Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podsumowanie projektu „eKulturalni.pl, czyli kultura w nowych mediach"

Realizacja projektu „eKulturalni.pl, czyli kultura w nowych mediach” – zadania rozwijającego kompetencje medialne, w tym m.in. dotyczące języka mediów, sposobu komunikacji w mediach, kształtowania własnego wizerunku, tworzenia, przetwarzania i prezentowania treści, etyki i prawa związanego przedmiotowym obszarem – rozpoczęła się w marcu 2014 r.

Przez pierwszy miesiąc trwały przygotowania do pierwszego etapu zadania – zorganizowana została rekrutacja pierwszej grupy docelowej – seniorów, rozesłane zostały pisma do partnerów oraz patronów medialnych projektu. Patronami projektu zostali: Zespół Szkół w Młynarach, Ełckie Centrum Kultury, MOK w Olsztynie, GCK w Giżycku, Uniwersytet III Wieku w Elblągu działający przy EUH-E w Elblągu oraz współpracujące z CSE Stowarzyszenie "Jantar". Partnerami medialnymi zostali: eŚwiatowid.pl; elblag.net, kulturaonline.pl, Dziennik Elbląski, Telewizja Elbląska, TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska i kultura.wm.pl, Radio Eska. Media na bieżąco otrzymywały i publikowały informacje prasowe dotyczące wszystkich prowadzonych działań.
W kwietniu rozpoczęły się zajęcia warsztatowe dla seniorów. Pierwsze spotkanie odbyło się 2 kwietnia, a ostatnie 26 czerwca. Łącznie zorganizowanych zostało 12 spotkań z seniorami, którzy podczas zajęć poznawali środowisko Internetu. Celem tego projektu było wskazanie seniorom miejsca, w którym mogą się dzielić z innymi posiadanymi informacjami (np. wypowiadając się na forach) i nauczenia sposobu, w jaki komunikujemy się w Internecie. Założenie, że w rezultacie realizacji tych spotkań seniorzy staną się w sieci aktywni, zostało osiągnięte – uczestnicy warsztatów wciąż są użytkownikami portalu społecznościowego eKulturalni.pl prowadzonego przez CSE „Światowid”. 
Uzupełnieniem spotkań, a także działaniem mającym za cel dotarcie do szerszego grona odbiorców był zorganizowany 15 maja 2014 r. wykład otwarty pod hasłem „Senior w sieci” w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Prelegenci pokazywali, że w sieci jest miejsce dla tej grupy odbiorców, a seniorzy mogą być ekspertami z różnych dziedzin życia w nowych mediach sami zyskując poczucie docenienia w społeczeństwie. Wykład skierowany był zarówno do seniorów, w tym słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i do osób pracujących z seniorami, stowarzyszeń, klubów, organizacji, których działalność związana jest z tą grupą.
W czerwcu zlecono wykonanie 4 ścieżek mobilnej gry miejskiej o temacie kultura i turystyka dla miejscowości Elbląg, Ełk, Giżycko i Olsztyn. Gra uruchomiona została w sieci na zakończenie roku szkolnego i z okazji początku wakacji. Zamieszczona ona została na Google Play, skąd za pomocą urządzeń mobilnych można było ją pobrać. Zadaniem grających było rozwiązanie zagadek, innej dla każdej miejscowości, przy czym koniecznym było zwiedzanie danej miejscowości, by móc odpowiedzieć na pojawiające się w aplikacji pytania. Najaktywniejsi użytkownicy – po jednym z każdego miasta – zostali nagrodzeni. Jednocześnie rozpoczęto rekrutację na warsztaty dla młodzieży – zgodnie z zapisami projektu w okresie wakacji zrealizowane zostały tzw. „Mediakacje”, czyli zorganizowane w formie półkolonii wakacje z mediami. W lipcu zaprosiliśmy na warsztaty starszą grupę młodzieży, w sierpniu młodszą.
Starsza grupa młodzieży (15 osób w wieku pow. 16 lat) uczestniczyła w „Mediakacjach” terminie 7-12 lipca 2014 r. Zajęcia były podzielone na dwie główne części (warsztaty stacjonarne i wyjazdowe): w dniach 7- 9 lipca zajęcia odbywały się w Elblągu, w siedzibie CSE, a w dniach 10- 12 lipca w siedzibach partnerów w regionie – Olsztynie, Giżycku, Ełku. Głównym celem zajęć dla tej grupy było pokazanie uczestnikom, jak kreować swój wizerunek w nowych mediach, jak wypromować wytworzone przez siebie treści i jak podnosić jakość udostępnianych materiałów. Na warsztaty stacjonarne zaproszeni zostali eksperci z nowych mediów, a także ludzie kultury, którzy korzystają z nowych mediów do komunikacji z odbiorcami. Zajęcia poprowadził m.in.  Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, reżyser teledysków i filmów reklamowych, który jest pomysłodawcą i twórcą programu „Multipoezja”, a w nim m.in. „Projekcji wierszy na murach domów”. Warsztaty miały charakter interaktywny, a wykonane przez uczestników zadania (m.in. hasła promujące projekt, slogany reklamowe, treści związane z promocją kultury) zostały zaprezentowane w formie teledysku promującego społeczność eKulturalnych oraz podczas Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej (hasła wyświetlanie na murze Centrum Sztuki Galeria EL). Młodzież spotkała się także z blogerkami oraz ze specjalistą od promocji w nowych mediach, którzy specjalnie na te zajęcia przyjechali do Elbląga. Podczas warsztatów wyjazdowych zdobytą podczas warsztatów stacjonarnych wiedzę uczestnicy wykorzystali do promocji wydarzeń organizowanych w regionie. Grupa odwiedziła trzy miejscowości: Olsztyn, Ełk i Giżycko,  gdzie zajęła się promocją wydarzeń kulturalnych przy użyciu nowych technologii i nowych mediów –  zorganizowali flash mob i animowali mieszkańców tych miejscowości, wykorzystując także i promując mobilną grę miejską.
