Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Gdański Archipelag Kultury – w stronę społecznego domu kultury

Raport „Gdański Archipelag Kultury – w stronę społecznego domu kultury” powstał w ramach projektu „Ja to bym..., czyli Twój pomysł na dom kultury!” w programie „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014” organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Przedstawia diagnozę potrzeb społeczności lokalnych w pięci gdańskich dzielnicach oraz ich zasoby.

Gdański Archipelag Kultury (GAK) znalazł się w gronie domów kultury, które otrzymały wsparcie finansowe i merytoryczne w drugiej edycji programu NCK. GAK – samorządowa instytucja kultury – składa się z ośmiu oddziałów oraz dwóch zespołów twórczych. Znajdują się one w różnych dzielnicach Gdańska, każdy z nich realizuje swój własny program. Po raz pierwszy pięć oddziałów: Dom Sztuki, Dworek Artura, Plama, Projektornia i Scena Muzyczna stworzyło i zrealizowało wspólny projekt. W ramach GAKu działają także Gama, Winda, Wyspa Skarbów, Teatr oraz Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk”.

Pierwszy etap projektu miał charakter badawczy. Powstał formularz ankiety, która prowadzona była zarówno w internecie jak i w formie papierowej.  Autorki nakreśliły obszary związane z działaniem domu kultury, o których chciały się więcej  dowiedzieć w czasie zogniskowanych wywiadów grupowych. Mieszkanki i mieszkańcy Gdańska odpowiadali na pytania o to, jak spędzają czas wolny, jak oceniają działania GAKu, co chcieliby robić w domu kultury. Efektem badań jest niniejszy raport stworzony przez Monikę Popow w konsultacji z zespołem realizującym projekt.

Kolejnym etapem projektu był konkurs dla mieszkanek i mieszkańców na oddolne inicjatywy społeczno-kulturalne. Jedną z wytycznych konkursu było to, aby proponowane projekty odpowiadały na zdiagnozowane potrzeby i wykorzystywały zasoby instytucji oraz społeczności, w których GAK działa.

Mamy nadzieję, że raport będzie przydatny innym gdańskim instytucjom kultury, jak i domom kultury w całej Polsce, które szukają dróg rozwoju i chcą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom społeczności, w których działają.

(na podstawie wstępu do raportu)

Źródło: Strona GAK
Daty wydarzeń:

1.1.2014 - 31.12.2014

Autor wpisu: Anna Miler

Gdański Archipelag Kultury
województwo: pomorskie
80-026 Gdańsk, ul. Dworcowa 9
gak.gda.pl
Raport „Gdański Archipelag Kultury – w stronę społecznego domu kultury”
Liczba odsłon: 874
22.12.2014