Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Warsztaty "Od Statutu Kaliskiego po prawa mniejszości" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Jaka kara groziła w średniowiecznej Polsce za znieważenie synagogi? Czy Żyd mógł zostać szlachcicem? Jakich zawodów nie mogli wykonywać Żydzi w XIX w i gdzie nie pozwalano im mieszkać? To tylko niektóre z pytań, na jakie spróbujemy odpowiedzieć w trakcie organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN warsztatów. Zapraszamy 14 czerwca. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Przeanalizujemy dokumenty regulujące status prawny Żydów, zawierające gwarancje ich praw, ale także nakładające na nich rozmaite ograniczenia. Porozmawiamy o okolicznościach wydania tych dokumentów. Postaramy się, aby dyskusja na ten temat stała się punktem wyjścia do refleksji nad problemem praw mniejszości we współczesnym świecie, w tym na temat funkcjonowania w Polsce prawa antydyskryminacyjnego.

Pierwsza część warsztatów odbędzie się  na wystawie głównej, a druga w sali edukacyjnej nr 2. Spotykamy się o godzinie 11.00 w holu głównym muzeum.

14 czerwca, godz.11.00–15.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online.

Warsztaty będą tłumaczone na Polski Język Migowy

Prowadzący:

Karolina Kędziora – prawniczka,  jedna z pierwszych osób w Polsce zajmująca się prawem antydyskryminacyjnym, specjalizuje się również w prawach człowieka i obywatela. Wykładowczyni na Podyplomowych Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i Fundacji Gender Center – „Gender Mainstreaming”. Wiceprezeska stowarzyszenia prawników Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Dr Mariusz Jastrząb – kulturoznawca, historyk dziejów społeczno-gospodarczych, wykładowca akademicki, w Muzeum POLIN specjalista ds. edukacji i przewodnik.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu przez Boeing

Źródło: strona POLIN
Daty wydarzeń:

14.6.2015

Warsztaty: Od Statutu Kaliskiego po prawa mniejszości

Warsztaty: Od Statutu Kaliskiego po prawa mniejszości

Autor wpisu: Karol Kwiatkowski

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-157, Warszawa, ul. Anielewicza 6
opinie@polin.pl, 22 47 10 301
www.polin.pl

Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
województwo: mazowieckie
Warszawa 00-157, ul. Anielewicza 6

Liczba odsłon: 787
10.06.2015