Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

KuKuKa - Gdzie gospodarka spotyka się ze sztuką

Kolejnym dowodem na to, że sztuka nie boi się barier językowych jest polsko-niemiecki festiwal Kukuka. By festiwal, i nie tylko, mógł rosnąć w siłę, inicjatorzy poszli o krok dalej i założyli platformę crowdfundingową.  

Pod tajemniczym hasłem KuKuKa kryją się słowa: Kunst Kultura Kajuta, czyli mobilny festiwal kultury i sztuki. W ciągu dziesięciu dni, wypełnionych po brzegi wydarzeniami artystycznymi, festiwal zagląda do portów różnych miejscowości położonych po dwóch stronach granicy nad Zalewem Szczecińskim. W dziesięciu różnych miejscowościach wokół Zalewu Szczecińskiego odbywają się liczne koncerty, performance, wystawy, warsztaty, dyskusje i spacery turystyczne. Udział w festiwalu biorą lokalni i przyjezdni artyści z Polski i Niemiec.
 
Po sukcesach dotychczasowych festiwalowych tygodni KuKuKi w 2013 i 2014 roku, inicjatorzy festiwalu ze Szczecina, Wolgast, Wolina, Anklam, Klempenow, Greifswaldu, Świnoujścia, Neubrandenburga, Pasewalku i Goleniowa pragną stworzyć w regionie przygranicznym wspólną przestrzeń dla prawdziwego partnerstwa.  Region ten, dzięki likwidacji granic, przestał być peryferyjną prowincją i stał się centrum środkowej Europy, o czym zapominają lokalni politycy.
 
„Za kulturą podąża biznes“ – to hasło, którym KuKuKa sygnuje swój nowy kierunek działania, jakim jest polsko-niemiecka platforma crowdfundingowa. Platforma ma ułatwić pozyskiwanie poparcia i środków finansowych na projekty kulturalne i artystyczne, nie tylko na czas festiwalu. Organizatorzy Kukuka chcą za motywować mieszkańców przygranicznych miejscowości do większego zaangażowania się na rzecz ich euroregionu. Gdy tzw. miękkie czynniki i podstawowe wartości kultury funkcjonują jako uznane standardy, powstają trwałe miejsca pracy, a tylko dobrze rozwinięta infrastruktura kulturalna przyciąga inwestorów, firmy i specjalistów.
 
Zachęcamy do odwiedzenia platformy Kukuka
Źródło: KUKUculture

Autor wpisu: Katarzyna Sadowska

HOP Transnationales Netzwerk Odermündung e.V.
D-17438 Wolgast, Hafenstrasse 3
martin@hop-transnet.org, +49 178 3536377
www.kukuculture.pl/projects

Miejsce wydarzenia
www.kukuculture.plLiczba odsłon: 788
04.02.2015