Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatr Forum w służbie wykluczonym - szkolenie

Pracujesz lub chciał(a)byś pracować z młodzieżą? Szukasz innowacyjnej metody, która pozwoliłaby Ci zaangażować młodzież w bardziej krytyczne myślenie na temat otaczającego ją świata oraz zachęcić ją do wzmaniania odwagi, reagowania w sytuacjach niesprawiedliwości czy przemocy oraz poszukiwania rozwiązań i dróg do zmian? Fundacja Rozwoju „Dobre Życie” zaprasza na warsztat prowadzony przez osoby z doświadczeniem w pracy Teatrem Forum w Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii. Szkolenie odbędzie się 10 lipca br. w Rzeszowie.

Teatr Forum to metoda wypracowana w Brazylii przez reżysera teatralnego i działacza społecznego Augusto Boala, do której inspiracją stała się praca ze społecznościami doświadczającymi systemowej niesprawiedliwości oraz narażonymi na wykluczenie społeczne. Teatr Forum jest najczęściej używaną metodą z całego repertuaru technik teatralnych znanych jako Teatr Uciśnionych (Theatre of the Oppressed). Stosowany jest w wielu krajach na świecie, m.in. do aktywizowania młodzieży oraz społeczności lokalnych. Scenariusz do spektaklu tworzony jest podczas warsztatów i opiera się na przeżytych doświadczeniach uczestniczek i uczestników. W związku z tym to ludzie sami definiują, które tematy są warte podjęcia, a osoba prowadząca jest facylitatorem procesu wyłaniania się tematów i układania ich w spektakl.

W Teatrze Forum bariera pomiędzy aktor(k)ami oraz publicznością zostaje zniesiona, gdyż widzowie zaproszeni zostają na scenę, gdzie mogą wpłynąć pozytywnie na bieg przedstawianej historii. Poprzez te interwencje w bezpiecznej przestrzeni teatralnej widzo-aktorzy nabywają doświadczeń i umiejętności potrzebnych do reagowania na przemoc, dyskryminację, niesprawiedliwość społeczną i inne trudności napotykane w życiu codziennym. Spektakl Teatru Forum może zatem być narzędziem zmiany społecznej, dialogu oraz wyzwolenia.

Warsztat potrwa 6 godzin i będzie się składał z części teoretycznej, praktycznej oraz dyskusji w grupie.

Poruszymy następujące zagadnienia:

  • Jak rozwijał się i czym jest Teatr Forum oraz jakie są jego cele?
  • Jak możemy zastosować techniki Teatru Forum w pracy z młodzieżą?
  • W jaki sposób gry teatralne mogą funkcjonować jako metafory społeczeństwa, w którym żyjemy?
  • Jak wypracować scenariusz do spektaklu podczas warsztatu?
  • Kim jest Joker(ka) i na czym polega jego/jej praca?

 

Warsztat poprowadzą:

Azja Kulpińska – urodzona w Poznaniu; od 2009 mieszka na ziemi skradzionej społecznościom aborygeńskim Wurundjeri i Boonwurrung. Edukatorka, artystka społeczna, animatorka kultury, działaczka antydyskryminacyjna, badaczka. Absolwentka Etnolingwistyki na UAM w Poznaniu, studentka Rozwoju Społeczności Lokalnych (Community Development) na Victoria University w Melbourne w Australii.

Od kilku lat pracuje na pograniczu teatru oraz edukacji na rzecz podnoszenia świadomości ze społecznościami lokalnymi, w szczególności za pomocą metod Teatru Uciśnionych zapoczątkowanych w Brazylii przez Augusto Boala. Realizuje projekty teatralne i storytellingowe z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, szczególnie z młodzieżą ze środowisk uchodźczych i emigranckich, z którą od początku 2014 roku regularnie współprowadzi warsztaty teatralne poruszające tematykę zapobiegania rasizmowi, przynależności społecznej oraz innych kwestii proponowanych przez uczestniczki i uczestników zajęć. Teatru Forum używa też jako metody edukacji antydyskryminacyjnej ze student(k)ami  na uniwersytetach.

