Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wystawa finałowa „Ukryte pozy i kompozycje"

Po raz dziewiąty tuż po zakończeniu spektaklu w ramach Grządki Teatralnej odbędzie się wernisaż wystawy sztuki dziecięcej w ramach projektu Future Artist. Taka sytuacja pozwala, żeby kontakt najmłodszych ze sztuką był szeroki: od aspektów odbioru przedstawienia teatralnego aż po działa sztuki dziecięcej. Dzieci będą miały okazję zobaczyć efekty warsztatów letnich. Formuła zajęć opierała się na zapoznaniu uczestników z wybitnymi postaciami sztuki polskiej i ich dorobkiem artystycznym. Każdorazowo warsztaty kończą się ekspozycją finałową o tym samym tytule. Tegoroczna edycja będzie dedykowana twórczości Jakuba Juliana Ziółkowskiego i Hansa Bellmera. Tytuł brzmi „UKRYTE POZY I KOMPOZYCJE”. Wystawa będzie trwała od 3 sierpnia do 21 września 2015 r.

W okresie wakacyjnym zajęcia FUTURE ARTIST skierowane były jak zwykle do dzieci spędzających wakacje na Śląsku. Formuła zajęć opierała się na zapoznaniu dziecka z wybitnymi postaciami sztuki polskiej i ich dorobkiem artystycznym oraz warsztatem. Każdorazowo warsztaty kończą się ekspozycją finałową o tym samym tytule. Tegoroczna edycja była poświęcona twórczości Jakuba Juliana Ziółkowskiego i Hansa Bellmera. Tytuł brzmiał „UKRYTE POZY I BARWNE KOMPOZYCJE”. W nawiązaniu do działań tych twórców  kontynuowaliśmy odwiedzanie pracowni artystów na Śląsku. Dzieci odwiedziły i pracowały w pracowni Krzysztofa Rumina w Gliwicach  i Andrzeja Urbanowicza w Katowicach.

PRACOWNIA MALARSTWA w formie pleneru malarskiego

Inspiracją była twórczość Jakuba Juliana Ziółkowskiego i jego eklektyczne malarstwo łączące w sobie surrealizm i abstrakcję, kubizm i op-art, konstruktywizm i sztukę orientalną. Punktem wyjścia będzie malarstwo- technika plastyczna, która obecnie przeżywa swój powrót. Dzieci wraz z prowadzącym w jego pracowni malarskiej poznały wszystkie tajniki tworzenia prac malarskich, począwszy od samodzielnej konstrukcji blejtramu, aż po wykończenie prac werniksem. Jednak malarstwo będzie możliwością twórczych eksperymentów na bazie własnej wyobraźni, podobnie jak Ziółkowskiego interesuje własna wyobraźnia i podświadomość, nie korzysta ze zdjęć ani gazet, wszystko maluje z głowy podobnie do tego podchodzą dzieci. Stworzą własne obrazy, które zostaną przekazane na rzecz szpitala dziecięcego.

Autorzy: Krzysztof Rumin, koordynacja: Ewa Kokot

Miejsce pracowni: ul. Daszyńskiego, Gliwice i Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu

Krzysztof Rumin - Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, artysta wizualny. Jego zainteresowania oscylują wokół malarstwa i grafiki, uczestnik wielu międzynarodowych wystaw indywidualnych i grupowych, między innymi w Niemczech, Austrii, Japonii czy Argentyny. Ma za sobą dwadzieścia pięć lat pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą w Klubie „Pastel” w Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zdobył Brązowy Krzyż Zasługi za działalność artystyczną w zakresie edukacji. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury.

 

PRACOWNIA EKSPERYMENTU ARTYSTYCZNEGO

Inspiracją była twórczość Andrzeja Urbanowicza, artysty już nieżyjącego, jednak w jego pracowni o charakterze unikalnego mini - muzeum można nadal poznawać jego twórczość. Pragniemy przywołać zarówno jego dzieła jak i prace Hansa Bellmera, które Urbanowicz propagował przez całe swoje. Punktem wyjścia była twórczość obydwu artystów, technik jakie stosowali jak i możliwości eksperymentu na bazie kolażu czy rzeźby. Szczególnie istotne będą lalki jako formy rzeźbiarskie i płaskorzeźby z przedmiotów codziennego użytku.

Autorzy: Małgorzata Borowska - żona artysty, Paweł Kula i Ewa Kokot.

Miejsce pracowni: ul. Piastowska 1, Katowice.

Małgorzata Borowska - artystka, performerka, kolekcjonerka osobliwości. Urodziła się w 1982 w Warszawie, wykształcenie plastyczne uzyskała w Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowo. Jednak większość jej działań związanych było z Towarzystwem Bellmer i pracownią Piastowska 1 w Katowicach. Obszary w których działa to przede wszystkim sztuka, komunikacja i animacja życia kulturalnego. Od roku 2007 do 2011 wraz z mężem Andrzejem Urbanowiczem organizowała liczne spotkania dyskusyjne, działania parateatralne, pokazy i warsztaty dla młodzieży. W chwili obecnej pełni rolę kustosza w pracowni zmarłego Andrzeja Urbanowicza.

Ewa Kokot – stworzyła ideę projektu FUTURE ARTIST, historyk sztuki, pedagog. Od 1989 r. prowadzi warsztaty twórcze w obszarze sztuki najnowszej dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i zagrożonych marginalizacją. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Jest kuratorem galerii Ściana Sztuki Dziecka w Katowicach i inicjatorką projektu Future Artist. Obecnie kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Współpracuje w zakresie edukacji z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Członkini zarządu Polskiego Komitetu InSEA oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Autorka książek o sztuce dla dzieci i młodych ludzi oraz filmów artystycznych. W sferze jej zainteresowań jest obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.

Paweł Kula - artysta wizualny, fotografik. W działaniach artystycznych fascynuje go ujawnianie obrazów odległych od wizualnych doświadczeń człowieka oraz fenomeny światłoczułości i optyki. Buduje nietypowe urządzenia do projekcji, rejestracji i mechanicznego powielania obrazu. Te archaiczne zabawki optyczne funkcjonują w nowym kontekście, stając się elementem jego akcji artystycznych oraz warsztatów edukacyjnych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży wykorzystując elementy fotografii, animacji i filmu. Zajmuje się także działalnością dydaktyczną dla dorosłych w szkołach fotograficznych i na kursach. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia „Oswajanie Sztuki” w Szczecinie, którego głównym celem jest edukacja poprzez sztukę i demokratyzacja kreatywności.

Źródło: Ewa Kokot

Autor wpisu: Ewa Kokot

CENTRUM KULTURY KATOWICE im. KRYSTYNY BOCHENEK
województwo: śląskie
40-032 Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2
e-mail: info@ck.art.pl, 32 609 03 00
www.ck.art.pl

Miejsce wydarzenia
województwo: śląskie
40-032 Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2

Warsztaty z Pawłem Kulą
Liczba odsłon: 633
31.07.2015