Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce.

Początkowo było wilekie wysypisko śmieci. Nikt nie przypuszczał jednak że takie miejsce może mieć potencjał.Znalazł się jednak  człowiek, który zobaczył w nim świetne miejsce na tor motocrossowy. Padło hasło i ono wystarczyło, aby  dokonać wielkich zmian. Po jakimś czasie dzikie wysypisko śmieci, zmieniło się w tor motocrossowy, jeden z najlepszych w okolicy. Pomogły środki z "Działaj Lokalnie" i zaangażowanie wielu osób. Realizatorem projektu było stowarzyszenie "Lepsze jutro, twórzmy dziś".

W pierwszej fazie realizacji naszego projektu zainicjowałyśmy spotkanie z osobami, które mogłyby nam pomóc. Pojawiło się kilku chłopaków, miłośników jazdy na crossach, w tym bardzo ważny dla fanów crossów autorytet, Sebastian Kałużny, który w tej dziedzinie odnosił już liczne sukcesy. Zdawałyśmy sobie sprawę, jak duże miało to znaczenie, dla młodszych, którzy starszego kolegę podziwiali i chcieli razem z nim trenować. Był to przełom w realizacji naszych działań, gdyż potrzebowałysmy wsparcia nie tylko cenionego już Sebastiana ale także jego fanów, ponieważ każdy głos i ręce były przydante przy tworzeniu tego nowego miejsca.

Następnie rozpoczęłyśmy rozmowy z lokalnymi władzami. Okazało się że władze gminy,  były za naszym  pomysłem, ponieważ z dzikim wysypiskiem zmagano się od dłuższego czasu,jednakże dotychczasowe działanie nie przynosiło to oczekiwanych efektów.  Ponadto, gdyby był tu tor z prawdziwego zdarzenia, skończyłyby się problemy z jazdą po drogach polnych, lasach czy rezerwatach. Mogliśmy liczyć  na współpracę. Korzyści czerpiemy nie tylko my i władza ale także mieszkańcy, a nawt osoby  które nie  uparwiają tego sportu.  

Należało w pierwszej kolejności zabrać się za porządki. Wśród chłopaków zebrała się spora grupa chętnych do pomocy. 

Ogłoszono nabór wniosków do programu Działaj Lokalnie. Spróbowaliśmy swoich sił. Dostaliśmy 3.960 zł. Niedużo, a jednak te zdobyte środki bardzo nam pomogły i jeszcze bardziej skłoniły do działania.

W naszym stowarzyszeniu dominują kobiety, szukałyśmy więc w tym wszystkim pola dla siebie. Prócz toru motocrossowego widziałyśmy tam świetne miejsce spotkań i rekreacji. Stwierdziłyśmy, że potrzeba nam miejsca ogniskowego i jakiegoś wydarzenia podsumowującego naszą pracę - lokalnego święta. Padło na kolorowy Moto-Piknik rodzinny.

Łatwo nie było! Nie zawsze miałyśmy odpowiednią liczbę osób do pracy. Najciężej wspominamy budowę miejsca ogniskowego. Ładowanie kostki, układanie jej to było bardzo trudne i czasochłonne. Po czasie mogę spokjnie powiedzieć że było warto i nasza praca nei poszła na marne. Pomagali nam także mężczyzni. Jeden z nich zrobił świetny stelaż, wszystko pod wymiar. Na samym torze prace nadzorował Sebastian. Ciężki sprzęt pracował wiele dni. Musieliśmy poprawić też dojazd, w czym pomógł lokalny przedsiębiorca, Łukasz.

Wykorzystaliśmy co się tylko dało. Mogłyśmy nadal liczyć na pomoc od strony gminy.Jak zostawały jakieś zbędne materiały, po prowadzonych przez gminę inwestycjach, to trafiały one do nas, co dobrze wpłynęlo na nasz budżet. 

Ogółem przez trzy miesiące doprowadziliśmy wspólnymi siłami tor do ładu. Wyglądał nieźle, zainteresowanie nim rosło. Ilość osób zaintersowanych bardzo nas mile zaskoczyła. Frekwencja była bardzo liczna. 

