Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich - MNW zaprasza na warsztaty i wykłady!

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na program towarzyszący wystawie "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich", która trwać będzie do 9 sierpnia 2015. Na ekspozycji można podziwiać najcenniejsze zabytki sztuki japońskiej z państwowych zbiorów polskich. Wystawa prezentuje obiekty z okresu od XVII do XX wieku, m.in.: drzeworyty ukiyo-e i shin hanga, malarstwo, rzeźbę, tkaniny, militaria, ceramikę, wyroby z brązu, laki i emalii cloisonné. Na wystawie MNW pokaże około 150 najciekawszych i najcenniejszych zabytków ze swoich zbiorów z okresu od XVII do XX wieku, reprezentujących różne dziedziny sztuki.

 

Program towarzyszący wystawie "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich" obejmuje:

  • wykłady wprowadzające w tematykę ekspozycji
  • wykłady specjalistyczne odnoszące się do wybranych kwestii związanych ze sztuką japońską
  • warsztaty czwartkowe umożliwiające m.in. własnoręczne wykonanie prac tuszem lub w technice origami oraz zapoznanie się z tradycją spotkań herbacianych
  • warsztaty familijne dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat
  • oprowadzania kuratorskie
  • 
zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim, angielskim i niemieckim.
  • oraz warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

 

Na spotkania i warsztaty wstęp wolny. Obowiązują zapisy.


Zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60 lub e-mailowo: edukacja@mnw.art.pl


Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu, niewidzących lub niedowidzących zapraszamy na bezpłatne spotkania w dogodnym terminie.

Zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60 lub e-mailowo: edukacja@mnw.art.pl
Osoby potrzebujące pomocy w dojechaniu do Muzeum prosimy o kontakt pod nr telefonu 22 629 50 60. Zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 90 min

Prowadzący:

Anna Katarzyna Maleszko, kustosz kolekcji japońskiej MNW, tłumaczka
i redaktorka książek poświęconych sztuce dalekowschodniej i europejskiej, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją sztuki japońskiej. Zorganizowała lub współorganizowała wiele wystaw sztuki japońskiej, m.in.
w Warszawie, Krakowie, Bytomiu, Gnieźnie, Gdańsku, Szczecinie.

prof. dr hab. Agnieszka Kozyra, profesor Uniwersytetu Warszawskiego
w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
w Zakładzie Japonistyki i Sinologii. Specjalizuje się w dziedzinie religii i filozofii Japonii. Opublikowała między innymi: Samurajskie chrześcijaństwo (1995), Filozofia zen (2004), Filozofia Nicości Nishidy Kitarō (2007), Estetyka zen (2010), Mitologia japońska (2011).

Małgorzata Martini, wieloletni kustosz zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu
w Muzeum Narodowym w Krakowie (w tym kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego), obecnie pracuje w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Autorka wielu wystaw i publikacji na temat sztuki japońskiej.

dr hab. Iwona Kordzińska-Nawrocka, absolwentka japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Shinshū (Japonia), obecnie zatrudniona
w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki UW. Specjalizuje się w klasycznej literaturze oraz kulturze japońskiej. Opublikowała między innymi: Japońską miłość dworską (2005), Japońską kulturę kulinarną (2008) Ulotny świat ukiyo. Obraz kultury mieszczańskiej w twórczości Ihary Saikaku (2010), Klasyczny język japoński (2013).

Lech Żurkowski (Ame no Otto), maluje techniką sumi-e malarstwa tuszowego. Miał swoje indywidualne wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Literatury w Warszawie. W 2014 r. w Muzeum Azji i Pacyfiku współorganizował wystawę „Echo Orientu” oraz „Mniej znaczy więcej" podczas Dni Kultury Japońskiej w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.


Szczegółowe informacje dotyczące programu MNW znajdują się na stronie Muzeum.
Koordynator programu edukacyjnego: Sylwia Betcher / Dział Edukacji MNW.
 

Daty wydarzeń:

18.6.2015 - 9.8.2015

Autor wpisu: Komunikacja MNW

Muzeum Narodowe w Warszawie
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-495, Warszawa, Al. Jerozolimskie 3
muzeum@mnw.art.pl, 22 621 10 31
www.mnw.art.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Narodowe w Warszawie
województwo: mazowieckie
00-495, Warszawa, Al. Jerozolimskie 3

Liczba odsłon: 1014
02.07.2015