Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Znamy laureatów VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL!

W piątek, 20 marca w Villi Foksal w Warszawie odbył się Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL za budowanie demokracji lokalnej w Polsce poprzez lokalne inicjatywy kulturalne za lata 2013-2014.

Po powitaniu gości w imieniu organizatorów przez sędziego Jerzego Stępnia (Prezes Fundacji FRDL) goście wysłuchali wystąpień prof. Sławomira Ratajskiego (Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO), Kazimierza Monkiewicza (Dyrektora Narodowego Centrum Kultury) i Jadwigi Czartoryskiej (doradcy prezesa Orange Polska). Później nastąpił szczególny moment – wspomnienie o śp. prof. Jerzym Regulskim i prezentacja filmu „Siła przewiercania” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej-Zwolińskiej.

Poznaliśmy również zwycięzców oraz wyróżnionych w czterech kategoriach:

  1. Jednostki samorządu terytorialnego: Budowa Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Czarnym Borze.
  2. Samorządowe instytucje kultury: Wariacje kolbergowskie na dwa regiony – Ziemia Łęczycka i Kurpie.
  3. Organizacje pozarządowe lub grupy obywateli: Węglowa - Społeczna Koncepcja.
  4. Osoby indywidualne: Jadwiga Konopko z Knyszyna.

 

Listę laureatów i wyróżnionych wraz z opisami projektów prezentujemy w załączniku.

Nagrody ufundowało Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Orange.


Druga część finału rozpoczęła się prezentacją działań Narodowego Centrum Kultury skierowanych do animatorów. Aleksandra Stańczuk-Sosnowska opowiedziała o Platformie Kultury, Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów, NieKongresie Animatorów Kultury oraz planowanych w tym roku szkoleniach. Finał zakończyła dyskusja z udziałem laureatów pt. „Mechanizmy wsparcia działań kulturalnych. Jak pokonywać bariery?” moderowana przez Adama Aduszkiewicza (Prezesa Zarządu FRDL).

Doroczna Nagroda FRDL została ustanowiona przez założycieli Fundacji w 2004 roku dla zwrócenia powszechnej uwagi na osiągnięcia, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Od roku 2008 Doroczna Nagroda poświęcona jest wspieraniu integracji społeczności lokalnych, gdyż tylko społeczności silnie zintegrowane są zdolne do zarządzania własnymi sprawami, a więc do realizacji celów samorządu terytorialnego. Kluczową rolę w tym względzie odgrywa lokalna kultura i tradycja, które łączą mieszkańców wokół wspólnych wartości. Dlatego wszelkie inicjatywy obywatelskie i wydarzenia związane z krzewieniem i rozwojem kultury lokalnej oraz zachowaniem dziedzictwa kulturowego zasługują na wsparcie i upowszechnienie. Temu celowi ma służyć Doroczna Nagroda Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Organizator: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Patroni honorowi: Narodowe Centrum Kultury, Polski Komitet ds. UNESCO
Współpraca: Fundacja Orange
Patroni medialni: Gazeta Sołecka, Gazeta Samorządu i Administracji, Platforma Kultury, ngo.pl

Źródło: Platforma Kultury
Daty wydarzeń:

20.3.2015

Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL
Autor zdjęć: Joanna Radziwiłł

Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL Finał VII edycji Dorocznej Nagrody FRDL
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
województwo: mazowieckie
01-552 Warszawa, Plac Inwalidów 10
www.frdl.org.pl

Miejsce wydarzenia
Restauracja

00-366 Warszawa, Foksal 3/5

Lista Laureatów Nagrody
Liczba odsłon: 2026
23.03.2015

Zobacz także:

Poznaj ofertę szkoleniową Kadry Kultury

Jeśli szukasz informacji o wszystkich szkoleniach, warsztatach, webinariach i programach profesjonalizacyjnych (Ogólnopolska Giełda Projektów, Staże w instytucjach kultury, Wolontariat w kulturze, Pracuj w kulturze) organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury, wejdź na stronę Kadry Kultury! Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w tym roku!

Polsko-niemiecko-luksemburskie seminarium ”Ruch oporu i odwaga cywilna w czasie II wojny światowej”

Młodzież w wieku 16-19 lat zapraszamy do udziału w polsko-niemiecko-luksemburskim seminarium, organizowanym przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodizeży, które skupi sie na kwestiach II wojny światowej, Holokaustu oraz przemocy na terenach okupowanych, ruchu oporu wśród ludności cywilnej, otywacji i warunków, w których ludzie znajdowali w sobie śmiałość sprzeciwiać się przemocy i pomagać prześladowanym. Spotkanie będzie się składało z dwóch części, 6.-12.08.2017 r. w Oświęcimiu, Polska oraz 3.-8.04.2018 r. w miejscowości Hinzert, Niemcy, i Luksemburgu.

Spotkajmy się na ławeczce

W 2017 r. Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku kontynuuje prace badawcze skupiające się na ręczniku ludowym Ziemi Bielskiej. Działania będą prowadzone w ramach projektu „Spotkajmy się na ławeczce. Badania terenowe ręcznika ludowego Ziemi Bielskiej” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – priorytet Kultura Ludowa i tradycyjna 2017, skoncentrują się na pracy w terenie.