Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Non Urban Culture

„Non Urban Culture” to odnajdywanie przestrzeni publicznej w małych miejscowościach na Lubelszczyźnie – przestrzeni, w której możliwe jest spotkanie i aktywność obywatelska. Dwuletnie działania realizowane były w Trawnikach, Dołhobyczowie, Kocku, Jeziorzanach, Łaszczowie i Krasnymstawie we współpracy z lokalnymi domami kultury. Warsztaty skierowane były do lokalnej społeczności, a przede wszystkim do dzieci, młodzieży i seniorów.

Cel projektu

Szkolenie skierowane do lokalnych liderek i liderów dotyczyło badania potrzeb lokalnych społeczności, animacji kultury i antydyskryminacji.

Problematyka projektu

Projekt traktuje kulturę jako narzędzie zmiany społecznej służące wzmacnianiu i budowaniu potencjału lokalnego. Jest kontynuacją pilotażowych działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury na Lubelszczyźnie w 2011 i 2012 roku.

Metody

W każdej miejscowości prowadziliśmy warsztaty artystyczne (szczudła, rap, fotografia, storytelling, film, pieśni tradycyjne) oraz organizowaliśmy międzypokoleniowe i międzysektorowe spotkania. Podczas warsztatów i spotkań rozmawialiśmy o przestrzeni publicznej, szukaliśmy jej, badaliśmy i opisywaliśmy.

Efekty

Drugiego roku działań w trzech wybranych miejscowościach (Dołhobyczowie, Jeziorzanach i Trawnikach) zostały zrealizowane oddolne inicjatywy mieszkańców, które na różne sposoby budowały przestrzeń publiczną.
W Dołhobyczowie powstała kawiarenka plenerowa. Kawiarenka była odpowiedzią na brak miejsca, w którym kobiety i dziećmi mogłyby spędzać wolny czas poza domem. Kawiarenka została pięknie udekorowana przez młodzież i lokalną animatorkę kultury, panie z kół gospodyń wiejskich upiekły ciasta, małym dzieciom zorganizowano gry i zabawy, starsze mogły chodzić na szczudłach i bawić się w karaoke. W tym czasie dorośli rozmawiali i jedli ciasta.
W Trawnikach odbyły się warsztaty graffiti i powstał mural. W Trawnikach od kilku lat działa lokalny artysta Hubert Tomczyk, który stworzył kiedyś mural przedstawiający twarz swojego dziadka. W ramach projektu przeprowadził on dla młodzieży warsztaty tworzenia graffiti i murali, by następnie wspólnie pomalować duży mur przy szkole. Malowanie muralu było też pretekstem do międzypokoleniowego spotkania.
W Jeziorzanach odbyła się noc świętojańska. Podczas imprezy na plaży przy rzece Wieprz pleciono wianki, śpiewano pieśni tradycyjne, odbyły się występy kabaretów pokaz fireshow i warsztaty szczudlarskie.
Po przeprowadzonych działaniach zorganizowaliśmy w Lublinie konferencję podsumowującą działania projektu. Na konferencję przyjechali animatorzy i animatorki kultury z Lubelszczyzny. Elementem konferencji był booksprint podczas którego powstała publikacja „Plaże nad Wieprzem” - zbierająca refleksje z projektu i opisująca różne inicjatywy związane z budowaniem przestrzeni publicznej wmałych miejscowościach

Rodzaj dofinansowania

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Partnerzy

Gminny Ośrodek Kultury w Jeziorzanach, Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach, Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie, Dom Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku, Krasnostawski Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Dołhobyczowie

Organizator

Stowarzyszenie Praktyków Kultury
 

Źródło: www.praktycy.org
Daty wydarzeń:

1.1.2014 - 31.12.2014

Autor wpisu: Agnieszka Zarzyńska

Stowarzyszenie Praktyków Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
01-184 Warszawa, ul. Działdowska 12/24
kontakt@praktycy.org
www.praktycy.org

Miejsce wydarzenia
województwo: lubelskie


Liczba odsłon: 1130
26.02.2015