Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

W dniach 12 - 16 listopada 2014 roku warszawska Kinoteka zamieniła się w przyjazne, otwarte i tętniące życiem centrum spotkań szerokiej publiczności z przedstawicielami filmowego świata. Za sprawą CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych, każdy widz- zarówno koneser sztuki filmowej, jak i przypadkowy przechodzień, miał okazję przyjrzeć się procesowi powstawania filmów, zapoznać się i dyskutować z twórcami, obejrzeć najlepsze niezależne filmy fabularne zarówno polskiej, jak i zagranicznej produkcji.

CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych to jeden z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce. Definicja „niezależności” w przypadku festiwalu traktowana jest dosyć szeroko – w konkursie prezentowane są zarówno etiudy studenckie, profesjonalne filmy pełnometrażowe, jak i produkcje całkowicie amatorskie. Co roku daje możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych filmów fabularnych (także animacji), jakie powstały w kraju i za granicą, a ich twórcy mają niepowtarzalną szansę skonfrontowania swojej twórczości zarówno z fachowym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością.  

CINEMAFORUM to nie tylko międzynarodowy konkurs filmowy, ale także wydarzenie ukazujące wielowymiarowość zjawiska, które określa się mianem kina niezależnego i tego, jak kształtuje się ono w poszczególnych częściach świata, oraz atrakcyjne wydarzenie kulturalne, rozbudowane o tematyczne bloki edukacyjne i imprezy towarzyszące.

Co roku w ramach festiwalu odbywają się także pokazy filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – najważniejszego wyróżnienia przyznawanego polskim produkcjom niezależnym. Offowa Akademia Filmowa dokonuje podsumowania dorobku polskiego offu i podczas ceremonii wręczenia nagród (odbywającej się w trakcie festiwalu) wyłania najzdolniejszych artystów i najlepsze filmy powstałe w ciągu ubiegłego roku. 

Zadaniem Festiwalu jest wskazanie odpowiednich dróg wszystkim tym, którzy chcą się nauczyć realizować  filmy, doskonalić  swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w tym zakresie oraz nawiązać  kontakty ze środowiskiem filmowym. Międzynarodowy kontekst kulturowy sprzyja wzajemnej wymianie doświadczeń, przełamywaniu barier i schematów w działaniu i myśleniu. 

Konkurs Główny CINEMAFORUM

Konkurs główny, ukazujący przekrój najciekawszych niezależnych produkcji z wielu krajów, pozwolił polskiej publiczności zapoznać się z 23 filmami fabularnymi powstałymi w ciągu ostatniego roku. 

Jury Międzynarodowego Konkursu Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM w składzie:  

Janusz Zaorski - reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury),  
Małgorzata Buczkowska-Szlenkier - aktorka,  
Marcin Koszałka - operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych,  
Witek Orski - fotograf, wykładowca Akademii Fotografii,

postanowiło przyznać nagrody: 

NAGRODA SPECJALNA  w wysokości 1.000 PLN,
sfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
“MAGMA”, reż. Paweł Maślona  
za perfekcyjny warsztat i niekonwencjonalne ujęcie dramatu jednostki wobec machiny korporacyjnej  

GRAND PRIX  
w wysokości 3.000 PLN,
ufundowane przez Multimedia Polska S.A.  
“OBCY”, reż. Piotr Domalewski  
za to, że prostymi środkami filmowymi zostało osiągnięte bardzo udane połączenie napięcia i tajemnicy  
 

Podczas 13. edycji MFNFF została zrealizowana również seria specjalistycznych warsztatów filmowych: Warsztat Producencki, Dokumentalny i Scenariuszowy, poprowadzonych przez Annę Wydrę, Marcina Koszałkę i Agnieszkę Kruk. 

 
Szkolenia dodatkowe:

Warsztaty Fashion Film

Celem warsztatów było poznanie i analiza procesu powstawania formy filmowej jaką jest fashion film. Uczestnicy zajęć poznali wymogi i standardy pracy na planie filmowym – od fazy koncepcyjnej poprzez planowanie produkcji, budżetowanie, po postprodukcję. Zostali przeprowadzeni przez wszystkie etapy powstawania filmu, nabyli umiejętność sprawnego zarzadzania ekipą filmową, poznali metody pracy z aktorami/ modelami, a także z klientami. 

Szkolenie Central Poland – Business Support Network EEN

Szkolenie dotyczące pozyskiwania funduszy UE, programów wspierających zakładanie działalności gospodarczej z uwzględnieniem tematyki dotyczącej kultury i sektora kreatywnego, programów dla studentów i młodych naukowców finansowane ze środków UE, nowej perspektywy finansowej Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020, relacji pomiędzy rozwojem poszczególnych dziedzin kultury a wzrostem gospodarczym, wpływu sektora kreatywnego na rozwój przedsiębiorczości, oraz funduszy i programów wspierających kulturę.  

Pokazy specjalne:

Fashion Film – przegląd filmów modowych

W tej sekcji zostały zaprezentowane etiudy filmowe i reklamy, traktujące modę jako idealne medium, które potrafi łączyć artyzm, surrealistyczną estetykę z komentarzem społecznym, tworząc tym samym intensywną i różnorodną dawkę bodźców. 

