Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

04 ARTLOOP Festival

Pomiędzy 03-06 września 2015 zapraszamy do Sopotu na festiwal artystyczny - ARTLOOP, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki.

Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów.

ARTLOOP otwiera się na dynamiczną interakcję z widzem, wychodząc poza formułę stricte instytucjonalnych pokazów i prezentacji, anektuje przestrzeń miejską i poddaje ją artystycznym transformacjom. Festiwal na różne sposoby oswaja odbiorców ze sztuką współczesną, korzystając z narzędzi makro [m.in. wystawa i obiekty w przestrzeni publicznej, koncerty] oraz mikro [m.in. projekty specjalne, efemeryczne akcje miejskie, instalacje].

ARTLOOP to artystyczne laboratorium, które łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, łączy przestrzenie, idee i koncepcje, łączy ludzi, otwierając ich na nowe aktywności, konteksty, emocje.

Hasło tegorocznej edycji to NOCNA ZMIANA.

Pomiędzy 03-06 września 2015 zapraszamy do Sopotu na festiwal artystyczny - ARTLOOP, który otwiera miasto na sztukę i sztukę na miasto, scalając/loopując wybrane przestrzenie w centrum Sopotu licznymi działaniami/akcjami z zakresu sztuk wizualnych, designu i muzyki. Po raz kolejny w Sopocie powstaje festiwal całkowicie skupiony na sztuce współczesnej, prezentowanej głównie w przestrzeni miasta – subiektywnie i sugestywnie przekształcanej przez artystów. ARTLOOP to artystyczne laboratorium, które łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, łączy przestrzenie, idee i koncepcje, łączy ludzi, otwierając ich na nowe aktywności, konteksty, emocje. Hasło tegorocznej edycji to NOCNA ZMIANA.


W PROGRAMIE:


SEKCJA URBANATOR - akcje miejskie, działania w przestrzeni publicznej, obiekty, dizajn
SEKCJA SCREEN - pokazy film + video, spotkania z artystami sztuk wizualnych
SEKCJA SOUNDSPACE - koncerty artystów polskich i zagranicznych / działania dźwiękowe
SEKCJA ART LAB - warsztaty i akcje edukacyjne + debata
URBANATOR / SZTUKA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ + DESIGN
WYSTAWA NOCNA ZMIANA


Kuratorki: Roma Piotrowska I Emilia Orzechowska


Tematyka wystawy kontynuuje właściwe poprzednim edycjom festiwalu zainteresowanie tożsamością Sopotu. Sopot to miasto, które nigdy nie śpi i to właśnie ten aspekt kurortu zostanie poddany eksploracji w wystawie NOCNA ZMIANA. Każdy dzień festiwalu skupi się na innym aspekcie miejskiej nocy, prezentując cztery sekcje tematyczne odpowiadające poszczególnym dniom festiwalu: HEDONIZM / ZABAWA, EROS / PŁEĆ, BEZSENNOŚĆ / KOSZMAR oraz NOCNA ZMIANA / PODWÓJNE ŻYCIE, oferując oprócz nowych realizacji site specific w przestrzeni publicznej, program wydarzeń performatywnych. Wystawa pokazuje uznanych na arenie międzynarodowej artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.


Dzień 1: HEDONIZM / ZABAWA


Sekcja ta dokonuje krytycznej analizy aspektów kultury popularnej związanych z życiem nocnym, współczesnych miejskich rytuałów, imprezowej etykiety oraz wiążących się z nią miłosnych kodów zachowań. Właśnie o tym jest video instalacja jednej z najbardziej znanych brytyjskich artystek, laureatki prestiżowej nagrody Turner Prize (1997) Gillian Wearing.

Wystawa prezentuje również prace próbujące złamać popularną konwencję imprezy opartej na szybkim tańcu w grupie i proponuje alternatywne sposoby na zabawę, zmuszające do bardziej osobistego kontaktu pomiędzy uczestnikami. Festiwal zostanie otwarty przez „Slow Dance Party” – projekt kanadyjskiego artysty Sherwina Sullivan Tjia.

Podczas wydarzenia będzie można przez cały wieczór usłyszeć tylko wolne piosenki oraz myślami powrócić do dawnych szkolnych lat. NOCNA ZMIANA zastanawia się także nad tym co sprawia nam przyjemność, przed czym uciekamy w hedonizm i na czym on polega. Artystka Kaye Winwood Projects zaaranżuje sytuację, która w nietuzinkowy sposób zadziała na nasze wszystkie zmysły.


