Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Step by Step. Architektura dźwięku

„STEP BY STEP. Architektura dźwięku” to projekt zrealizowany w ramach Programu MOSTY Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Pomysł polegał na tym, by na jeden dzień „przejąć” wrocławski most. Ja pomyślałem o najwyżej położonym MOSTKU POKUTNIC / CZAROWNIC we Wrocławiu i przez kilka miesięcy z całym zespołem projektowym pracowaliśmy nad wydarzeniem, które odbyło się 20 czerwca 2015 roku w przestrzeni kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Tytuł projektu: STEP BY STEP. Architektura dźwięku pokazywał w sposób dosłowny i symboliczny nasz pomysł. Dosłowny, bo dotyczy dźwięków „płynących” z historii i legend – gdyby, te mury mogły mówić - oraz pomysłu na ich uruchomienie STEP BY STEP w drodze na MOSTEK POKUTNIC. Tytuł odnosił się też do „kolejnych kroków”, jakie trzeba podjąć, by dojść do finału. W projekcie  zakładaliśmy, że zostanie po nas symboliczny ślad: ARCHITEKTURA DŹWIĘKU – dzięki dźwiękowej instalacji wg mojego pomysłu (pod opieką artystyczną Mateusza Ryczka i techniczną Kamila Biedrzyckiego) i Fanfarze czarownic skomponowanej przez kompozytora młodego pokolenia Mateusza Ryczka na MOSTKU kościoła św. Marii Magdaleny.

Z całego filmu autorstwa p. Mariusza Jodko dokumentującego nasz projekt, wybrałem dwa fragmenty:

Jak tworzyliśmy dźwięki do naszej artystycznej instalacji inspirowane legendą „Mostek Czarownic”:

https://www.youtube.com/watch?v=WyTLHfxEbWs

Jak 20 czerwca brzmiała architektura kościoła św. Marii Magdaleny:

https://www.youtube.com/watch?v=dlFrrbczfWQ

A tu można pobrać dzwonki na telefon komórkowy, które powstały w nawiązaniu do legendy „Dzwon Biednych Grzeszników”:

http://www.biblioteka.wroc.pl/multicentra/projekt-step-by-step

 

Zapraszam do Wrocławia, do Muzeum Narodowego  – partnera projektu – tu czekają mapki „Szlakiem 7 arcydzieł z kościoła św. Marii Magdaleny” w czterech wersjach językowych:

http://www.mnwr.art.pl/CMS/audytoria/step_by_step.html

Projekt miał wspaniałych Partnerów: Parafia Polskokatolicka Św. Marii Magdaleny, Miejska Biblioteka Publiczna  we Wrocławiu/MultiCentrum; Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Galeria Entropia i Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu do którego uczęszczam.

 

Autor wpisu: Ignacy Pochodyła

Ignacy Pochodyła
województwo: dolnośląskie

pochodyla@gmail.com
www.biblioteka.wroc.pl/multicentra/projekt-step-by-step
Liczba odsłon: 2011
18.09.2015