Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Koncerty familijne w Filharmonii Świętokrzyskiej

Oprócz standardowych koncertów symfonicznych i kameralnych, Filharmonia Świętokrzyska organizuje specjalne, edukacyjne Koncerty Familijne odbywające się w niedzielne przedpołudnia. Są one realizowane w formie innowacyjnie zaprogramowanych i moderowanych koncertów, widowisk, warsztatów oraz gier i zabaw dostosowanych do możliwości percepcyjnych odbiorców. Działania te, w których obok tradycyjnych form wykonawczych wykorzystywane są nowe technologie, stymulują kreatywność oraz rozwój praktycznych umiejętności uczestników, takich jak śpiew, taniec, ruch czy gra na prostych instrumentach i w ten sposób przygotowują młodych słuchaczy do zbiorowego, aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze.

Realizacja projektu koncertów familijnych w Filharmonii Świętokrzyskiej trwa przez cały 2015 rok. Łącznie zostanie wykonanych 9 koncertów. Założeniem projektu jest pobudzenie uczestnictwa w kulturze wśród dzieci, wzniecenie zainteresowania muzyką oraz interdyscyplinarne połączenie różnych dziedzin sztuki. Propozycję koncertów familijnych kierujemy do dzieci oraz ich opiekunów. Często przybierają one formę warsztatów, na których muzyka jest inspiracją do aktywności plastycznej lub tanecznej lub po prostu do zabawy.

Jako organizatorzy wydarzeń kulturalnych i artystycznych dostrzegamy coraz wyraźniej kryzys w uczestnictwie społeczeństwa w kulturze, który dotyczy już także grup uznawanych za elity intelektualne. Wynika on z postępującej pauperyzacji społeczeństwa spowodowanej m.in. marginalizacją edukacji kulturalnej (ograniczona ilość lekcji muzyki w szkołach, znikome możliwości organizowania muzycznych zajęć pozalekcyjnych, np. chóru w szkołach ogólnokształcących) oraz z powszechnej dostępności rozrywki stojącej na coraz niższym poziomie, którą proponują media. Wszystko to skutkuje brakiem przygotowania do odbioru kultury wysokiej, w szczególności współczesnej, a w efekcie zanikaniem nawyku uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych, ograniczaniem horyzontów myślowych, a nawet spadkiem aktywności i kreatywności w życiu zawodowym i społecznym. Dostrzegając te problemy stworzyliśmy projekt koncertów familijnych, które dostosowane do poziomu percepcji odbiorców pobudzają zainteresowanie kulturą (zwłaszcza muzyką). Z roku na rok popularność koncertów familijnych w Filharmonii Świętokrzyskiej rośnie, co jest oznaką trafnośći założeń naszego projektu.
Daty wydarzeń:

31.12.2014 godz. 23:00 - 30.12.2015 godz. 23:00

Koncerty familijne w Filharmonii Świętokrzyskiej
Autor zdjęć: P. Mróz

Koncerty familijne w Filharmonii Świętokrzyskiej Koncerty familijne w Filharmonii Świętokrzyskiej Koncerty familijne w Filharmonii Świętokrzyskiej

Autor wpisu: Filharmonia Świętokrzyska

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga
województwo: świętokrzyskie
Kielce, 25-369, ul. Żeromskiego 12
http://filharmonia.kielce.com.pl/
Liczba odsłon: 817
13.03.2015