Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

W poszukiwaniu zaginionego Rubinu!

21 i 22 marca 2015 roku w toruńskim klubie ,,Jantar’’ i okolicy (Rubinkowo II) zorganizowaliśmy warsztaty ,,W poszukiwaniu zaginionego Rubinu!’’, które były realizowane przy udziale środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcia.

           Przez wielu mieszkańców Torunia (i nie tylko) Rubinkowo uważane jest za dzielnicę, w której niewiele się dzieje. Młodzi ludzi zamieszkujący to miejsce chcąc aktywnie spędzić czas, muszą jechać do centrum. Ale czy jest to konieczne? Często liczy się nastawienie samych mieszkańców. Być może młodzi nie są świadomi jak można wykorzystywać przestrzeń wokół siebie i jak ją postrzegać? To było naszą motywacją do stworzenia tych dwudniowych warsztatów. Powstały one na zajęciach prowadzonych przez dr Marzennę Wiśniewską (kierunek kulturoznawstwo, specjalizacja animacja kultury i cyberkultura) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

            Zajęcia plastyczne połączone z nietypową grą miejską, przeznaczone były dla młodzieży z Rubinkowa w wieku 14-18 lat. Celem zabawy była kreatywna interakcja z otoczeniem, która zmotywowała do alternatywnego spojrzenia na przestrzeń dzieciństwa i dorastania. Zasady ustalili sami uczestnicy! Bo przecież to oni znają najlepiej własne podwórko. Pierwszego dnia, po krótkiej rozgrzewce – zabawie przełamującej pierwsze lody, uczestnicy wybrali trzy miejsca: ,,złe’’, ,,dobre’’ i ,,nieznane’’. Następnie udaliśmy się w ,,podróż’’. Po drodze młodzież stanęła przed kilkoma zadaniami, a swoje spostrzeżenia zapisywała. Drugiego dnia, także po krótkiej zabawie, przystąpiła do tworzenia artystycznych form, które były inspirowane ćwiczeniami i notatkami z dnia poprzedniego.

           Z powstałych prac, wspólnie z uczestnikami utworzyliśmy ogólnodostępną instalację, którą można było oglądać w klubie ,,Jantar’’ do połowy kwietnia. Więcej informacji i zdjęć można zobaczyć tu:

W poszukiwaniu zaginionego Rubinu!
Autor zdjęć: Magdalena Śrama, Magda Jaworska, Łukasz Lipiński

W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu! W poszukiwaniu zaginionego Rubinu!

Autor wpisu: Magdalena Śrama, Magda Jaworska

województwo: kujawsko-pomorskie

Liczba odsłon: 899
21.04.2015