Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Festiwal płotów!

Pomiędzy dwoma toruńskimi osiedlami: XIX-wiecznymi pruskimi Koszarami, a współczesnym Zieleńcem stoi płot. Jest to jedyny w Polsce przykład osiedla półgrodzonego, którego ogrodzenie generuje olbrzymie napięcia i jak na dłoni pokazuje problemy współczesnych miast naszego kraju. Fundacja Wybudowania, Magazyn Zmian i Dom Kultury Bydgoskie! postanowiły podnieść dyskusję, co zrobić, żeby płot pomiędzy Koszarami, a Zieleńcem było choć odrobinę niższy.

"Festiwal płotów" to święto dwóch sąsiadującech ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca. Oddzielone ulicą oraz ogrodzeniem budynki stanowią dwie zupełnie różne tkanki miasta Torunia: zabytkową, ale zaniedbaną enklawę mieszkań komunalnych i socjalnych, ubogą, ale solidarną i zżytą społeczność oraz bezkształtne osiedle dla młodych, dużo pracujących i wyalienowanych rodzin oraz seniorów.

Pomiędzy nimi przebiega stalowe ogrodzenie: zarzewie silnych konfliktów pomiędzy mieszkańcami, destruktywny przymiot polskich miast. Podmioty organizujące wydarzenie zajmują się przestrzeniami publicznymi i ich antropologicznym charakterem. Tym razem postanowiliśmy otworzyć dyskusję na temat sensowności tego ogrodzenia. Punktem wyjścia był stały kontakt pomiędzy Pracownią Społecznego Dizajnu - grupą projektową działąjącą przy Domu Kultury Bydgoskie! w Toruniu, a mieszkańcami Koszar. To z ich strony wyszła inicjatywa organizacji wydarzenia dla dzieci z osiedla. My jedynie zażartowaliśmy, że czas na skok przez płot.

Podstawowym celem było zaproszenie do spotkania mieszkańców sąsiadujących ze sobą osiedli: zamieszkiwanego przez młodą klasę średnią, zindywidualizowanego i niezbyt utożsamiającego się z miejscem Zieleńca oraz ubogą i obciążoną wieloma brakami społecznymi, ale bardzo związaną tożsamościowo, przestrzennie i klasowo ludnością osiedla Koszary. Łączna grupa docelowa to około 500 osób. Główną subgrupą były matki z dziećmi z obu osiedli. Dodatkową grupą docelową byli entuzjaści i sympatycy historii lokalnej oraz pruskiego, wojskowego dziedzictwa Torunia.

Podczas tego mikroświęta dwóch sąsiadujących ze sobą osiedli: Koszar i Zieleńca przyjrzeliśmy się tematowi rozgraniczającego je płota. Ta bariera pomiędzy XIX-wiecznymi budynkami popruskimi, a nowymi osiedlem spółdzielczym jest zarzewiem wielu konfliktów lokalnych, ostrą granicą i symbolem czasów strachu przed sąsiadem i brakiem zaufania. Płot jest także barierą przestrzenną, a idea osiedla zamkniętego to pomysł defragmentujący nasze miasta i tworzący z nich labirynt posiekanych fragmentów.

Festiwal płotów postawił za zadanie stworzenie miejsca spotkania mieszkańców dwóch odgrodzonych od siebie osiedli i choć niewielkie pomniejszenie rozgraniczającego je płota. Zastanowiliśmy się nad sensem stawiania siatek, potrzebie człowieka do zamykania i otwierania przestrzeni i o tym, którędy najszybsiej dojść do szkoły. Porozmawialiśmy również o historii i przyszłości Koszar, posłychaliśmy muzyki i wypiliśmy ostatnią lemoniadę tego lata.


Działania:

przynieś swój winyl! didżejskie rozgrywki:
przynieś swoje płyty winylowe, a DJ zmiksuje je i puści wszystkim mieszkańcom

 warsztaty ogrodnicze dla małych i dużych:
doniczki, sadzonki, wiszące ogrody. Malujemy, ozdabiamy, sadzimy i podlewamy.

