Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wystawa. Udostępnienie prac Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza

Od 5 sierpnia do 30 września 2015 r. w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej odbędzie się pokaz wybranych prac z jubileuszowej wystawy „Per Ars ad Astra” Instytucji Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris. Wystawa stanowi inspirację do projektu „Badania nad zwiększeniem kompetencji młodych ludzi z rejonu Śląska do odbioru sztuki najnowszej wraz z kompleksowym kształceniem kadr animatorów kultury”.

Per Ars ad Astra

Jubileuszowa wystawa pośrednio stawi wyzwanie dla przeniesienia koncepcji kuratorskiej na grunt pracy w dziedzinach animacji i edukacji kulturalnej zainspirowała. Prace Urszuli Broll, Andrzeja Urbanowicza, Natalii Bażowskiej, Sławomira Elsnera, Marka Kusia, Andrzeja Tobisa, Jacka Rykały i Ireneusza Walczaka staną się w ramach projektu przedmiotem badania zarówno narzędzi do odbioru sztuki, jak i własnych przestrzeni intymnego kontaktu młodzieży ze sztuką. Jednocześnie wystawy będą dostępne dla szerokiej publiczności.

Od początku istnienia Instytucji Kultury Ars Cameralis, a więc od 1994 r., fundamentalną zasadą jej działalności była interdyscyplinarność. Spośród różnych form sztuki prezentowanej podczas wydarzeń, szczególnie ważna była sztuka plastyczna. Począwszy od pierwszych prezentacji wybitnych artystów, takich jak m.in.: Urszula Broll, Tadeusz Kantor czy Jiří Kolář, w ciągu dwudziestu lat pracy instytucja zorganizowała w kraju i za granicą kilkadziesiąt wystaw artystów polskich i światowych, by wymienić chociażby Josepha Beuysa, braci Jake’a i Dinosa Chapmanów, Santiago Sierrę, Jeana Michela Alberolę, Davida Lyncha, Zbigniewa Liberę i wielu innych. Historia wystaw jest historią przyjaźni, wzajemnego inspirowania się, ważnych debat i kameralnych dyskusji. Dlatego też jubileusz dwudziestolecia Instytucji Kultury Ars Cameralis został uhonorowany wystawą zbiorową. Wystawą, wyjątkową, bowiem do udziału w niej zaproszeni zostali artyści, którzy przez lata współpracowali z Instytucją Kultury Ars Cameralis bądź też w szczególny sposób zaznaczali swoją obecność. Ekspozycja tych szczególnych prac, jak i całego dorobku artystycznego Instytucji Kultury Ars Cameralis jest jednocześnie podziękowaniem złożonym nie tylko ich autorom, ale wszystkim współpracującym z nią twórcom. W wystawie udział wzięli m.in.: Jean Michel Alberola, Urszula Broll, Natalia Bażowska, Sławomir Elsner, Wojciech Kucharczyk, Marek Kuś, Andrzej Tobis, Marian Oslislo, Sławomir Rumiak, Jacek Rykała, Matylda Sałajewska, Andrzej Urbanowicz, Ireneusz Walczak.  

W dniach od 5 sierpnia do 30 września 2015 r. udostępniona zostanie trzecia wystawa prac:
Urszula Broll, Andrzej Urbanowicz

Urszula Broll ur. w 1930 r. W 1955 r. uzyskała dyplom w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1953 r. była współzałożycielką grupy ST53 i brała udział we wszystkich jej wystawach. Była związana z ruchem neoawangardy i Galerią Krzywego Koła w Warszawie. Od 1967 r. brała udział w działaniach Kręgu Oneiron, którego była współzałożycielką. Od 1983 r. mieszka i tworzy pod Jelenią Górą. Brała udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. W 1994 r. w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach odbyła się jej wystawa organizowana w ramach Festiwalu Ars Cameralis.

Andrzej Urbanowicz ur. w 1938 r. w Wilnie, zm. 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Artysta wizualny. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Związany był przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym w Katowicach, gdzie mieszkał i pracował. Był jednym z założycieli Tajnej Kroniki Grupy Pięciu Osób, zwanej później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub Kręgiem Oneiron. Jego prace są zgromadzone w muzeach na całym świecie, a także w Muzeum Śląskim w Katowicach i Muzeum Historii Katowic. Uważany był za ikonę polskiego undergroundu artystycznego. W 1994 r. był kuratorem wystawy Urszuli Broll, organizowanej w ramach Festiwalu Ars Cameralis. Od tego roku stale współpracował z Instytucją Kultury Ars Cameralis przy realizacji wystaw, m.in. Hansa Bellmera.

Kurator wystawy: Marek Zieliński

Kurator ze strony Biblioteki Śląskiej:
Ewa Kokot

W ramach całego projektu w Galerii Intymnej Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej udostępnione zostaną następujące prace (prezentowane w duetach) z ekspozycji jubileuszowej „Per Ars ad Astra”:

I wystawa

Udostępnienie: 20-30 kwietnia 2015 r.
Andrzej Tobis i Sławomir Elsner

II wystawa
Udostępnienie: 6-29 maja 2015 r.
Natalia Bażowska i Jacek Rykała

III wystawa
Udostępnienie: 5 czerwca - 31 lipca 2015 r.
Marek Kuś i Ireneusz Walczak

IV wystawa
Udostępnienie: 5 sierpnia-30 września 2015 r.
Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz


Organizator: Biblioteka Śląska w Katowicach

Koordynacja: Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice

Kontakt: domoswiatowy@bs.katowice.pl, tel.: 32 255 43 21

Partnerzy projektu: Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: http://www.cameralis.art.pl/
Daty wydarzeń:

5.8.2015 - 30.9.2015

Autor wpisu: Anastazja Hadyna

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
40-015, Katowice, ul.Francuska 12
domoswiatowy@bs.katowice.pl, 32 2554321
http://www.bs.katowice.pl/
Liczba odsłon: 585
17.07.2015