Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aranżacje

Przez pierwszy miesiąc młodzież przegrzebywała strychy, stodoły, komórki w poszukiwaniu starych mebli – stolików, foteli, czy kanap, a właściwie wszystkiego, co mogłoby się przydać do zmiany korytarza w przestrzeń kawiarni. Do stworzenia miejsca w którym można by pobyć z innymi. Tak zaczęły się "Aranżacje" przestrzeni i sytuacji. 

Projekt "Aranżacje" polegał na zaangażowaniu młodych ludzi w tworzenie kawiarni non-profit w korytarzu Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie, celem podnoszenia ich aktywności społeczno-kulturalnej na rzecz środowiska lokalnego oraz zmiany ich postrzegania tego miejsca.

Pomysł był odpowiedzią na problem zdiagnozowany podczas rozmów z młodzieżową grupą LAMA (wtedy jeszcze od niedawna) działającą przy Gminnym Centrum Kultury, oraz obserwacji lokalnego otoczenia. W gminie brakowało miejsca na spotkania młodych ludzi w wolnym czasie, poza szkołą, czy domem. Natomiast GOK był w ich postrzeganiu miejscem archaicznym, zamkniętym, nieatrakcyjnym.

I etap projektu polegał na tworzeniu wspólnie z młodzieżą koncepcji kawiarni. Zarówno zasad na jakich ma funkcjonować, jak i aranżowaniu jej wnętrza. Młodzież poszukiwała w swoich domach różnego rodzaju starych, niepotrzebnych mebli, które można byłoby odnowić, lub przerobić i umeblować nimi przestrzeń kawiarni. Następnie przystąpili do prac warsztatowych: szlifowania, malowania, wiercenia, obijania i szycia.

Po otwarciu kawiarni w II etapie młodzi planowali działania mające zachęcić do odwiedzania kawiarni, a tym samym GOKu. Wśród nich znalazły się: spotkanie "Pasja i  ja", podczas którego młodzież opowiadała o swoich pasjach, jak również zaprosiła gościa specjalnego, grupę podróżników "BUSiMY"; warsztaty z ozdabiania kubków; warsztaty cukiernicze z pieczenia ciastek; turniej gier komputerowych; warsztaty z szycia toreb. Młodzież objęła w kawiarni regularne dyżury. Natomiast, dzięki współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym z Pogroszyna do kawiarni trafiały słodkości w postaci ciast i ciasteczek, pieczonych przez wychowanki ośrodka.

Było to działanie z młodzieżą i dla młodzieży, które pokazało, że oni sami mogą stworzyć sobie przestrzeń do spotkań i działań, sukupionych w miejscu, które ich potrzebowało. 

Aranżacje

Aranżacje Aranżacje Aranżacje Aranżacje Aranżacje Aranżacje Aranżacje Aranżacje

Autor wpisu: Joanna Zawadzka

Gminny Ośrodka Kultury w Wieniawie
województwo: mazowieckie
Wieniawa, Parkowa 22
biblwien@poczta.fm, +486730005
Liczba odsłon: 1820
28.09.2015