Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Aleksandra Tatarczuk

Rocznik ’86. Historyczka sztuki, managerka kultury, animatorka kultury i ogrodniczka miejska. Na co dzień kurator ds. edukacji w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a po godzinach jedno z członkiń zespołu Dwie Ole. Realizatorka szeregu projektów społecznych i edukacyjnych.Intencją jej działań jest zaangażowanie ludzi do pozytywnej zmiany zamieszkiwanej przestrzeni, aktywizacja do uczestnictwa w kulturze i życiu obywatelskim.

W swoich projektach wykorzystuje sztukę i ogrodnictwo miejskie jako narzędzia mediacji, a także metodykę zmiany społecznej i design thinking. Współpracowała z takimi instytucjami jak Fundacja Wyspa Progress, Fundacja Marka Kamińskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Kultury Miejskiej, Gdańska Galeria Miejska. Stworzyła nagrodzone przez Narodowe Centrum Kultury projekty „NOWY PORT/nowy port” i „Grass’owanie”. Współkuratorka festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą”. Od 2013 roku współpracuje ze wspólnotami z dzielnicy Gdańska Oliwa przy realizacji ogrodów miejskich „Oliwa ożywa”.

 

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się w Poczdamie w 2009 roku. Po powrocie z warsztatów studenckich pomyślałam: czemu, by nie zrealizować wymyślonych tam idei. I razem z Agnieszką Słomską zrobiłyśmy zajęcia z przedszkolakami: Wrażliwi od dziecka.

Ulubiona metoda pracy to myślenie projektowe! Rozmawiam z ludźmi, wsłuchuję się w ich zdanie, a potem wiele razy próbuję, próbuję, próbuję – aż nam się uda!

Będąc animatorem kultury nie można zapominać o tym, że nasza praca nie kończy się wraz z końcem projektu. Chcąc osiągnąć trwałą zmianę społeczną musimy utrwalać dobre nawyki, sami dając dobry przykład.

 

  • Reprezentantka projektu "Nowy Port" na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów 2014

 

Źródło: Platforma Kultury
Liczba odsłon: 1652
16.03.2015