Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

9. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

"Bałtyckie Spotkania Ilustratorów" są cyklicznym projektem o charakterze edukacyjno-animacyjnym, którego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze.

W 2014 roku działania inspirowane były sztuką wybitnego ilustratora i scenografa - Adama Kiliana. Efektem warsztatów realizowanych od maja do grudnia w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach jest przedstawienie „Wędrówki Pyzy czyli…Gólince na kaszubskich dróżkach”. W Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbyły się warsztaty, wystawa ilustracji i lalek teatralnych Adama Kiliana oraz debata o twórczości Artysty. Zostały wydane publikacje.

Realizacja projektu odbywała się metodą projektową i składało się z wielu elementów.  

Przedstawienie „Wędrówki Pyzy…czyli Gólince na kaszubskich dróżkach” powstało podczas warsztatów literackich, scenograficznych, lalkarskich i aktorskich.

Bezpośrednim pretekstem do realizacji działań edukacyjnych stała się barwna postać Pyzy z baśni Hanny Januszewskiej i stworzony przez Adama Kiliana kształt plastyczny filmów animowanych z cyklu „Wędrówki Pyzy” – ale, zgodnie z dekalogiem Mistrza – dzieci poszukiwały własnych innowacyjnych form przekazu artystycznego.

Przygody bohaterki, ciekawskiej Pyzy wędrującej przez Polskę, stały się inspiracją do stworzenia własnych postaci – Gòlinca i Gòlincówny, odwiedzających kaszubskie zakątki.

Ważny był etap zbierania informacji, które posłużyły do stworzenia scenariusza – zdobycie  wiedzy o regionie, wzbogacenie przedstawienia o koloryt lokalny. W celu zdobycia informacji uczestnicy przeprowadzili wywiady z mieszkańcami Kartuz i okolic. Zdobyta wiedza posłużyła jako kanwa scenariusza przedstawienia. Warsztaty literackie odbyły się pod kierunkiem poetki i cenionej nauczycielki języka polskiego - Bożeny Ptak.

Scenografia powstały na warsztatach scenograficznych, które przeprowadziła Katarzyna Zawistowska z gdańskiej ASP, a lalki podczas zajęć z aktorem Andrzejem Żakiem, który nauczył młodych aktorów jak lalki animować. Koordynatorką i reżyserem spektaklu była Violetta Seremak-Jankowska.

W realizacji przedstawienia pomogli nauczyciele, rodzice, ciocie, wujkowie, babcie i dziadkowie, którzy podzielili się opowieściami związanymi z regionem pomorskim, a także użyczyli niezbędnych rekwizytów.

Wykonywanie lalek, elementów scenografii oraz nauka animacji lalkami pozwoliło na poznanie i użycie różnych technik plastycznych, ćwiczenie zdolności manualnych, ćwiczenie zadań aktorskich przy użyciu wykonanych przez siebie lalek. Kompleksowe metody użyte podczas warsztatów pozwoliły na zrozumienie złożoności produkcji i realizacji przedstawienia teatralnego począwszy od procesu adaptacji tekstu na potrzeby teatru poprzez budowę scenografii, sytuacji scenicznych po niezwykle istotną w teatrze kwestię pracy zespołowej.

Metoda pracy zespołowej, warsztatowej zakończonej prezentacją – wystawą, filmem, przedstawieniem wykorzystywana jest w projekcie od kilku edycji i przynosi uczestnikom wielką satysfakcję.

 

Dla grup szkolnych zorganizowano warsztaty plastyczne w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

W ramach zajęć uczestnicy oglądali wystawę ilustracji, lalek, scenografii i fragmentów filmów animowanych ze scenografią Adama Kiliana, a następnie tworzyli własne lalki teatralne, plakaty, rekwizyty. Każda grupa bawiła się w teatrzyk replikami lalek projektowanych przez Kiliana. (Jacek i Agatka, lalki ze spektaklu „O Zwyrtale Muzykancie”). Niektóre grupy spotykały się z profesjonalnym aktorem , który prezentował sztukę animacji lalkami.

W ramach projektu odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Adama Kiliana jako ilustratora, twórcę teatru oraz filmów animowanych zorganizowane w formie krótkich wykładów specjalistów oraz rozmową z Jarosławem Kilianem o twórczości ojca.
 

W ramach projektu powstały publikacje:

„Słowniczek teatru lalek” - uzupełnia poważny brak tego typu książek na rynku polskim. Zawiera hasła przybliżające świat teatru lalek, zilustrowane fotografiami z realizacji teatralnych Adama Kiliana. Autorką haseł jest teatrolożka Martyna Groth. Cena 20 zł.

Katalog „Kilian dzieciom” to szeroki wybór ilustracji książkowych i rozmowę z Adamem Kilianem, którą przeprowadził prof. Janusz Górski.

Zachęcamy szkoły i biblioteki do kontaktu w celu otrzymania publikacji: sekretariat@nck.org.pl

Nakład ograniczony!

www.baltyckiespotkaniailustratorow.blogspot.com

Organizatorzy:

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska

Źródło: http://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/2278/9-baltyckie-spotkania-ilustratorow
Daty wydarzeń:

17.10.2014 - 18.10.2014

Autor wpisu: Renata Malcer-Dymarska

Nadbałtyckie Centrum Kultury
województwo: pomorskie
80 - 851 Gdańsk, ul. Korzenna 33/35
sekretariat@nck.org.pl, +48 58 326 10 21
www.nck.org.pl
Liczba odsłon: 1022
22.12.2014