Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Jej portret. Dolnośląskie artystki dawniej i dziś

Publikacja przygotowana przez Stowarzyszenie "W stronę dziewcząt” oraz uczennice i uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja Kulturalna”

Ebook „Jej portret. Dolnośląskie artystki dawniej i dziś“ jest efektem projektu „Jej portret. Śląskie artystki wczoraj i dziś w oczach współczesnych dziewczyn” realizowanego w 2014 r. przez stowarzyszenie „W stronę dziewcząt” i Teatr Cinema. Wzięli w nim udział uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze i to oni są współautorami tej publikacji.
W książce pomieszczono opowieści o kobietach z regionu Karkonoszy, parających się zawodowo i amatorsko twórczością artystyczną, w czasach przed II wojną światową, jak i po niej , kiedy ziemie te znalazły się w Polsce. Czytelnik obejrzy więc gobeliny Wandy Bibrowicz, obrazy Gertrudy Staats, wycinanki Marie L. Kaempfee, a także pozna dzieje ich życia.
W latach powojennych z Karkonoszami swe życie związało wiele artystek, a wśród nich: Regina Włodarczyk-Puchała - projektantka szkła, Bożenna Burgielska - mistrzyni tkactwa, Urszula Broll i  Katarzyna Rotkiewicz-Szumska - malarki, Ewa Andrzejewska - fotografka gór, oraz Ewa Jonas - rzeźbiarka. Opowiadają one do kamery o swoich związkach z regionem, pokazują prace, dzielą się wspomnieniami. Relacje filmowe ze spotkań z artystkami tworzącymi współcześnie stanowią atrakcyjne uzupełnienie książki.
Ebook pobrać można tutaj.
Książka dostępna jest na licencji Creative Commons, co oznacza, że każdy może z niej korzystać bezpłatnie, powielać i wykorzystywać wybrane fragmenty tekstu i zdjęć. Jedynym warunkiem jest wskazanie autorów wykorzystywanych treści.
 

 

PARTNERZY 
Teatr Cinema z Michałowic 
BWA w Jeleniej Górze
 
Więcej filmów nagranych w ramach projektu można obejrzeć tutaj
Źródło: www.wstronedziewczat.org.pl

Autor wpisu: Anna Wołosik

Stowarzyszenie W stronę dziewcząt
województwo: mazowieckie
05-092 Łomianki , ul. Agawy 18
awolosik@interia.pl
www.wstronedziewczat.org.pl
Liczba odsłon: 1075
22.12.2014