Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych

"Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych" to partnerska inicjatywa instytucji kultury i organizacji pozarządowych z Polski i Ukrainy. Projekt jest zaproszeniem do debaty na temat możliwości współpracy pomiędzy tymi dwoma krajami na polu edukacji i animacji społecznej. Rezultatem projektu będzie nawiązanie relacji z przedstawicielami branży muzealniczej i edukacyjnej z Polski i Ukrainy oraz realizacja czterech projektów skierowanych do mieszkańców Kołomyi (obwód iwanofrankowski).

Już w maju (25-27.05.2015) organizatorzy zaproszą dwudziestu muzealników i edukatorów na seminarium do Warszawy, które odbędzie się w Państwowym Muzeum Etnograficzym, zaś w czerwcu grupa 10 animatorów z Polski pojedzie do Kołomyi, po to żeby razem z ukraińską stroną przeprowadzić cztery projekty skierowane do społeczności lokalnej.


Od lutego 2015 roku wspólnie z Muzeum Huculszczyzny i Pokucia układamy program seminarium oraz precyzyjnie określamy charakter działań w Kołomyi. Ukraińska strona zgłasza różnorodne potrzeby takie jak: integracja społeczności Kołomyi z grupą repatriantów ze wschodu; potrzeba dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; znalezienie pomysłów na zainteresowanie ofertą młodzież w wieku 14-18 lat.


Na seminarium zorganizowanym w Warszawie organizatorzy zaprezentują przykłady działań animacyjnych w Polsce i na Ukrainie oraz podzielą się polskimi doświadczeniami z zakresu udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnościami. Seminarium będzie okazją do przekazania praktycznych, sprawdzonych modeli współczesnych działań ze społecznością lokalną, których wspólnym mianownikiem jest wychodzenie z działaniami poza mury instytucji. Polska i ukraińska strona wymienią doświadczenia w obszarach takich jak: sięganie do tradycji i przekazywanie jej za pomocą współczesnych środków wyrazu czy edukacja muzealna jako działanie animacyjne skierowane do lokalnej społeczności.


Drugą odsłoną projektu będą warsztaty dla tej samej grupy odbiorców na Ukrainie. Podczas pracy polsko-ukraińskich zespołów wyjdziemy poza mury instytucji, spotkamy się z ukraińskimi odbiorcami i zrealizujemy cztery projekty, które będą odpowiedzią na konkretne problemy społeczności Kołomyi.

Rezultatami projektu będą:

  • Scenariusze możliwych do przeprowadzenia działań skierowanych do ukraińskich odbiorców i zamieszczenie ich w sieci na Wolnych Licencjach.
  • Współpraca polskich i ukraińskich środowisk twórczych.
  • Cztery projekty zrealizowane dla społeczności Kołomyi.
  • Strona internetowa projektu, która w dłuższej perspektywie czasowej przerodzi się w portal dla polskich i ukraińskich muzealników i animatorów wraz z narzędziami do realizacji projektów w społeczności lokalnej.


Program realizowany przez zespół: Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Pokucia i Huculszczyzny w Kołomyi, Muzeum Warszawy, Fundację Ari Ari i Mazowiecki Instytut Kultury.

Projekt został dofinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie - RITA", realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Projekt również współfinansowany przez Urząd m.st. Warszawy.


Więcej o projekcie na roboczej, wstępnej wersji strony internetowej projektu: http://www.ukraina.wwarszawie.org.pl/

Źródło: Materiały Organizatora
Daty wydarzeń:

25.5.2015 - 27.5.2015

Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych
Autor zdjęć: Materiały Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie"

Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych Poprzez kulturę dla społeczności lokalnych

Autor wpisu: EDYTA OŁDAK

Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"
województwo: mazowieckie
02-313 Warszawa, ul. Sękocińska 4 m 2
my@wwarszawie.org.pl, 601 91 03 03
wwarszawie.org.pl

Miejsce wydarzenia
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
województwo: mazowieckie
00-056 Warszawa, Kredytowa 1

Liczba odsłon: 943
20.04.2015