Od 18 do 22 sierpnia 2014 r. przeprowadzone zostały „Mediakacje” dla młodszej grupy młodzieży. Grupa 15 osób – uczniów szkoły gimnazjalnej w Młynarach – dowożona była do Elbląga przez 5 dni na warsztaty z edukacji medialnej. Spotkali się z ludźmi pracującymi przy tworzeniu i promowaniu treści, poznając ich pracę od kuchni. Młodzież poznała rodzaje mediów poprzez wycieczki do redakcji patronów medialnych, w których pracownicy poszczególnych redakcji opowiadali o swojej pracy, uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistą z zakresu public relations oraz z zakresu nowych mediów. Młodzi internauci zostali uświadomieni, uczuleni, że pewne informacje czasem warto zachować dla siebie i że należy być ostrożnym przy upublicznianiu informacji o sobie. Na przykładzie portalu eKulturalni.pl pokazane zostało, że można tworzyć internetową społeczność i zamieszczać treści w sieci, które mają kulturalną bądź społeczną wartość np. recenzje książek, filmów, relacje i zapowiedzi wydarzeń czy przemyślenia dotyczące danego tematu. Uczestnicy mieli także zajęcia wraz z fotografem, który pokazywał jak robić zdjęcia, które warto udostępniać na portalach społecznościowych, w Internecie. Gośćmi tych warsztatów byli wspomniany fotograf, dziennikarka Agata Janik, Marcin Wojtasik – specjalista z zakresu bezpieczeństwa w sieci, który przyjechał z warszawskiej Fundacji „Dzieci Niczyje” oraz blogująca gimnazjalistka Hanna Porada. Wykład rówieśnika był bardziej wiarygodny dla odbiorców – spotkali się z kimś, kto jest na tym samym etapie życia co oni, ale potrafi odnaleźć się w środowisku internetowym, korzysta z niego mądrze, wie jak kreować swój wizerunek.
Obie grupy młodzieży biorące udział w „Mediakacjach” miały zapewnione wyżywienie oraz transport. Miały także do wykonania pracę domową – przygotowanie materiału promującego wydarzenie podsumowujące projekt pn. „Biba z Kulturą”. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.
We wrześniu (15.09.2014) zorganizowane zostało bezpłatne, otwarte spotkanie dotyczące m.in. kreowania przez rodziców wizerunku dziecka w sieci poprowadzone przez specjalistę z Fundacji „Dzieci Niczyje”. Podczas forum dla rodziców pod hasłem „Wirtualny świat dziecka” rodzice dowiedzieli się, że ich zachowanie w sieci ma wpływ na kreowanie wizerunku dziecka w nowych mediach, a co za tym idzie - w świecie rzeczywistym. Zostali także uświadomieni jak powinni reagować na działania ich pociech w sieci i jak łatwo dzieci mogą paść ofiarą cyberprzemocy.
Kolejne otwarte, bezpłatne spotkanie zorganizowane zostało 22 października. Wówczas eksperci z Fundacji „Legalna kultura” mówili o tym, „Co można w sieci?”. W warsztatach z zakresu praw autorskich w Internecie wzięły udział grupy uczestniczące w projekcie oraz wszyscy zainteresowani legalnymi źródłami kultury znajdującymi się w wirtualnej przestrzeni.
W listopadzie (29.11.2014) odbyło się wydarzenie podsumowujące projekt pn. „Biba z Kulturą”. Na podsumowanie projektu, które poprzedził flash mob zorganizowany przed budynkiem CSE „Światowid”, przyszli zarówno seniorzy, jak i młodzież. Wśród gości były także dzieci, których rodzice zabrali na koncert czy artystyczne warsztaty. Podczas spotkania zaprezentowane zostały materiały filmowe zarejestrowane podczas realizacji projektu, a także filmiki powstałe w ramach pracy domowej uczestników „Mediakacji”. Podczas imprezy wręczono nagrody i upominki dla najaktywniejszych eKulturalnych. Także goście „Biby..” mogli sprawdzić swoją znajomość kulturalnych i turystycznych poprzez rozwiązywanie testu o kulturze regionu. W trakcie całego wydarzenia, w „Galerii Nobilis” w „Światowidzie”, miało miejsce „tworzenie na żywo” - publiczność miała okazję podejrzeć przy pracy tworzące rękodzieło eKulturalne, napisać kilka słów pod okiem eKulturalnej poetki, obejrzeć spektakl Grupy Teatralnej „Rajstopy” oraz wysłuchać koncertów:  Michała Orłowskiego i Wiktora Piskorza oraz Braci Wróbel, którzy tworzą społeczność eKulturalnych.

Źródło: www.swiatowid.elblag.pl
Daty wydarzeń:

1.3.2014 - 31.12.2014

Autor wpisu: Sylwia Warzechowska

Centrum Spotkań Europejskich Światowid
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: m. Elbląg
82 - 300 Elbląg, Pl. K. Jagiellończyka 1
info@swiatowid.elblag.pl, 55 611 20 50
www.swiatowid.elblag.pl

Miejsce wydarzenia
województwo: warmińsko-mazurskie


Liczba odsłon: 715
17.12.2014