Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Słowo historii. Fotoeseje

"Zdjęcie jest śladem. Ale śladem czego? Tego, co chciano sfotografować, czy może tego, co sfotografowano bez premedytacji, zamiaru i pragnienia? (…)”. Polecamy projekt Muzeum Wojska w Białymstoku „Słowo historii. Fotoeseje”, w którym za historiami zamkniętymi w fotograficznym kadrze podążają znani polscy pisarze i reportażyści.

„Słowo historii. Fotoeseje” to projekt, któremu początek dał album fotograficzny, jaki w 2014 roku trafił do zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku. Przedmiot całkowicie anonimowy, z nieznanym nazwiskiem twórcy, a przede wszystkim bez nazwisk bohaterów uwiecznionych na zdjęciach. Analiza historyczna materiału pomogła ustalić, że to swoisty fotoreportaż, dokumentujący wędrówkę polskich repatriantów z ZSRR z lat 1921-1924.

Na każdej karcie albumu jest tylko jedno zdjęcie, przyklejone bez specjalnej troski o regularność czy symetrię. Przykuwające uwagę szczegółem. Poważne spojrzenia mężczyzn stojących przed drewnianym barakiem. Tablica z napisem w języku angielskim i polskim: „American Joint Distribution Committee Kuchnia”.Golibroda w trakcie pracy. Chłopiec z twarzą owiniętą brudną szmatą, jako panaceum na natarczywy ból zęba. Kobieta opiekująca się grupą dzieci… Małe historie splecione i przenikające się z jedną ogromną.

Wielką historię przybliżył nam profesor Daniel Boćkowski. Jej skala odpowiada liczbie mieszczącej się w przedziale między 770 tysięcy (według szacunków sowieckich) po ok. 1,5 miliona (zdaniem władz w Warszawie) mieszkańców terenów Rosji bolszewickiej, którzy w chwili podpisania traktatu ryskiego w 1921 roku mogli ubiegać się o polskie obywatelstwo i powrót do kraju.

Historie mniejsze pomogli odczytać pisarze i reportażyści, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w projekcie: Ilona Wiśniewska, Piotr Nesterowicz, Wojciech Nowicki, Daniel Odija, Michał Olszewski i Filip Springer. Każde z nich, na podstawie dwóch wybranych przez siebie zdjęć, przygotowało oryginalne teksty literackie, inspirowane opowieścią zamkniętą w kadrze. Fotografie wyznaczyły granice w jakich się poruszali, natomiast forma tekstu (esej, reportaż, opowiadanie) pozostała ich swobodnym wyborem.

Efektem tego spotkania jest wystawa plenerowa, prezentowana przez cały miesiąc październik na Placu im. Jana Pawła II w Białymstoku. Jej uzupełnienie stanowi film w reżyserii Bartosza Tryzny, oraz szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja, nagrania lektorskie, tłumaczenie na język migowy). Ekspozycji towarzyszyć też będzie katalog wydany w formie repintu albumu.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronami medialnymi projektu są„Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza. Białystok”, „TVP Kultura”, „Platforma Kultury”, „Booklips.pl”

Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku
Autor projektu: Marcin Koziński
Tekst historyczny: Daniel Boćkowski
Teksty literackie: Piotr Nesterowicz, Wojciech Nowicki, Daniel Odija, Michał Olszewski, Filip Springer, Ilona Wiśniewska
Opracowanie graficzne: Mirosław Myszkiewicz
Projekt ekspozytorów: Adrian Łucejko
Film: Bartek Tryzna
Tłumaczenie na język migowy: Joanna Zembrowska-Wojno, Edyta Milewska
Nagrania tłumaczeń: Szczepan Skibicki
Audiodeskrypcja: Monika MarciniakLektor: Marek Tyszkiewicz

 

"Słowo historii. Fotoeseje"
Autor zdjęć: Zdjęcia ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku

Autor wpisu: Marcin Koziński

województwo: podlaskie

biuro@mwb.com.pl, 85 741 64 49
www.mwb.com.pl, www.sybir.com.pl
plakat
Liczba odsłon: 759
09.09.2015