Do jej ostatnich projektów należą: seria warsztatów ze storytellingu dla kobiet doświadczających bezdomności i izolacji społecznej, warsztaty kompetencji kulturowej dla studentek i studentów pielęgniarstwa za pomocą Teatru Forum, oraz rezydencja artystyczna na Wyspach Salomona, podczas której prowadziła warsztaty Teatru Forum dla kobiet, zakończone interaktywnym przedstawieniem publicznym. Obecnie współpracuje z Centre for Culture, Ethnicity and Health, gdzie prowadzi badania na temat wpływu kultury na postrzeganie seksualności i zdrowia seksualnego u młodych osób ze środowisk emigranckich i uchodźczych.

Aleksandra Chodasz – trenerka i superwizorka dramy, twórczyni i realizatorka projektów i publikacji o Teatrze Forum. Ma 13-letnie doświadczenie pracy w środowiskach szkolnych, samorządowych, biznesowych, w organizacjach pozarządowych i społecznościach lokalnych. Przeprowadziła ponad 4500 godzin szkoleń, m.in. z komunikacji, budowania zespołu, przywództwa, autoprezentacji, oraz wiele projektów z wykorzystaniem teatru edukacyjnego i Teatru Forum, m.in. z zakresu profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy, równowagi pomiędzy życiem a pracą, budowania relacji oraz przekazywania trudnych wiadomości przez lekarzy i pielęgniarki.

Ukończyła roczny kurs dramy stosowanej na Uniwersytecie w Exeter, studia na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych (Uniwersytet Warszawski), kursy i praktyki aktorki i jokera Teatru Forum (Sandy Ackerman, Mezzi Franklin, Roberto Mazzini, Laura De Witte), szkołę trenerską Moniki Sowickiej, wiele kursów rozwojowych i doskonalących kompetencje pracy z grupą. Ma rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (I stopnia) i Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (II stopnia). Była jedną z założycielek i osób, które rozwijały i prowadziły Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Jest prezeską Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, gdzie angażuje się w edukację obywatelską i profilaktykę uzależnień młodzieży, wolontariat kompetencji przedsiębiorców i edukację międzypokoleniową, m.in. z wykorzystaniem dramy i sztuki zaangażowanej społecznie. Prowadzi firmę szkoleniową Trener Dramy, uczy dramy, konsultuje i superwizuje warsztaty i projekty dramowe.

 Zapisy:

Organizatorem warsztatu jest Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”. Odbywa się on w ramach działalności odpłatnej Fundacji. Wpłaty za udział (65 zł) prosimy kierować przelewem na konto Fundacji o numerze:

40 8642 1025 2008 2504 5576 0001 tytułem: Teatr Forum + imię i nazwisko.

Osoby, dla których wpłata miałaby być przeszkodą w udziale prosimy o podanie tej informacji w zgłoszeniu – istnieje możliwość udziału bez wpłaty. Osoby, które chcą wesprzeć działania Fundacji prosimy o darowiznę na cele statutowe dowolnej wysokości na to samo konto tytułem „darowizna na cele statutowe”, co uprawnia do odliczenia tej kwoty od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym, a nam umożliwi realizację kolejnych inicjatyw na Podkarpaciu.

Zgłoszenia na warsztat

Ola Chodasz, e-mail: achodasz@dobrezycie.org, telefon: 609 081 313.

Dokładne informacje o miejscu przekażemy osobom, które się zgłoszą. Z pewnością będzie to Rzeszów. Do zobaczenia!

Daty wydarzeń:

10.7.2015

Autor wpisu: Fundacja Rozwoju „Dobre Życie"

Fundacja Rozwoju „Dobre Życie"
województwo: podkarpackie, powiat: strzyżowski
38-116 Lutcza, Lutcza 994
fundacja@dobrezycie.org, 609 081 313
www.dobrezycie.org

Miejsce wydarzenia
Rzeszów
województwo: podkarpackie


Liczba odsłon: 838
01.07.2015