Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

W dniach 17-19 października 2014 odbył się w Bydgoszczy 34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Jest to jedna z największych edukacyjnych imprez artystycznych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. Głównym celem konkursu było upowszechnianie śpiewu chóralnego w szkołach, placówkach i instytucjach kultury, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży polskiej muzyki chóralnej oraz doskonalenie poziomu wykonawczego chórów. Konkurs promował polską chóralistykę, upowszechniając wśród dzieci i młodzieży zarówno dawną, jak i współczesną literaturę muzyczną. Dzięki udziałowi z projekcie uczestnicy mieli możliwość porównania swojego poziomu wykonawczego w idealnych warunkach, to jest na deskach Filharmonii Pomorskiej, a także budowania poczucia wspólnoty z innymi młodymi śpiewakami.

Odbiorcami bezpośrednimi zadania byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz wychowankowie palcówek wychowania pozaszkolnego z całej Polski.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Prezydent Bydgoszczy.

W RAMACH ZADANIA  ZREALIZOWANO:

KONCERTY KONKURSOWE

Chóry prezentowały się w następujących kategoriach:

Dziecięce chóry szkolne do lat 16,

  • Młodzieżowe chóry szkolne o głosach równych do lat 21,
  • Młodzieżowe chóry szkolne o głosach mieszanych do lat 21,
  • Młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach równych - do 21 lat,
  • Młodzieżowe chóry pozaszkolne o głosach mieszanych - do 21 lat.
     

Podczas prezentacji chórzyści mieli okazję do posłuchania rówieśników i porównania swoich umiejętności wokalnych.

KONCERT GALOWY

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zaprezentowały się wszystkie chóry tegorocznej edycji Konkursu a także recytatorzy, aktorzy i tancerze z grup twórczych Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Efektem tej współpracy było barwne widowisko, które pomieściło wiele wątków, tematów oraz form artystycznych: od żartobliwych, lekkich akcentów, po uhonorowanie patrona roku - Oskara Kolberga. Na scenie pojawiały się chóry w różnych konfiguracjach i śpiewały pod różnym kierunkiem zróżnicowany repertuar: od pieśni podniosłych, patriotycznych, refleksyjnych i ludowych, dawnych i współczesnych kompozytorów polskich, po muzykę lżejszą. Takie właśnie oryginalne i zaskakujące rozwiązania artystyczne pozwoliły w jednym czasie na scenie zaistnieć w sposób barwny i nowoczesny chórom oraz wspierającym je zespołom Pałacu Młodzieży. Mocnym akcentem widowiska były wspólne wykonania utworów takich jak „Gaude Mater Polonia”, Hymn Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella, „Hymn III-go tysiąclecia” M. Gałęskiego – śpiewane przez sześćsetosobową grupę chórzystów - na scenie i na widowni. Młodzi artyści udowodnili, że śpiewanie w chórze, to obcowanie z wysoką kulturą i tradycją, ale także z tym, co aktualne i nowatorskie. O randze imprezy oraz radości śpiewania i zaangażowaniu organizatorów mówił list wystosowany przez Ministra Edukacji Narodowej do uczestników zadania i odczytany podczas koncertu.

W drugiej części spotkania odczytano werdykt jury i wręczono nagrody uczestnikom konkursu. Jury przyznało Złote, Srebrne i Brązowe Kamertony we wszystkich kategoriach konkursowych. Chóry, które zaistniały w sposób szczególny otrzymały Puchary Ministra Edukacji Narodowej (dla zdobywców Złotych Kamertonów i najwyższej punktacji w swojej kategorii) oraz Puchary Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego w swojej kategorii). Chór z najwyższą punktacją otrzymał Grand Prix, ufundowane przez Ministra Edukacji Narodowej. Zdobył je Chór „La Musica” – grupa starsza z Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.

WARSZTATY CHÓRALNE DLA DYRYGENTÓW „Wpływ integracji zespołu na efekty artystyczne chóru”. Zajęcia poprowadziła dr Dorota Wojnowska – pedagog i dyrygent chóralny. W warsztatach uczestniczyli dyrygenci chórów biorących udział w Konkursie, dyrygenci Programu „Śpiewająca Polska”, studenci dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz nauczyciele muzyki i dyrygenci obserwatorzy.

GRA DYDAKTYCZNA ULICAMI BYDGOSZCZY „Potyczki Z Klio i Polihymnią”.

Dla chętnych chórów przygotowana została specjalna gra dydaktyczna, której celem było poznanie historii, zabytków, miejsc i osób związanych z Bydgoszczą, w szczególności jej „muzycznym” aspektem,  a także integracja uczestników zadania. Zabawa polegała na przejściu ulicami miasta i rozwiązaniu krzyżówki z hasłem. Jej efektem było poszerzenie wiedzy z zakresu muzyki i historii miasta. Realizatorem przedsięwzięcia była dr Ewa Puls – historyk, animator kultury, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

WARSZTATY TWÓRCZE „Piknik chóralny”.

Warsztaty twórcze w Filharmonii Pomorskiej skierowane były do dzieci i młodzieży - uczestników zadania i połączone zostały z audycją muzyczną. Warsztaty poprowadziły Dominika Kosińska – animator kultury i Patrycja Cywińska-Gacka – muzyk. Spotkanie miało charakter interaktywny - młodzi odbiorcy włączeni zostali do wspólnego śpiewania oraz wzięli udział w tworzeniu muzyki. Dzieci uczestniczyły w konkursach muzycznych z nagrodami. Działania muzyczne wzmocniono ruchem, ćwiczeniami wyobrażeniowymi, innymi formami sztuki i niekonwencjonalnymi źródłami dźwięku.  

Daty wydarzeń:

17.10.2014 - 19.10.2014

34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży
34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży
Autor zdjęć: pracownia foto Pałacu Młodzieży

34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży 34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży 34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży 34. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

Autor wpisu: Dorota Tomaszewska

PAŁAC MŁODZIEŻY W BYDGOSZCZY i Stowarzyszenie przyjaciół Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy "Pałac"
województwo: kujawsko-pomorskie
85-097 Bydgoszcz, Jagiellońska 27
info@palac.bydgoszcz.pl, 523210081
www.palac.bydgoszcz.pl

Miejsce wydarzenia
Bydgoszcz
województwo: kujawsko-pomorskie


Liczba odsłon: 823
29.12.2014