Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja.

„Pokonać bariery”. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej” II edycja to kontynuacja projektu z 2013 r., skierowanego do podopiecznych sopockiego Domu Pomocy Społecznej, którego celem była aktywizacja osób starszych, często nie w pełni sprawnych fizycznie i intelektualnie. W okresie od maja do października 2014 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbywał się cykl spotkań na temat sztuki, podczas których omawiane były zagadnienia dotyczące historii mody, teatru, sztuki ogrodów, kinematografii, artystycznej ilustracji książkowej, architektury wnętrz, złotnictwa i grafiki. Zajęcia realizowane były w ramach projektu, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pragnęłyśmy stworzyć seniorom, którzy z różnych powodów zostali wykluczeni z życia społecznego i kulturalnego, program łączący działania społeczne i artystyczne. W trakcie spotkań w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz w pracowniach artystów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uczestniczyli w zajęciach, projekcjach i warsztatach, które umożliwiały im bezpośredni i aktywny kontakt ze sztuką oraz stworzyły okazję do wykorzystania różnych materiałów i technik plastycznych, by wykreować własne, oryginalne prace. Spotkania były próbą przełamania barier, zarówno fizycznych (niepełnosprawność ruchowa, niedosłuch, słaby wzrok) jak i psychicznych (demencja, skłonności depresyjne) uczestników, a także stworzenia możliwości rozwoju inwencji i aktywności, integracji z uczestnikami w różnym wieku, a może przede wszystkim miłego i twórczego spędzenia czasu.

W ramach projektu przeprowadzono dziewięć spotkań w formie wykładów, które odbywały się co dwa tygodnie. Każde trwające około 3 godzin spotkanie było dokumentowane w formie filmu i relacji fotograficznej, które sukcesywnie umieszczane były na ogólnodostępnej, specjalnie utworzonej stronie projektu: http://www.pokonac-bariery.pl. Rezultatem warsztatów są przede wszystkim prace stworzone przez uczestników, które zostały opublikowane w zaprojektowanym na tę okazję katalogu.

Autorkami i realizatorkami projektu są Anna Tanaev i Agnieszka Wołowicz, kuratorki Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Źródło: http://www.pokonac-bariery.pl
Daty wydarzeń:

1.5.2014 - 31.10.2014

Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja.
Autor zdjęć: Katarzyna Kreft

Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja. Pokonać bariery. Interaktywne warsztaty edukacji kulturalnej. II edycja.

Autor wpisu: Anna Tanaev

Państwowa Galeria Sztuki
województwo: pomorskie, powiat: m. Sopot
81-720 Sopot, Plac Zdrojowy 2
sekretariat@pgs.pl, 58 551 06 21
www.pgs.pl

Miejsce wydarzenia
Państwowa Galeria Sztuki
województwo: pomorskie
81-720 Sopot, Plac Zdrojowy 2

Liczba odsłon: 817
02.01.2015