Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Etno patchworkshop

Zielonogórskie Regionalne Centrum Animacji Kultury podczas ferii zimowych przeprowadziło projekt, który miał na celu przybliżenie dzieciom elementów kultury ludowej. Projekt w formie warsztatów odbył się w Kożuchowskim Ośrodku Kultury i Sportu ZAMEK oraz w sali magnackiej RCAK w Zielonej Górze. Efektem końcowym było wydanie zeszytu edukacyjnego, który został rozdany uczestnikom warsztatów. Motywem przewodnim zeszytu jest strój ludowy, a wokół niego kolorowanki, zadania, zdjęcia, krzyżowka i rebusy.

Projekt ETNO PATCHWORKSHOP został opracowany jako oferta ferii zimowych dla dzieci z Zielonej Góry, Kożuchowa i okolic. Najpierw odbyła się akcja promocyjna w kożuchowskich szkołach podstawowych oraz w zespole szkół w Stypułowie. Animatorka kultury z Regionalnego Centrum oraz instruktor tańca ludowego i kierownik muzyczny Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca w strojach ludowych odwiedzili dzieci w szkołach i prezentowali krótkie zabawy zachęcając do przybycia na feryjne warsztaty. Na koniec rozdawali ulotki, które wskazywały miejsce, termin i sposób zapisu na darmowe warsztaty.

Następnie warsztaty odbyły się dwa razy w kożuchowskim ZAMKU i raz w Zielonej Górze w siedzibie Centrum.

Podczas warsztatów dzieci mogły się dowiedzieć co to jest strój ludowy, posłuchać ciekawych historyjek z nim związanych i  obejrzeć  różne stroje ludowe: m.in. łowicki, żywiecki, krakowski i przede wszystkim strój lubuski, który dla Lubuszan jest najważniejszy.

W drugiej części warsztatów dzieci mogły zaprojektować własną koszulę ludową. Na duzych kartkach białego papieru rysowały koszule, które potem przyozdabiały tasiemkami w ludowe wzory, cekinami, koralikami, guzikami i rysowały na nich wzory według własnego pomysłu. To wzbudziło w nich wielki entuzjazm  i wydobyło pokłady kreatywności, ponieważ koszule ich projektu wyszły pomysłowe i piękne.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek odbyła się trzecia częśc projektu, w której nasi uczestnicy zapozanali się z wesołymi i skocznymi zabawami ludowymi, w które kiedyś bawiły się dzieci. Przy dźwiękach akordeonu uczyły się kroków tanecznych i słów piosenek. Zabawa była bardzo żwawa, śmiechom i i okrzykom radości nie było końca.

Efektem końcowym projektu jest zeszyt edukacyjny dla dzieci- o tym samym tytule, co projekt, którego motywem przewodnim jest strój ludowy. W środku zezytu znajdują się kolorowe zdjęcia przedstawiające ludowy strój lubuski damski i męski oraz kolorowanki, zadania, krzyzowka i rebusy. Uczestnicy projektu dostali zeszyt za darmo. Warsztaty również były darmowe.

Daty wydarzeń:

16.3.2015 godz. 23:00 - 23:00

ETNO PATCHWORKSHOP-
Autor zdjęć: Bartosz Mirosławski

ETNO PATCHWORKSHOP- ETNO PATCHWORKSHOP-

Autor wpisu: Kalina Patek

Regionalne Centrum Animacji Kultury
województwo: lubuskie
65-431, Zielona Góra, ul. Sienkiewicza 11
sekretariat@rcak.pl, 68 452 93 01
www.rcak.pl

Miejsce wydarzenia
Kożuchów, Zielona Góra
województwo: lubuskie


Liczba odsłon: 868
17.03.2015