Dzień 2: EROS / PŁEĆ


Noc to pora kiedy do głosu tradycyjnie dochodzi seksualność człowieka. W debacie publicznej o seksualności mówi się często tylko przy okazji tematów wstydliwych lub wrażliwych. Sekcja EROS i PŁEĆ bezpośrednio skupia się na roli jaką seksualność gra w naszym życiu i jak często spychana jest ona na trzeci plan (Maurycy Gomulicki).

Część ta odnosi się także do pozycji i wizerunku narzuconych kobietom i mężczyznom oraz do tożsamości płciowej. Artystka Kate Spence, zaprezentuje intymny, pomyślany dla jednego uczestnika, performance eksplorujący aspekty ludzkiej seksualności. Otwarty na różnorodność aspekt miasta zostanie poruszony w niezwykle subtelnej i bezpruderyjnej pracy Konrada Pustoły.


Dzień 3: BEZSENNOŚĆ / KOSZMAR


Kolejnym aspektem nocy przywoływanym przez wystawę jest sen (także ten zły, zakłócony koszmarami), oraz jego brak. Sekcja BEZSENNOŚĆ / KOSZMAR pokazuje prace odnoszące się do marzeń nocnych i koszmarów. Koszmary senne czy też zapisy osobistych lęków będzie można znaleźć w publikacji Basi Bańdy. W Willi Bergera Artur Malewski wprawi nas w melancholię, próbując zatrzymać, gdzieś pomiędzy doświadczeniem materialności a jej wspomnieniem.


Dzień 4: NOCNA ZMIANA / PODWÓJNE ŻYCIE


Ostatni dzień festiwalu zostanie poświęcony kulisom nocnego życia miasta, wszystkim tym aspektom, które pozwalają miastu sprawnie funkcjonować, a które często pozostają niezauważalne. Bogna Burska we współpracy z Klarą Bielawką przygotują monodram odnoszący się do kulis nocnego życia miasta. Zaprezentujemy kluczowy film dokumentalny, grupy Berwick Street Collective z 1970, opowiadający o eksploatacji sprzątaczek pracujących nocą w londyńskich biurowcach.

Przedmiotem zainteresowania sekcji NOCNA ZMIANA jest również fenomen niestabilności, elastyczności i dyspozycyjności pracowników wykonujących swoją pracę w nocy na zasadach prekariatu i o tym właśnie będzie nowa praca Alicji Rogalskiej. Weźmiemy również pod lupę fenomen podwójnego życia, transformacji osobowości i statusu społecznego, która zachodzi u wielu osób każdego dnia i nocy, tak jak zostanie to przedstawione w projekcie „By Day, By Night” autorstwa Alyssy Gruen, Karoleen Decastro, Jona Chen oraz Patricka Ramos.


OBIEKT ZAMIANA


Kiedy: 3-6 września, nocna zmiana – 12.00-18.00 + dzienna zmiana – 18.00-24.00 / Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu
Kuratorka sekcji design + projekt / realizacja obiektu: 

Dorota Terlecka
Współpraca kuratorska + produkcyjna: Lena Dula
Projekt scenografii wewnątrz obiektu: Natalia Mleczak, Marcel Nieto-Głowacki, Agnieszka Barańska
Projekt mebli miejskich: Bartosz Mucha


Sopot nocą przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców sąsiednich miast. Tu spotyka się całe Trójmiasto. Nocne atrakcje Sopotu przyciągają tłumy, ale bywają kłopotliwe dla mieszkańców. Nawiązaniem ma być przestrzeń podlegająca ciągłym zmianom zaprojektowana przez Dorotę Terlecką z Biura Kreacja. To swoisty sprzeciw wobec naturalnego funkcjonowania miasta. ZAMIANA to wygłuszona zamknięta przestrzeń, która w ciągu dnia da nam namiastkę życia nocnego. Sprawi, że życie nocne Sopotu będzie miało swoją kontynuację. Zapewni muzykę, światło, tłum i zabawę. Wieczorem wszystko się zmieni i przestrzeń stanie się oazą spokoju. Obiekt w nocy pozwoli na izolację, relaks i skupienie... Aranżacją wnętrza obiektu ZAMIANA zajęła się Natalia Mleczak, Marcel Nieto-Głowacki, Agnieszka Barańska.


