Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatralna Maszyna Pszczyna

Teatralna Maszyna Pszczyna. Miasto bez teatru - teatr w mieście! Festiwal - spacer! Właściwe części, przekładnie, łożyska, cięgna. Mozolnie poskładane, każdy wedle precyzyjnego planu. Już słychać melodię jej mechanizmów, zbliża się, bezwzględnie teatralna maszyna! Teatralna Maszyna Pszczyna!

Pszczyna to trudna przestrzeń dla działań artystycznych. Istotą jest tu struktura miasta. Stara, mocno zdefiniowana i w większości zajęta, nie daje miejsca na nową interpretację. Mimo tego, odniesienie do tkanki urbanistycznej wydaje się tu najbardziej naturalne. Ta bowiem, powstaje z bezpośredniej potrzeby człowieka. Czy zatem w Pszczynie nie potrzeba teatru, instytucji? Wszystko wskazuje na to, że nie. To jednak nie oznacza, że w Pszczynie nie potrzebny jest teatr!

Pszczynie potrzebne jest poszukiwanie niezagospodarowanych przestrzeni miejskich, próba czasowej czy stałej ingerencji w ich charakter. Wykorzystanie z pełną premedytacją energii, którą niesie za sobą głód teatru jako zjawiska artystycznego, społecznego, nie zaś głód instytucji.

Pomysł rewitalizacji przestrzeni postindustrialnej działaniami kulturalnymi i artystycznymi nie jest nowy, a na Śląsku wręcz pożądany. W Pszczynie to zjawisko jednak nabiera nowego charakteru.
Jest połączeniem wysycenia przestrzeni jej historycznym, tradycyjnym arete, brakiem instytucji teatru lecz nie brakiem potrzeby tegoż i na końcu penetracją tych miejsc, które straciły lub zmieniły swój charakter w wyniku zmian społeczno-ekonomicznych, a które nie mają tak silnego piętna „książęcej” Pszczyny.

Źródło: Wojciech Jakubiec
Daty wydarzeń:

23.9.2015

Teatralna Maszyna Pszczyna
Autor zdjęć: Zbigniew Żupa

Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna Teatralna Maszyna Pszczyna

Autor wpisu: Wojciech Jakubiec

województwo: śląskie
43-200 Pszczyna , ul. Piastowska 1
sekretariat@pckul.pl, 322104551
teatralnamaszyna.pl/

Miejsce wydarzenia
43-200 Pszczyna

Liczba odsłon: 669
23.09.2015