Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Program "Aktywność obywatelska" – znamy już nazwiska stypendystów!

Do 31 marca 2015 roku trwał nabór wniosków w programie “Aktywność obywatelska”. O stypendia mogły ubiegać się osoby realizujące projekty z zakresu animacji i edukacji kulturalnej. Powołanie tego typu programu stypendialnego było jednym z postulatów „Paktu dla kultury”. Dziś znamy już nazwiska laureatów.

29 czerwca 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, po zapoznaniu się z rekomendacjami Komisji opiniującej wnioski o przyznanie stypendiów twórczych i stypendiów na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, przyznała 55 stypendiów w tym konkursie., finansowanych z budżetu MKiDN:


• 52 stypendia półroczne,
• 1 stypendium pięciomiesięczne,
• 1 stypendium czteromiesięczne,
• 1 stypendium trzymiesięczne.

 

Stypendia przyznawane były w dziedzinie „animacja i edukacja kulturalna” z podziałem na poddziedziny: „animacja” oraz „edukacja kulturalna”. Pod tym linkiem znajduje się szczegółowa lista stypendystów.

W ramach programu dofinansowanie otrzymały projekty mające na celu rozwijanie i wzmacnianie społecznych ról sztuki i kultury oraz wspierające twórcze reagowanie na wyzwania społeczne i rozwijanie dialogu społecznego. Zgłoszone do stypendium działania miało cechować zaangażowanie w kształtowanie kompetencji obywatelskich, włączający charakter procesów tworzenia i ich efektów oraz przeciwdziałanie marginalizacji społecznej.

Nagradzane projekty odznaczają się m.in. wysokim poziomem współpracy między realizującymi je artystami, animatorami czy edukatorami a członkami społeczności lokalnej, której dotyczą poruszane w ramach nich tematy. Są to działania, których cel stanowi szeroko pojęta aktywizacja różnorodnych środowisk, które wychodząc z roli biernego odbiorcy stają się jednocześnie czynnymi współtwórcami szeroko pojętej kultury.

Wybór projektów poprzedzały organizowane przez MKiDN konsultacje, które umożliwiały potencjalnym kandydatom poznanie zasad ubiegania się o stypendium oraz sprawdzenie poprawności składanych dokumentów.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na podstronie Stypendia z Budżetu – Aktywność Obywatelska.
 

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Daty wydarzeń:

29.6.2015

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-071 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Liczba odsłon: 1543
01.07.2015