Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

„Edukacja kulturalna – innowacyjne i kreatywne społeczeństwo. O potrzebie edukacji artystycznej we współczesnej szkole

Warszawa Konferencja pt. „Edukacja kulturalna – innowacyjne i kreatywne społeczeństwo. O potrzebie edukacji artystycznej we współczesnej szkole” odbędzie się w Łodzi w dniach 17-18 września 2015 w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Konferencja, objęta Patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współorganizowana przez Polski Komitet ds. UNESCO, EC1 – Miasto Kultury oraz Urząd Miasta Łodzi, otrzymała dofinansowanie z Programu Interwencje Narodowego Centrum Kultury.

Konferencja będzie okazją do refleksji nad tym, w jaki sposób kultura i sztuka przyczyniają się do zdobywania kompetencji potrzebnych człowiekowi do funkcjonowania we współczesnym świecie oraz do tworzenia warunków sprzyjających budowaniu nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki. Przy udziale wybitnych ekspertów poruszone zostaną zagadnienia związane z rolą kultury w rozwoju gospodarczym, edukacji artystycznej i edukacji związanej z dziedzictwem kulturowym oraz kwestie związane z nowymi wyzwaniami edukacyjnymi.

Inspiracją i podstawą naszych rozważań będą, między innymi, dokumenty końcowe z dwóch światowych konferencji UNESCO.
Mapa drogowa dla edukacji artystycznej” przyjęta w Lizbonie w 2006 roku i „Plan z Seulu: cele rozwoju edukacji artystycznej”, przyjęty w 2010 roku, których znaczenie podkreślane jest przez instytucje Unii Europejskiej, jak również dokumenty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie wdrażania edukacji artystycznej w szkołach.

W ramach pierwszej części dwudniowej konferencji odbędzie się debata, do której zaprosiliśmy ekspertów polskich oraz zagranicznych z Francji, Austrii i Niemiec należących do European Network of Arts Education. Po części teoretycznej planujemy warsztaty dla uczestników konferencji oraz prezentacje projektów i dobrych praktyk stosowanych w Polsce i innych krajach europejskich.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele administracji centralnej, środowisk związanych z polityką i praktyką edukacyjną, a także przedstawiciele instytucji związanych z kulturą i edukacją kulturalną, artyści, praktycy i edukatorzy z różnych sektorów, publicyści, politycy i teoretycy, oraz nauczyciele, między innymi z Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet).

 

Informacje i zapisy: Polski Komitet ds. UNESCO, Maria Belina-Brzozowska, tel.22 620-33-55 w.107,
m.belina-brzozowska@unesco.pl lub komitet@unesco.pl

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

17.9.2015 - 18.9.2015

Maria Belina-Brzozowska
województwo: łódzkie, powiat: m. Łódź
Łódź, Targowa 1/3
m.belina-brzozowska@unesco.pl, 22 620-33-55 w.107

Miejsce wydarzenia
Łódź
województwo: łódzkie
90-025 Łódź, ul. Targowa 1/3

Agenda Konferencji 17-18 IX
Liczba odsłon: 762
14.09.2015