 • budujemy ławkopłot!:
  wspólnie budujemy łąwkę na kółkach, nad którą można grać w badmingtona i zastawić brzydki śmietnik. Zachęcamy do przyniesienia własnych narzędzi.
 •  "W poszukiwaniu pocztówki":
  gra terenowa dla najmłodszych. Skolekcjonuj całą pocztówkę i umieść ją w swoim ulubionym miejscu.
 • wykład o historii Koszar:
  godzina 12:30; prowadzenie: blog Mur Pruski
 • kolażowe konsultacje:
  jak mogłyby wyglądać nasze osiedla? Doklej swoją historię.
 • balonowa instalacja artystyczna:
  niech część płota pomiędzy osiedlami odleci w kosmos!


Do tego kolorowanki dla najmłodszych, lemoniada, arbuzy, rozmowy i dobra zabawa na aktywny społecznie koniec lata.

Efekty merytoryczne:

 • otwarcie furtek w płocie pomiędzy osiedlami
 • przygotowanie projektu do budżetu obywatelskiego na zagospodarowanie terenów zielonych na Koszarach
 • przekazany do Urzędu Miasta zestaw rekomendacji dotyczących osiedla Koszary
 • nawiązanie kontaktu z radną miejską
 • wzrost wiedzy na temat swojego miesca zamieszkania
 • wzrost poczucia wartości wśród mieszkańców osiedla Koszary
 • drobna infrastruktura rekreacyjna na osiedlu
   

Twórcy projektu:

Marcin Zalewski /Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania/

Magdalena Hamera / Fundacja Magazyn Zmian/

Dom Kultury Bydgoskie! /Fundacja Fabryka UTU/

 

Źródła finansowania:

 • inicjatywa lokalna (Urząd Miasta Torunia)
 • stypendium MKiDN "Aktywność obywatelska"

 

Źródło: www.wybudowania.pl
Festiwal płotów!
Autor zdjęć: Gosia Replisia

Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów! Festiwal płotów!

Autor wpisu: Marcin Zalewski

Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania
województwo: warmińsko-mazurskie
Toruń , Broniewskiego
fundacja@wybdowania.pl
www.wybudowania.pl
Liczba odsłon: 1427
28.09.2015

Zobacz także:

Chcesz działać lokalnie? Skorzystaj ze wsparcia Stołecznego Społecznego w dzielnicy

Chcecie działać lokalnie, ale nie wiecie jak zacząć? Szukacie innych aktywnych osób w sąsiedztwie, ale nie wiecie, jak ich znaleźć? Chcielibyście wiedzieć więcej, jakie narzędzia macie do dyspozycji, by zmieniać nasze otoczenie? Pomoże Wam animator Stołeczny Społeczny w naszej dzielnicy.

Wolotariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Zbuduj wspólnie z nami wolontariat w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu! Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ogłasza pierwszy nabór na wolontariuszy. Poszukujemy chętnych do pracy w działach gromadzacych zbiory, przy pracach marketingowych i organizacji zajęć edukacyjnych.

Ruszył nabór otwarty projektów na Noc Kultury 2017 w Lublinie

W nocy z 3 na 4 czerwca 2017 r. odbędzie się jedenasta lubelska Noc Kultury. 700 lecie nadania Lublinowi praw miejskich jest doskonałą okazją do szczególnego spojrzenia na nasze miasto. Zachęcamy do wspólnych działań, dzięki którym będziemy mogli jeszcze pełniej świętować tę wspaniałą rocznicę, odkrywając zupełnie nowy wymiar Lublina. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie bowiem „miastoczasoprzestrzeń”. Zapraszamy do współtworzenia tej specjalnej edycji Nocy Kultury – zarówno instytucje, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne.