Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ - „Walden, czyli życie w lesie?"

W 1845 roku amerykański myśliciel Henry Thoreau poddał się socjalnemu eksperymentowi i ponad dwa lata swojego życia spędził w lesie porastającym brzegi stawu Walden w stanie Massachusetts. Podczas tego odosobnienia, z dala od cywilizacji i postępu, Thoreau stworzył manifest prostoty, samowystarczalności, rozwoju osobistego i pochwały natury - „Walden. Życie w lesie”. Poddając w nim krytyce zachodnioeuropejską cywilizację zafiksowaną na koncepcie „american dream” w ramach którego możemy stać się kim chcemy, a w konsekwencji nabywać i posiadać nowe przedmioty uznał naturę za najlepszą przestrzeń do samopoznania i osiągnięcia harmonii życiowej. Dziś my, 15 sierpnia 2015 roku stajemy nad brzegiem Martwej Wisły i przez jeden dzień spróbujemy odtworzyć drogę jaką przebył Thoreau i z pomocą przyrody, odkryć zachwyt, spokój i zadowolenie.

Program wydarzenia:

 • 12:00 - 14:30 Warsztat dętkowo - hamulcowy/ Projekt Zębatka
 • 12:00 - 16:00 Żywa galeria nad Martwą Wisłą - przestrzeń animacji i warsztatów dla dzieci/ Ludwika Radacka, Klaudiusz Grabowski
 • 14:00 - 16:30 WIATRAKI - CUDAKI - warsztaty z budowania wiatrowych zabawek/ Grupa Większe PÓŁ
 • 15:00 - 17:30 Warsztat dętkowo - hamulcowy/ Projekt Zębatka
 • 16:00 - 18:30 Budujemy naturalnie!/ Pracownia Mech
 • 17:00 - 18:00 Wykład „Nuda - historyczny i antropologiczny punkt widzenia”/ Artur Kawiński
 • 18:00 - 19:30 Nowy Port mówi - nudny spacer po Nowym Porcie z Karoliną Pochwatką
 • 18:00 - 19:00 Medytacja/pilates - zajęcia w plenerze/ Joanna Kania
 • 19:00 - 20:00 Piknik przy ognisku/ Ewa Bolda
 • 20:00 - 21:45 Nowoporcka Potańcówka - Zespół Cieśni i Tańca (bez tańca) - Gra do tańca! (M.Bunio.S - wokal, Tomek Ziętek - trąbka i klawisze, Irek Wojtczak - saksofon i klarnet, Kamil Pater - gitara, Olo Walicki - kontrabas, bas i klawisze, Tomek Sowiński - perkusja)
 • 22:00 - 24:00 Take This Waltz/ plenerowy pokaz filmu

 

Ponadto: instalacje w przestrzeni publicznej oraz Food Trucki.

 • Warsztat dętkowo - hamulcowy/ Projekt Zębatka

 

12:00-14:30 - wymiana i łatanie dętek
15:00-17:30 - czyszczenie i smarowanie roweru
Przyjedź na swoim rowerze w roboczych ciuchach!
Dwa warsztaty z podstawowej naprawy rowerów - pierwszy z czyszczenia i smarowania roweru, drugi z wymiany i łatania dętek i regulacji hamulców.

 • Wymiana i łatanie dętek oraz regulacja hamulców

 

W programie część teoretyczna obejmująca rodzaje wentyli, dętek, opon, typy hamulców, mechanizmy i podstawowe usterki oraz zajęcia praktyczne, w tym zdejmowanie i zakładanie koła, wymiana dętki, regulacja hamulców i wymiana klocków. Będziemy zajmować się następującymi typami hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (niestety nie będziemy się zajmować hamulcami hydraulicznymi, tarczowymi, bębnowymi ani torpedo). Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki) - weź nowe części ze sobą.

 • Czyszczenie i smarowanie roweru

 

W programie trochę teorii: konstrukcja roweru, nazewnictwo części, jak i czym czyścić i smarować oraz praktyka. Przyjedź na swoim rowerze i koniecznie przywieź robocze ubranie oraz rękawiczki, pędzel/szczoteczkę do zębów, plastikowy pojemnik (np. po jogurcie, lodach, obcięty w 1/3 karton po mleku). Narzędzia rowerowe (klucze, śrubokręty) oraz specyfiki takie jak: benzyna lakowa/nafta/zwykła benzyna, smar do łańcucha, będą na miejscu, ale zachęcamy też do przywiezienia własnych.

 • Żywa galeria nad Martwą Wisłą - przestrzeń animacji i warsztatów dla dzieci/ Ludwika Radacka, Klaudiusz Grabowski

12:00 - 16:00
Przestrzeń animacyjna dla dzieci, gdzie od 12:00 do 16:00 można będzie przyjść i dołaczyć do wspólnej zabawy i warsztatów. Będziemy m.in. malować twarze, lepić z plasteiny i grać w badmintona.

 

 • WIATRAKI - CUDAKI - warsztaty z budowania wiatrowych zabawek/ Grupa Większe PÓŁ

 

14:00 - 16:30
Wiatraki, śmigła, turbiny, latawce, kręciołki... Grupa Większe PÓŁ zaprasza do wspólnej zabawy z WIATREM. Spędzimy ponad dwie godzimy wymyślając i budując urządzenia, maszyny i zabawki zasilane siłą żywiołu. Przygotujemy dla was elementy i materiały, z których będziecie mogli konstruować własne WIATRAKI-CUDAKI.

 • Artur Kawiński, wykład: Nuda - historyczny i antropologiczny punkt widzenia

 

17:00 - 18:00
Wykład podejmujący tematykę nudy z historycznego i antropologicznego punktu widzenia. Podczas wykłady prowadzący poruszy takie kwestie jak: relacje natury i kultury; diagnozy alternatyw kulturowych: Marcuse, Rousseau, Thoreau, Emerson, Fromm; kultura i duchowość Dalekiego Wschodu; różne drogi samorealizacji.

 • Budujemy, naturalnie!/ Pracownia Mech

 

16:00 - 18:30
Na początku warsztatu podzielimy się na grupy i z mapką w ręce wyruszymy na poszukiwanie budulca do naszego przyszłego schronienia. Wszystkie znalezione elementy złożymy na placu budowy i rozpoczniemy projektowanie. Każdy może być projektantem! Z tekturowych kostek domina zbudujemy makietę i przerzucimy się na skalę 1:1, czyli kostki słomy. Po wspólnym, naturalnym budowaniu będzie czas na piknik i rozmowę o samowystarczalności i ekologii w architekturze. Oczywiście piknikować będziemy w zbudowanej przez nas słomianej przestrzeni.

 • Warsztaty kulinarne "Piknik przy ognisku"

 

19:00 - 20:00
Będziemy wspólnie przygotowywać zdrowe przekąski, a przy tym bawić się kolorami, smakami i estetyką przygotowywanych pyszności.
W roli głównej wystąpią "Zawijańce z sałaty", a każdy uczestnik według swojej fantazji będzie mógł przygotować swoją roladkę z warzyw, past i sosów.
Dodatkowo będzie można skosztować zdrowych słodkości oraz chleba domowego na zakwasie.

 • Nowoporcka Potańcówka - Zespół Cieśni i Tańca (bez tańca) - Gra do tańca! (M.Bunio.S - wokal, Tomek Ziętek - trąbka i klawisze, Irek Wojtczak - saksofon i klarnet, Kamil Pater - gitara, Olo Walicki - kontrabas, bas i klawisze, Tomek Sowiński - perkusja)

 

20:00 - 21.45
ZESPÓŁ CIEŚNI I TAŃCA to kolektyw muzyczno-taneczno-teatralny, łączący światy muzyki improwizowanej, tańca współczesnego i performansu.
Każda odsłona ZCiT charakteryzuje się indywidualnym podejściem do konstrukcji przedstawienia w zależności od przestrzeni scenicznej i charakteru wydarzenia. Specjalnie z okazji Nowoporckiej Potańcówki, zespół postanowił przygotować dwa sentymentalne sety muzyki do tańca. Pierwszy - elegancki i klasyczny, wspominający erę swingu, ale i socrealistycznej pieśni zawoalowanej brzmieniem jazzowego combo. Drugi - muzyczna esencja polskości, gdzie ludowe tematy oraz przeboje lat minionych osadzone zostaną w biesiadnej aurze automatów perkusyjnych, discopolowych brzmień klawiszy, a także stylowych zachowań scenicznych.
M.Bunio.S - wokal, Tomek Ziętek - trąbka i klawisze, Irek Wojtczak - saksofon i klarnet, Kamil Pater - gitara, Olo Walicki - kontrabas, bas i klawisze, Tomek Sowiński - perkusja

Olo Walicki jest inicjatorem m.in. zespołów OW Kaszebe i The Saintbox. Zaczynał współtworząc scenę yassową z Łoskotem, grał z Namysłowskim i Możdżerem. Jest autorem muzyki teatralnej i filmowej, ostatnio debiutował jako autor spektaklu To be authentic, or not to be występując w duecie z Andrzejem Sewerynem. Znany jest z umiejętności zestawiania ze sobą pozornie dalekich stylistyk, a także z eksperymentów w obszarze działań interdyscyplinarnych. Tym razem z wielką radością powołał aparat wykonawczy złożony z muzyków będących grupą przyjaciół, kwiatem improwizatorów i świrów gdańskiej sceny muzycznej.
Pomysł na ZESPÓŁ CIEŚNI i TAŃCA pojawił w roku 2010 w głowie Ola Walickiego, który
jakiś czas temu stał się szczęśliwym posiadaczem zespołu cieśni.
Zespół cieśni nadgarstka (łac. syndroma isthmi canalis carpi; nervus medianus) - stan chorobowy. Powstaje w wyniku długotrwałego i intensywnego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego kanałem w nadgarstku. Przyczyną dolegliwości zazwyczaj jest obrzęk zapalny nerwów i tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowo ucisk na nerw pośrodkowy doprowadza do zaburzenia jego odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasilenie dolegliwości. Objawy: zanik mięśni kłębu, osłabienie chwytu, mrowienie w nadgarstku, wypadanie przedmiotów z ręki, brak możności zaciśnięcia ręki w pięść, tzw. dodatni objaw Tinela i tzw. dodatni objaw Phalena.

 • Take This Waltz/ plenerowy pokaz filmu

 

22:00 - 24:00
2011 | 116' | Hiszpania, Japonia, Kanada | reż. Sarah Polley
Dwudziestoośmioletnia Margot (Michelle Williams) jest szczęśliwą żoną Lou, autora książek kucharskich (obsadzony wbrew swemu komediowemu emploi Seth Rogen). Ale kiedy Margot poznaje Daniela (Luke Kirby), obydwoje natychmiast zakochują się w sobie. Co gorsza, okazuje się, że Daniel mieszka po przeciwnej stronie ulicy. Dwójka bohaterów zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu, próbując zwalczyć namiętności i rodzące się między nimi uczucie. Gorący, pogodny i kolorowy jak miska owoców Take This Waltz prowadzi widzów z uśmiechem przez znane, ale zawsze aktualne pytanie: co długi związek robi z miłością, seksem i naszym obrazem siebie wzajemnie.

Nowy Port, plac przy ul. Starowiślnej, nabrzeże Martwej Wisły
15.08.2015, 12:00-24:00

Wstęp wolny!

Daty wydarzeń:

15.8.2015 - 16.8.2015

Autor wpisu: Paulina Gula

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
województwo: pomorskie
80-767 Gdańsk, ul. Jaskółcza 1
www.laznia.pl

Miejsce wydarzenia
Nowy Port, plac przy ul. Starowiślnej, nabrzeże Martwej Wisły
województwo: pomorskie
80-544 Gdańsk

Liczba odsłon: 776
14.08.2015