Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Tymczasowy Dom Kultury

  Tymczasowy Dom Kultury” to projekt animacyjny, polegający na ingerencji w przestrzeń osiedla i włączeniu społeczności lokalnej do działań artystycznych i architektonicznych. Członkowie dwóch organizacji: rosyjskiej “Lift.Project” i polskiej “Nie Po Drodze” stworzyli niezależny i otwarty dom kultury od podstaw, który we wrześniu stanął na Kaczym Dołku w Suwałkach.   

 


   Projekt "Tymczasowy Dom Kultury" wziął się z potrzeby posiadania miejsca, w którym moglibyśmy realizować swoje pomysły. Postanowiliśmy więc zbudować przestrzeń do działań społeczno-artystycznych, nawet jeżeli miałaby być tymczasowa, i włączyć do jej tworzenia i udziału mieszkańców osiedla Kaczy Dołek. Do projektu zaprosiliśmy rosyjską grupę młodych architektów i animatorów z organizacji Lift.project, którzy realizują podobne działania na swoim osiedlu Krasny Perekop w Jarosławiu. Projekt pozwolił nam wymienić się doświadczeniami z zakresu projektowania małej architektury i animacji społecznej, wspólnie opracować projekt pawilonu i pomysły na działania. Obecność Rosjan spowodowała, że mieszkańcy z większym zainteresowaniem przychodzili do domu kultury i angażowali się w działania. Dzieci uczyły się rosyjskich słów, a dorośli je przypominali. Rosjanie byli na swojego rodzaju „artists in residence”, tylko w mikroskali. Ich obecność pozwoliła także nam zauważyć pewne rzeczy i zjawiska, do których zdążyliśmy już przywyknąć. Jedną z nich była czystość osiedla i ilość ścieżek rowerowych.

 

    Podczas projektu zrealizowaliśmy szereg działań we współpracy mieszkańcami. Jednym z nich były "Punkty działań sąsiedzkich", w których mieszkańcy mogli dołączyć do tworzenia m in: abstrakcyjnej historii Kaczego Dołka, instalacji z kaczek czy "muzeum sąsiedzkiego", w którym zbieraliśmy przedmioty ważne dla mieszkańców lub spontanicznie wyciągnięte przez nich z kieszeni. Następnego dnia zrobiliśmy wystawę prezentującą prace ze wszystkich „Punktów Działań Sąsiedzkich”. Po zmroku odbywały się projekcje animacji, wyświetlane na jednej ze ścian pawilonu "Tymczasowego Domu Kultury". W ostatnią sobotę odbył się piknik sąsiedzki z, cieszącym się dużą popularnością, "Konkursem na najfajniejszego psa Kaczego Dołka", a także występ dziewczyn z podwórka z hiphopową piosenką o Tymczasowym Domu Kultury i Kaczym Dołku. Finałem były "fajfy", na których zagrał Dj. Paweł, czyli sąsiad z pobliskiego bloku. Pewnego dnia zamieniliśmy pawilon w atelier fotograficzne, w którym robiliśmy zdjęcia mieszkańcom. Następnie odbyła się wystawa fotografii, po której każdy mógł wziąć swoje zdjęcie do domu. Ważnym elementem tego działania było to, że mieszkańcy mogli oglądać swoich sąsiadów na fotografiach. Równolegle powstawała kronika Kaczego Dołka, na bazie rozmów i wywiadów z mieszkańcami. Odsłonięcie kroniki nastąpiło w ostatnią sobotę projektu. 


    W taki sposób, na bazie dwutygodniowej wymiany polsko-rosyjskich doświadczeń w projektowaniu małej architektury i włączaniu lokalnej społeczności, stworzyliśmy tymczasowy, niezależny, otwarty dom kultury od podstaw. Jeżeli w większych miastach tego typu inicjatywy cieszą się popularnością, to w przypadku Suwałk, było to działanie dość oryginalne, cieszące się dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców osiedla. Gościliśmy przedstawicieli lokalnych i wojewódzkich mediów. Prezydent miasta wykazał się przyjaznym gestem, oferując uczestnikom projektu darmowe przejazdy komunikacją miejską. Dzięki współpracy z lokalnymi działaczami społecznymi, lokalnym barem i spółdzielnią mieszkaniową, mieliśmy wsparcie logistyczno-techniczne. Podczas ogłoszeń parafialnych, proboszcz pobliskiego kościoła, informował o naszym projekcie i zapraszał wiernych do odwiedzania Tymczasowego Domu Kultury. Nie było to bezcelowe, biorąc pod uwagę aktualne stosunki polsko-rosyjskie. 
   
Po co nam był ten projekt? 

Po to żeby wzmocnić w mieszkańcach przekonanie, że na dalekim od Centrum miasta Osiedlu Północ jest potrzebne miejsce aktywności lokalnej i kulturalnej. Wykorzystując narzędzia architektury i sztuki, zbudowaliśmy relację między rosyjskimi i lokalnymi aktywistami oraz społecznością osiedla. Wynik tej współpracy był owocny - powstało miejsce zbudowane wspólnymi siłami, wypełnione potencjałem mieszkańców osiedla, a także komunikujące potrzebę chwilowej ingerencji w przestrzeń wspólną.  


    W przyszłym roku Tymczasowy Dom Kultury ma stanąć w przestrzeni Suwałk ponownie. Czy to znowu będzie Kaczy Dołek? Zobaczymy.

 

Źródło: Niebywałe Suwałki
Tymczasowy Dom Kultury
Autor zdjęć: Elya Safronova, Natalja Nalewajko

Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury Tymczasowy Dom Kultury

Autor wpisu: Agnieszka Dragon

Liczba odsłon: 979
28.09.2015