Dodatkowo na Placu Przyjaciół Sopotu pojawią się meble miejskie, których autorem jest Bartosz Mucha. Projekt zaprasza do interakcji przechodniów, przypadkowych lub nieprzypadkowych użytkowników Placu.
ART LAB / EDUKACJA

Kuratorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Koordynacja z ramienia „ę”: Eliza Gryszko
Koordynacja z ramienia ARTLOOP: Lena Dula


ART LAB w ramach ARTLOOP to seria warsztatów i akcji w przestrzeni miejskiej skierowana do szerokiego grona odbiorców, zainspirowanych hasłem NOCNA ZMIANA. Opiekę nad programem objęło Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Wszystkie aktywności, warsztaty i akcje udostępniane są nieodpłatnie. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy: edu@artloop.pl


„Wieczornik”, czyli jak pamiętasz prywatki, dansingi, imprezy z dawnych lat - warsztat i spotkanie dla seniorów
Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska, Magdalena Kreis
„Nocny Plac Zabaw”
Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska, Magdalena Kreis
„Nocturnal City. Mapowanie sensoryczne”
Prowadzenie: Katarzyna Wala
„Nocne zakaMarki - co odkrywa sopocka noc”

Prowadzenie: Alicja Szulc
„e-sztuczki dla sztuki”
Prowadzenie: Sylwia Żółkiewska


ART LAB / DEBATA


„Klubokultura w Sopocie”
Goście: Alicja Gruca i Robert Florczak, Pavko Krajka, Krystian Wołowski
Prowadzenie: Joanna Cichocka-Gula / Koncepcja: Aleksandra Grzonkowska + Maksymilian Bochenek
Spotkanie i debata z menadżerami i twórcami aktualnej kultury klubowej to okazja przybliżenia współczesnym odbiorcom profili trzech kluczowych klubów, które tworzyły i współtworzą tożsamość artystyczno - rozrywkową Sopotu. Dyskusja dotyczyć będzie kwestii możliwości budowy środowisk artystycznych i intelektualnych w sytuacji zmieniających się uwarunkowań politycznych i kulturalnych. Każda z instytucji reprezentuje kolejne dziesięciolecie, począwszy od SFINKS-a powstałego w latach 90, Faktorii założonej po roku 2000, skończywszy na niedawno utworzonych Dwóch Zmianach.


SOUNDSPACE = MUZYKA + SZTUKA
ARTEXTRAVAGANZA


Czas: 4.09.2015 / Miejsce: Klub Sfinks 700 | Al. Mamuszki 1 | Sopot
Wstęp: 20-39 PLN [29 – przedsprzedaż do 3.09 / 20 – osoby przebrane w dniu wydarzenia / 39 – w dniu wydarzenia] / Bilety dostępne w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, a w dniu wydarzenia w Klubie Sfinks.
Sekcja muzyczno-artystyczna ARTLOOP - Soundspace prezentuje niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą: ARTEXTRAVAGANZA, które w nawiązaniu do hasła przewodniego festiwalu – Nocna Zmiana – eksploruje wątki na styku nocnego życia miasta, kultury klubowej, sztuki, kreacji i autokreacji. Zapraszamy do Klubu Sfinks, który od wielu lat stanowi miejsce spotkań bohemy, miłośników dobrej zabawy i wracamy do jego korzeni, czyli odważnego łączenia i synergii życia klubowego z życiem artystycznym. Na jedynych koncertach w Polsce wystąpią: legendarne performerki, kuratorki i aktywistki CHICKS ON SPEED promujące nową płytę i show „Artstravaganza” oraz charyzmatyczna, transgatunkowa EBONY BONES. Występom będą towarzyszyły działania dj-skie. ARTEXTRAVAGANZA to także okazja do przebieranek i metamorfoz zainspirowanych hasłem przewodnim wydarzenia oraz wyjątkowym, eklektycznym stylem naszych gwiazd, które wcielają w życie ideę artystycznej ekstrawagancji.


WIEŻA CIŚNIEŃCzas: 3-4.09 | godz. 18.00-24.00 + 5-6.09 | godz. 16.00-24.00 / Miejsce: Dom z Wieżą na ul. Goyki 3
Kurator: Piotr Metz / Współpraca kuratorska + produkcja: Lena Dula / Koordynacja: Anna Kobierska
W ramach projektu „Wieża Ciśnień” z rozbrajającą szczerością i budzącą szacunek pasją Piotr Metz opowiada o „zbieraniu audiofilskich znaczków”.

