Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podgórz - widmo

Projekt „Podgórz – widmo” realizowany był przez Dom Muz w Toruniu dzięki wsparciu Fundacji Orange. Odbiorcami projektu były dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Najważniejsze cele projektu to niekonwencjonalne zapoznanie podgórzan z dziedzictwem historycznym najbliższej okolicy, wzmocnienie tożsamości lokalnej mieszkańców osiedla, kształtowanie w młodzieży postawy aktywnego uczestnika kultury, a także nabycie przez uczestników warsztatów umiejętności tworzenia i odbioru sztuki za pomocą innowacyjnych metod.

 

Cel projektu

Cele projektu to niekonwencjonalne zapoznanie podgórzan z dziedzictwem historycznym najbliższej okolicy, wzmocnienie tożsamości lokalnej mieszkańców osiedla, kształtowanie w młodzieży postawy aktywnego uczestnika kultury, a także nabycie przez uczestników warsztatów umiejętności tworzenia i odbioru sztuki za pomocą innowacyjnych metod.

Problematyka projektu

Obecnie peryferyjny względem centrum Torunia Podgórz przed wojną był samodzielnym miastem z bogatą kulturą i infrastrukturą. Istniały tutaj m.in. restauracje, hotele, znany fryzjer czy słynny na całym Pomorzu browar. Naszym projektem chcieliśmy uobecnić to nieistniejące już miasto i zapoznać mieszkańców z lokalnym dziedzictwem. Zależało nam, by pokazać tutejszej młodzieży, że ich dzielnica ma niesamowitą historią i może być inspirującym obiektem twórczych działań

Metody

Warsztaty artystyczne, gra terenowa, oprowadzanie przez przewodnika, tworzenie map swojej okolicy, spotkania międzypokoleniowe, prezentacja prac w postaci wystawy, merytoryczne spotkanie podsumowujące połączone z dyskusją.

Efekty

W ramach projektu powstają: strona internetowa, aplikacja na urządzenia mobilne, fotografie, filmy, skrytki geocachingowe oraz scenariusze innowacyjnych metod pracy z młodzieżą. Ponadto bezpośredni uczestnicy projektu nabywają nowe umiejętności z zakresu ekspresji twórczej, wyrażania siebie przy pomocy nowych technologii i aktywnego uczestnictwa w kulturze, wzrasta motywacji wśród młodzieży uczestniczącej w projekcie do angażowania się w działania kulturalne oraz twórczej eksploracji otaczającej ich przestrzeni, poszerza się wiedza mieszkańców na temat lokalnego dziedzictwa, wzrasta poczucia przynależności lokalnej, zmienia się postrzeganie osiedla/dzielnicy.

Rodzaj dofinansowania

Fundacja Orange

Organizator

Dom Muz, Fundacja Orange.

Partnerzy

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S. A., „Nowości” - dziennik toruński, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19, Zespół Szkół nr 15 w Toruniu.

 

 

Daty wydarzeń:

24.9.2015

Autor wpisu: Marta Siwicka

Dom Muz
województwo: kujawsko-pomorskie
87-100 Toruń, poznańska 52
dommuz.okolna@gmail.com, 56 654-84-56
www.podgorzwidmo.pl

Miejsce wydarzenia
województwo: kujawsko-pomorskie


Liczba odsłon: 947
24.09.2015