Zdecydowałyśmy że zoorganizujemy nasz Kolorowy Moto-Piknik  19 października 2014 r. - w niedzielne popołudnie. Pogoda dopisywała - słoneczna, cudowna jesień! Ku naszemu zdziwieniu, z każdą chwilą było coraz więcej osób.

Wprawdzie plakaty rozpowszechniliśmy gdzie się dało, w miastach, na tablicach ogłoszeń, w firmach, u zaprzyjaźnionych instytucji, itd. ale biorąc pod uwagę miejsce - jednak spory kawałek w odległości od Gaworzyc, nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. 

Na szczęście odopwiednio przygotowałyśmy się na taką ewentualność. Do prowadzenia części sportowej, turnieju motocrossowego, zobligowali się chłopacy, którzy dziś sami już tworzą własną organizację 'Moto-Klub Gaworzyce'. Natomiast my wzięłyśmy odpowiedzialność za inne atrakcje: pokaz zumby z tęczowym festiwalem kolorów z udziałem - także lokalnego - wielokrotnego Mistrza Polski w 10 tańcach - Mateusza Śmikiel, rodzinne konkurencje sportowe oraz poczęstunek z ogniska.

Prócz tego sztandarową konkurencją był kilometrowy bieg po torze motocrossowym. Głównie dla zabawy! Biegło bardzo wielu ochotników łacznie z trzylatkami ze swoimi rodzicami. Wielu osobom bieg dał wiele radości i powodu do śmiechu. 

Wśród innych konkurencj znalazły się m.in. toczenie opon czy skoki w workach. Mogliśmy też liczyć na pomoc Strażaków z OSP Gaworzyce, którzy prócz tego że zabezpieczali teren, użyczyli nam agregatu, do którego podłączyliśmy nagłośnienie.

Zumba w ferworze kolorowych proszków także zrobiła furrorę, dlatego stanie się ona obowiązkowym elementem corocznego pikniku. Tak - dorocznego - i na większą skalę. Udany projekt bowiem zdobył duży rozgłos w regionie. Za jego realizację zdobyliśmy I miejsce w konkursie "Opowiedz" na etapie lokalnym. Rozgłos sprawił, że w tym roku dostaniemy na organizację wydarzenia wsparcie ze strony Powiatu Polkowickiego oraz Gminy Gaworzyce. Do tego dochodzą lokalni sponsorzy.

Widzimy wiele pozytywnych aspektów, do których przyczynił się nasz projekt. Ruszyło nowe stwowarzyszenie "Moto-Klub Gaworzyce", z którym współpracujemy, nie mamy już w Gaworzycach nielegalnego, dzikiego wysypiska śmieci, a za to świetne miejsce rekreacji i legalne, bezpieczne miejsce służące miłośnikom motocrossu, których, jak się okazuje, jest całkiem sporo. Znalazła się też przestrzeń społeczna dla nowej grupy: młodzieży oraz dorosłych, głównie mężczyzn, którzy skupieni wokół motocrossu realizują swoje plany.

 

W Galerii Zdjęć zobaczycie zdjęcia przed realizacją, w trakcie i po. A po więcej zapraszamy na nasz FanPage - tu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.519759441494421.1073741835.467095033427529&type=3

Źródło: Artykuł napisany dla Portalu Platforma Kultury, J. Brodowska
Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce.
Autor zdjęć: Joanna Brodowska

Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce. Moto-Kolorowo. Nowa przestrzeń zdarzeń w Gminie Gaworzyce.

Autor wpisu: Joanna BRODOWSKA

LEPSZE JUTRO, TWÓRZMY DZIŚ
województwo: dolnośląskie
59-180 Gaworzyce, ul. Dworcowa 95
lepsze.jutro@gaworzyce.com.pl, 782-666-876
https://sites.google.com/site/lepszejutrotworzmydzis/
Liczba odsłon: 2087
28.09.2015