Wkraczamy w przestrzeń dizajnerskich odtwarzaczy, rzadkich nośników i plątaniny kabli, którymi podróżują dźwięki stymulujące wyobraźnię tego uznanego dziennikarza i kolekcjonera. Piotr Metz przenosi nas do krainy cudowności, w której magami i przewodnikami są ponadczasowi, genialni dizajnerzy – m.in. Bob Carver czy David Gammon – twórca Transcribera – futurystycznego gramofonu ze szkła i metalu, duńscy mistrzowie wyrafinowanego minimalizmu z Bang&Olufsen, innowatorzy z SAE [Scientific Audio Electronics], Mario Bellini i wielu innych.

To tu zaczyna się opowieść o magnetofonach szpulowych typu Technicsa RS-1500, Akai GX-77, Pioneer RT-707, kwadrofonicznych albumach, rackach uginających się pod ciężarem rarytasów hi fi, płytach wizyjnych wyglądających jak przeskalowane dyskietki komputerowe, morderczym śledzeniu na ebay'u aukcji dla wtajemniczonych, którzy za wszelką ceną chcą pozyskać upatrzony nośnik czy odtwarzacz. Piotr Metz nie ukrywa, że ma wszystkie dostępne na świecie nośniki i z ujmującą czułością bierze do ręki kolejny kultowy, kolekcjonerski obiekt, który powstał na przecięciu formy przemysłowej i muzyki, która tak go fascynuje.

Wieża Ciśnień to żywe miejsce spotkania z nietypowymi nośnikami i odtwarzaczami, prywatne, domowe, osobliwe muzeum zaaranżowane tu i teraz, w opuszczonym domu na ul. Goyki 3 w Sopocie, tylko na 4 dni trwania 04 ARTLOOP Festival. Wraz z zapadaniem nocy w Wieży Ciśnień, zgodnie z dynamiką Nocnej Zmiany, pojawia się co raz więcej aktywności, spontanicznych zdarzeń i niecodziennych opowieści – m.in. o legendarnych muzykach jak David Bowie, Rolling Stones, Pink Floyd czy The Beatles. W niezobowiązującej atmosferze obejrzycie oryginalne okładki płyt autorstwa Warhola [jako kolejny przejaw kolekcjonerskiej gorączki naszego kuratora] i instalacje z puszek po zupach Campbella w WARHOL ROOM, wysłuchacie akustycznych występów zaprzyjaźnionych artystów na STOPKLATCE, natkniecie się na slajdy i prezentacje filmowe i całą masę bananów....

Przede wszystkim jednak zapoznacie się z ikonami hi fi, wśród których znajduje się m.in. wieża Nakamichi System One wzorowana na czarnym monolicie z filmu "2001 Odyseja kosmiczna", piramidalny wzmacniacz MOCY Yamaha B-6 z pomysłem skradzionym Bobowi Carverovi czy rewolucyjny, niezwykle ergonomiczny magnetofon TC-800 Yamahy projektu Belliniego – mroczny przedmiot pożądania z „Hi Fi News”.


Program wydarzenia będzie na bieżąco podawany i aktualizowany na www.facebook.com/artloop
SEKCJA SCREEN | FILM + VIDEO
Kuratorzy: Marek Kraska + Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Współpraca kuratorska: Ewa Szabłowska


Jak co roku motyw przewodni festiwalu ARTLOOP – Nocna Zmiana – odnajdziecie w sekcji wizualnej SCREEN. Nocna Zmiana w wydaniu filmowym to obrazy osadzone w tematyce zainteresowania ciemną stroną mocy, w tym wampiryzmu, okultyzmu, horroru, którymi tak chętnie posługuje się kultura wysoka, jak i masowa. Zjawiskom tym towarzyszą nierzadko skrajne emocje – od miłości po nienawiść. Na program składają się klasyki kina i filmy najnowsze, tworząc mieszankę opowieści o tym, jak noc inspiruje artystów i czego my widzowie najbardziej lubimy się bać.


Więcej informacji o programie ARTLOOP: www.artloop.pl
 

Źródło: www.artloop.pl
Daty wydarzeń:

18.9.2015

Autor wpisu: Lena Dula

Stowarzyszenie A KuKu Sztuka
województwo: pomorskie
81-372, Gdynia, ul. Armii Krajowej 24
info@akukusztuka.eu, 690002200
www.akukusztuka.eu

Miejsce wydarzenia
Sopot - wiele lokalizacjiLiczba odsłon: 850
23.09.2015