Filmy modowe to nie tylko sposób pokazania materialnego dzieła danego projektanta w ruchu, ale też atrakcyjna wizualnie możliwość przekazania idei i inspiracji, które towarzyszyły akcie tworzenia. Sekcja Fashion to przegląd starannie dobranych filmów międzynarodowych zrealizowanych w przeciągu ostatnich kilku lat przez wielokrotnie nagradzanych twórców. Na ekranie można było obejrzeć filmy m.in. Matthew Frosta, który współpracował np. z magazynem Vogue, a w jego filmach wystąpiły Kristen Dunst czy Cate Blanchett, a także najnowszą produkcję Ace’a Nortona, która została doceniona na kilku najważniejszych festiwalach filmu modowego, a sam twórca ma na koncie nominację do nagrody Grammy. 

Wyśnione Wolności – Kino wolności czy wolność w kinie?

Projekcja filmu: „Pocztówki z Republiki Absurdu” była punktem wyjścia do rozmowy pomiędzy młodymi, jak i uznanymi twórcami na temat wolności i niezależności twórczej. Z dystansu przeanalizowano 25 lat kinematografii po transformacji i podczas dyskusji próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy filmowcy „wolność kochają i rozumieją”, a co ważniejsze - czy potrafią z niej korzystać. Dyskusja dotyczyła formułowania tematów, przemian światopoglądowych, działalności klubów filmowych, kwestii produkcyjnych i artystycznych. Czy rzeczywiście każdy wolność rozumie na swój sposób? W co dziś wierzą filmowcy i jak próbują łamać ustalone schematy? 

MultimediaOFF – pokaz nagrodzonych filmów podczas 12. Multimedia Happy End – Festiwalu Filmów Optymistycznych

Pokaz filmów nagrodzonych podczas jedynego w Polsce festiwalu, do którego filmy kwalifikowane są na podstawie zawartego w nich optymizmu. W swojej szerokiej formule festiwal mieści zarówno filmy profesjonalne, pełnometrażowe, jak i dokumentalne, niezależne, studenckie, krótkometrażowe.  

Slovak Short Cinema – spotkanie z kinem słowackim

Pokaz organizowany we współpracy z Publikum.sk – niezależnym stowarzyszeniem kulturalnym, które działa w Trnawie i na terenie Słowacji. Partnerem pokazu był Instytut Słowacki w Warszawie. 

Po projekcji odbyła się dyskusja na temat zaprezentowanych filmów oraz współczesnej kinematografii słowackiej. W spotkaniu udział wzięli: Michal Klembara – przedstawiciel stowarzyszenia Publikum.sk z Trnavv oraz Dušan Kozák – twórca filmowy. Dyskusję poprowadził dziennikarz filmowy Marcin Radomski. 

German Short Cinema – spotkanie z kinem niemieckim

La.Meko Filmfestival Landau odbywa się w maju każdego roku w miejscowości Landau w południowo – zachodnich Niemczech. Festiwal prezentuje krótkie filmy z całego świata.  Po pokazie niemieckiego krótkiego metrażu przeprowadzono panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Heike Koch – dyrektor festiwalu La.Meko Filmfestival Landau, Andreas Berg – dyrektor artystyczny La.Meko Filmfestival Landau i dziennikarz filmowy Marcin Radomski. 
Pokaz został zrealizowany z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. 

Pokaz Niezależnych Teledysków

Zaprezentowano kilkanaście wideoklipów, ilustrujących najnowsze propozycje niezależnych polskich zespołów z klimatów od electro przez hc-punk do metal-core. W programie znalazły się zarówno profesjonalne produkcje filmowe, jak i stuprocentowe DIY. 

Mecenat: 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Fundacja Współpracy Polsko- Niemieckiej 

Organizator: 

Stowarszyszenie FILMFORUM 

Współorganizator: 

Instytut Kosmopolis - Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji 

Partnerzy główni: 

Multimedia Polska
Akademia Fotografii 

Partnerzy: 

Kinoteka
Instytut Słowacki
Legalna Kultura
Pracownia Szumu
WSM 

Patroni: 

Metro
iplex.pl
Kino
Hiro
Monitor Magazine
Notes na 6 tygodni
Nowa Warszawa
Irka
Warsaw Insider
Fpięć.pl
Warsawholic
Polki.pl
Cinema.pl 

Źródło:
Daty wydarzeń:

12.11.2014 - 16.11.2014

CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych
Autor zdjęć: Ewa Jasińska

CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM – 13. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

Autor wpisu: Dorota Kozłowska - Woźniak

Stowarzyszenie FILMFORUM
województwo: mazowieckie
03-450 Warszawa, Ratuszowa 11 - bud. 5 lok. 418
biuro@filmforum.pl, tel.: +48 22 392-03-21
filmforum.pl

Miejsce wydarzenia
Kinoteka
województwo: mazowieckie
00-901 Warszawa, Pl. Defilad 1

CINEMA_FORUM_POSTER
Liczba odsłon: 914
07.01.2015