Oddzielone ulicą oraz ogrodzeniem budynki stanowią dwie zupełnie różne tkanki miasta Torunia: zabytkową, ale zaniedbaną enklawę mieszkań komunalnych i socjalnych, ubogą, ale solidarną i zżytą społeczność oraz bezkształtne osiedle dla młodych, dużo pracujących i wyalienowanych rodzin oraz seniorów.

Pomiędzy nimi przebiega stalowe ogrodzenie: zarzewie silnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami, destruktywny przymiot polskich miast. Podmioty organizujące wydarzenie zajmują się przestrzeniami publicznymi i ich antropologicznym charakterem. Tym razem postanowiliśmy otworzyć dyskusję na temat sensowności tego ogrodzenia. Punktem wyjścia był stały kontakt pomiędzy Pracownią Społecznego Dizajnu - grupą projektową działąjącą przy Domu Kultury Bydgoskie! w Toruniu, a mieszkańcami Koszar. To z ich strony wyszła inicjatywa organizacji wydarzenia dla dzieci z osiedla. My jedynie zażartowaliśmy, że czas na skok przez płot.

Podstawowym celem było zaproszenie do spotkania mieszkańców sąsiadujących ze sobą osiedli: zamieszkiwanego przez młodą klasę średnią, zindywidualizowanego i niezbyt utożsamiającego się z miejscem Zieleńca oraz ubogą i obciążoną wieloma brakami społecznymi, ale bardzo związaną tożsamościowo, przestrzennie i klasowo ludnością osiedla Koszary. Łączna grupa docelowa to około 500 osób. Główną subgrupą były matki z dziećmi z obu osiedli. Dodatkową grupą docelową byli entuzjaści i sympatycy historii lokalnej oraz pruskiego, wojskowego dziedzictwa Torunia.

Podczas tego mikroświęta dwóch sąsiadujących ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca przyjrzeliśmy się tematowi rozgraniczającego je płota. Ta bariera pomiędzy XIX-wiecznymi budynkami popruskimi, a nowymi osiedlem spółdzielczym jest zarzewiem wielu konfliktów lokalnych, ostrą granicą i symbolem czasów strachu przed sąsiadem i brakiem zaufania. Płot jest także barierą przestrzenną, a idea osiedla zamkniętego to pomysł defragmentujący nasze miasta i tworzący z nich labirynt posiekanych fragmentów.

Festiwal płotów postawił za zadanie stworzenie miejsca spotkania mieszkańców dwóch odgrodzonych od siebie osiedli i choć niewielkie pomniejszenie rozgraniczającego je płota. Zastanowiliśmy się nad sensem stawiania siatek, potrzebie człowieka do zamykania i otwierania przestrzeni i o tym, którędy najszybsiej dojść do szkoły. Porozmawialiśmy również o historii i przyszłości Koszar, posłychaliśmy muzyki i wypiliśmy ostatnią lemoniadę tego lata.


Działania:

przynieś swój winyl! didżejskie rozgrywki:
przynieś swoje płyty winylowe, a DJ zmiksuje je i puści wszystkim mieszkańcom

 warsztaty ogrodnicze dla małych i dużych:
doniczki, sadzonki, wiszące ogrody. Malujemy, ozdabiamy, sadzimy i podlewamy.

 • budujemy ławkopłot!:
  wspólnie budujemy łąwkę na kółkach, nad którą można grać w badmingtona i zastawić brzydki śmietnik. Zachęcamy do przyniesienia własnych narzędzi.
 •  "W poszukiwaniu pocztówki":
  gra terenowa dla najmłodszych. Skolekcjonuj całą pocztówkę i umieść ją w swoim ulubionym miejscu.
 • wykład o historii Koszar:
  godzina 12:30; prowadzenie: blog Mur Pruski
 • kolażowe konsultacje:
  jak mogłyby wyglądać nasze osiedla? Doklej swoją historię.
 • balonowa instalacja artystyczna:
  niech część płota pomiędzy osiedlami odleci w kosmos!


Do tego kolorowanki dla najmłodszych, lemoniada, arbuzy, rozmowy i dobra zabawa na aktywny społecznie koniec lata.

Efekty merytoryczne:

 • otwarcie furtek w płocie pomiędzy osiedlami
 • przygotowanie projektu do budżetu obywatelskiego na zagospodarowanie terenów zielonych na Koszarach
 • przekazany do Urzędu Miasta zestaw rekomendacji dotyczących osiedla Koszary
 • nawiązanie kontaktu z radną miejską
 • wzrost wiedzy na temat swojego miesca zamieszkania
 • wzrost poczucia wartości wśród mieszkańców osiedla Koszary
 • drobna infrastruktura rekreacyjna na osiedlu
   

Twórcy projektu:

Marcin Zalewski /Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania/

Magdalena Hamera / Fundacja Magazyn Zmian/

Dom Kultury Bydgoskie! /Fundacja Fabryka UTU/

 

Źródła finansowania:

 • inicjatywa lokalna (Urząd Miasta Torunia)
 • stypendium MKiDN "Aktywność obywatelska"

 

Źródło: www.wybudowania.pl
Festiwal płotów!
Autor zdjęć: Gosia Replisia

Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów!

Autor wpisu: Marcin Zalewski

Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania
województwo: warmińsko-mazurskie
Toruń , Broniewskiego
fundacja@wybdowania.pl
www.wybudowania.pl
Liczba odsłon: 1217
28.09.2015

Zobacz także:

Spotkanie z francuskim socjologiem i profesorem architektury André Sauvagem, Kultura/Demokracja, 16-17.12.2016, Warszawa

Narodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Polskiej UW oraz Nowy Teatr zapraszają na cykl "Kultura/Demokracja". Celem cyklu jest zainicjowanie krytycznej refleksji na temat uczestnictwa w kulturze poprzez dyskusje i warsztaty z doświadczonymi praktykami i teoretykami z zagranicy. Ostatnim gościem, w dniach 16-17 grudnia w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, jest francuski socjolog i profesor architektury André Sauvage.  Wstęp na wykład jest wolny i nieobjęty rejestracją. Aby wziąć udział w warsztacie (koszt: 50 zł), należy przesłać formularz zgłoszeniowy do 30 listopada.

Cykl spotkań "O różnicy i różnorodności"

Punktem wyjścia do dyskusji będzie omawianie tekstów kultury będących ilustracją lub próbą analizy współczesnych zjawisk społecznych, często generujących konflikty między przedstawicielami różnych grup. Podczas spotkań będziemy przyglądać się temu, co nas dziś różni, czym jest kryzys wspólnoty, jak rozumiemy pojęcie społeczeństwa otwartego, jak powinniśmy ze sobą rozmawiać mimo różnic?

Pierwsi w Oleśnicy

Ideą projektu było to, że w opowieściach osób, które przyjechały do Oleśnicy po zakończeniu II wojny światowej kryje się mikrohistoria miasta – historia życia kulturalno-społecznego, zakładów pracy, klubów sportowych, organizacji młodzieżowych. Istotnym przyczynkiem do realizacji działań był również fakt, że powojenna historia miasta wciąż nie jest dostatecznie opisana w lokalnej historiografii. W pracy nad projektem ważne było dotarcie do indywidualnych historii życia. Staraliśmy się spotkać z najstarszymi mieszkańcami miasta, pamiętającymi jego przemianę na przestrzeni ostatnich 70 lat.