Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wrocław – wejście od podwórza - poznaj kolejną odsłonę programu ESK 2016

Startuje kolejny projekt ESK 2016 o charakterze społecznym i artystycznym – „Wrocław wejście od podwórza”. Projektem polegać będzie na przeróżnych działaniach podejmowanych na wrocławskich podwórkach, gdzie artyści wspólnie z mieszkańcami będą zmieniać najbliższą im przestrzeń. Opiekunem artystycznym projektu jest Michał Bieniek, kurator ESK 2016 ds. sztuk wizualnych.

Celem jest zaangażowanie mieszkańców w działalność na rzecz ich otoczenia i uświadomienie posiadania wpływu oraz odpowiedzialności za otaczającą ich wspólną przestrzeń. Spotkania artystów z wrocławianami będą odbywać się w różnych częściach Wrocławia, ale zazwyczaj poza ścisłym centrum miasta. Pierwsze spotkania i konsultacje będą mieć miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Gaju i Kleczkowie.

Wstępem i podbudową do planowanych działań jest pogłębiony opis sytuacji stworzony przez wrocławskich socjologów współpracujących z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Katarzynę Walę i Bartłomieja Lisa, którzy przeprowadzili badania na wybranych podwórkach Wrocławia. Efekt swoich badań sformułowali w formie raportu, który próbuje odpowiedzieć na pytanie: jak przygotowywać działania partycypacyjne w najbliższym otoczeniu? Został on udostępniony publicznie, na wolnej licencji, a pobrać można go ze strony ESK. Skupia się na zjawiskach, które odnaleźć można także w innych miastach w Polsce.

Jednym z najistotniejszych elementów projektu „Wrocław – wejście od podwórza” jest współpraca na linii mieszkańcy-artyści, ich wzajemne zrozumienie i akceptacja podejmowanych działań czy powstających instalacji. Dlatego, aby ułatwić i moderować ten proces do działań włączona będzie grupa animatorów, którzy będą w stałym kontakcie z mieszkańcami, rozmawiając z nimi podczas organizowanych pikników, warsztatów czy happeningów.

Informacje o projekcie oraz raport dostępne są tutaj
Zapraszamy również na fanpage projektu.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt
w sprawie projektu: natalia.romaszkan@wroclaw2016.pl

Więcej o projekcie "Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016" na jego oficjalnej stronie


 

Źródło: Wrocław ESK 2016
Daty wydarzeń:

8.7.2015 - 31.12.2016

ESK 2016 - Wrocław – wejście od podwórza

ESK 2016 - Wrocław – wejście od podwórza ESK 2016 - Wrocław – wejście od podwórza ESK 2016 - Wrocław – wejście od podwórza

Autor wpisu: Natalia Romaszkan

Biuro Festiwalowe Impart 2016
województwo: dolnośląskie, powiat: m. Wrocław
50-451 Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 39

Miejsce wydarzenia
Wrocław
województwo: dolnośląskie


Liczba odsłon: 904
08.07.2015