Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

9. Noc Kultury w Lublinie

Jest taka noc, która inspiruje do odkrycia klimatu Lublina, poprzez sztukę ożywia ulice, zaułki, miejsca nieznane i zapomniane, otwiera drzwi muzeów, teatrów i galerii, zachęcając do obcowania z kulturą i czerpania energii miasta. W tę jedną noc dzieją się rzeczy niezwykłe. To oczywiście Noc Kultury. Noc z 6 na 7 czerwca 2015 roku.

Tegoroczna Noc Kultury obfitować będzie w wydarzenia związane ze sztukami wizualnymi. Zaskoczy nas rozświetlony Żmigród, Plac po Farze czy Brama Krakowska. O estetyczne doznania zadbają wraz z Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką uczestnicy warsztatów Więcej światła. Będziemy podziwiać niezwykłą instalację ze słoikowych lampionów, przygotowaną przez lubelskie przedszkolaki, a galerie sztuki przyjmą zwiedzających nawet późną nocą.  

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej Nocy Kultury będzie koncert na Trybunale. Ryszard Bazarnik, ekspert od przedsięwzięć na pozór niewykonalnych, zapewni nam niepowtarzalne show świetlno-muzyczne. Muzycy podwieszeni ponad ziemią na ścianie Trybunału Koronnego, walcząc z grawitacją, zagrają dla nas podniebny koncert.

Fani muzyki na pewno docenią Noc w Browarze, gdzie usłyszymy m.in. set DJ Krzaka, czyli jednego z filarów kolektywu Zjednoczenie Soundsystem. Zagrają tam też zwycięzcy Sceny Talentów Szewca zespół The Underground Man. Po nich scenę przy ul. Bernardyńskiej opanuje barwna i szalona ekipa z warszawskiej Pragi formacja CzessBand. Jednak najbardziej wyczekiwanym, bo premierowym, będzie występ Pablopavo i Ludzików. Artyści zaprezentują przekrojowy materiał ze wszystkich płyt,  a wspomoże ich gość specjalny sam Marcin Świetlicki. Wisienką na torcie będzie absolutnie premierowe wykonania piosenek wyłonionych w konkursie i wspólnie opracowanych przez uczestników warsztatów z Pablopavo w przeddzień Nocy Kultury.

Nie zabraknie też atrakcji dla fanów nieco cięższych brzmień. Rider's Pub gościć będzie lubelskie rockowe kapele takie jak: Oversized Ego, INAF, Phedora, Mad Vision, Czarny Ziutek z Killerami czy Lucky Strides. Miłośnicy muzyki poważnej odnajdą się w Archikatedrze Lubelskiej, gdzie po długiej przerwie, ponownie zabrzmią zabytkowe organy. Zagra na nich Stanisław Diwiszek. Ciekawie, jak co roku, zapowiada się także program Mostu Kultury, który 6 czerwca zainauguruje sezon letni.

Na najmłodszych czekać będzie Rodzinny Skwerek na styku ulic Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego. To przestrzeń wypełniona tańcem, animacjami, eksperymentami i zabawą. Nie zabraknie aktywności plastycznych i ruchowych. Dzieci wezmą udział w warsztatach literackich, artystycznych, a nawet nauczą się pierwszej pomocy.

Noc Kultury to także moc występów teatralnych. Ze specjalnymi pokazami gościć nas będą Teatr Osterwy, Teatr Stary oraz Akademia Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Do Lublina przyjedzie także niezwykła grupa performerska Teatru Wiczy. Przywiezie ze sobą wędrujące, wielkogabarytowe litery, wejdą w interakcje z przechodniami i zaproszą ich do rozmowy o literaturze.

Program 9. Nocy Kultury przygotowało ponad 200 organizatorów. Podczas tej wyjątkowej nocy będziemy mogli uczestniczyć w ponad 40 koncertach i 30 spektaklach teatralnych. Zobaczymy ponad 40 instalacji artystycznych i wystaw sztuki. Będziemy zwiedzać Lublin od nowa, zmagać się w grach miejskich np. śladami Komisarza Maciejewskiego, oglądać filmy i aktywnie spędzać czas na rowerach, deskorolkach i linach. Dokładny harmonogram festiwalu wkrótce dostępny będzie na stronie www.nockultury.pl Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koordynatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie.

Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Sponsor Główny Nocy Kultury - PZU

Patroni medialni: Polskie Radio Program Czwarty, TVP 2, TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, F5 Trendbook, O.pl, Res Publica Nowa, nocowanie.pl.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.

Źródło: Warsztaty Kultury
Daty wydarzeń:

6.6.2015 - 7.6.2015

Noc Kultury w Lublinie

Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie Noc Kultury w Lublinie

Autor wpisu: Paulina Skipirzepa

Warsztaty Kultury
województwo: lubelskie
20-112, Lublin, Grodzka 5a
sekretariat@warsztatykultury.pl, 81 533 08 18
www.warsztatykultury.pl
Liczba odsłon: 727
15.05.2015