Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wspólny Mianownik. OD/NOWA

W ramach projektu Stowarzyszenia „Koncentrat” wszyscy chętni mogli uratować od zapomnienia słowo lubiane/zapomniane i wziąć udział w konkursie. Na stronie internetowej znalazły się opowieści znanych osób, które włączyły się do akcji oraz wywiady z ekspertami dotyczące zmian zachodzących w polszczyźnie. Zorganizowano też warsztaty dla gimnazjalistów i bibliotekarzy.

Edukacyjny projekt Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” skierowany był do wszystkich użytkowników polszczyzny. Internauci mogli wziąć udział w akcji ratowania od zapomnienia słów, które powoli wychodzą z użycia i przygotować dziennikarsko-fotograficzne prace konkursowe. Projektowi towarzyszyły warsztaty dziennikarsko-pisarskie dla gimnazjalistów z małych miast na Mazowszu oraz szkolenia dla bibliotekarzy. Dodatkowe materiały (wywiady z ekspertami, rozmowy ze znanymi Polakami, scenariusze zajęć) znalazły się na stronie internetowej projektu.  

Projekt miał na celu pobudzanie zainteresowania językiem i zachodzącymi w nim zmianami wśród szerokiego grona odbiorców. To kontynuacja inicjatywy realizowanej w 2012 r.

Strona www.wspolnymianownik.pl została wzbogacona o nowe treści, m.in. o sześć wywiadów z ekspertami – rozmowy zostały przeprowadzone z prof. Mirosławem Bańko (o nowych słowach), dr Moniką Kresą (o dialektach i gwarach), dr hab. Iwoną Burkacką (o polszczyźnie urzędowej), dr Izabellą Winiarską–Górską oraz prof. Markiem Łazińskim (o języku młodzieżowym), dr Maciejem Dudą (o języku niedyskryminującym) oraz z dr Anną Rabczuk (o specyfice nauczania języka polskiego jako obcego). Na stronę trafił również scenariusz warsztatów dziennikarskich, z którego mogą korzystać wszyscy chętni oraz opowieści znanych Polaków o słowach lubianych, ale już wychodzących z użycia – swoimi refleksjami na ten temat podzieli się m.in. prezenterka radiowa Maria Szabłowska, aktor Mikołaj Roznerski i pisarka Katarzyna Bonda.

Internauci mogli natomiast wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami – wystarczyło porozmawiać z kimś ze starszego pokolenia o jego ulubionym, ale odchodzącym w niepamięć słowie, spisać tę opowieść i zrobić rozmówcy zdjęcie z kartką, na której wypisane było to słowo. Prace nadesłane na konkurs oceniło profesjonalne jury, a do zwycięzców trafiły czytniki e-booków, scrabble i książki.

W ramach projektu odbyło się też 8 warsztatów dziennikarsko-pisarskich dla gimnazjalistów z małych miejscowości na Mazowszu oraz 2 szkolenia dla bibliotekarzy chcących realizować z młodzieżą projekty dotyczące kultury języka.

Głównym celem projektu było kształtowanie świadomości językowej, popularyzowanie wiedzy o języku polskim oraz budowanie kompetencji językowych i komunikacyjnych szczególnie w grupie młodych ludzi.

Szczegółowe cele projektu to:
- budzenie zainteresowania językiem i zmianami w nim zachodzącymi poprzez rozbudowanie o nowe treści strony www.wspolnymianownik.pl

- kształtowanie twórczych i odpowiedzialnych postaw wobec języka oraz doskonalenie kompetencji komunikacyjnych użytkowników polszczyzny poprzez zorganizowanie konkursu 

- doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się językiem oraz budowanie świadomych postaw wobec języka i kompetencji komunikacyjnych w grupie młodych ludzi poprzez zorganizowanie warsztatów dziennikarsko- pisarskich

– budowanie i umacnianie więzi międzypokoleniowych poprzez zachęcanie młodych ludzi do rozmów na temat języka ze starszymi członkami swoich rodzin

– doskonalenie kompetencji potrzebnych osobom prowadzącym projekty edukacyjne dotyczące kultury języka polskiego przez zorganizowanie warsztatów dla bibliotekarzy

W warsztatach wzięło udział 148 gimnazjalistów z Mazowsza (z miejscowości do 20 tys. mieszkańców). Na szkolenia zostali także zaproszenie bibliotekarze z Mazowsza – jedno spotkanie odbyło się w Warszawie, drugie w Radomiu, w sumie wzięło w nich udział 38 osób. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.  

W ramach projektu została rozbudowana strona internetowa – są na niej zgromadzone wartościowe materiały związane ze zmianami zachodzącymi w polszczyźnie (m.in. wywiady z ekspertami, scenariusze lekcji, ciekawe przykłady słów lubianych/zapomnianych), z których mogą korzystać nauczyciele, bibliotekarze i uczniowie.

Ewaluacja wykazała, że warsztaty pozwoliły na doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się językiem oraz budowanie świadomych postaw wobec języka i kompetencji komunikacyjnych w grupie młodych ludzi. Szkolenia dla bibliotekarzy posłużyły doskonaleniu kompetencji potrzebnych osobom prowadzącym projekty edukacyjne dotyczące kultury języka polskiego i promowały innowacyjne rozwiązania w tym obszarze. Zostały uznane przez odbiorców za wartościowe, ciekawe i przydatne.

W ramach projektu odbyło się 8 warsztatów dziennikarsko-pisarskich dla gimnazjalistów, a także dwa szkolenia dla bibliotekarzy. By popularyzować ideę projektu, wszystkich chętnych zaproszono również do udziału w konkursie dziennikarsko-fotograficznym.

Pomysł na projekt podsunął dziadek prezeski "Koncentratu", który w specjalnym zeszycie już od kilku lat notuje swoje ulubione słowa. Chętnie rozmawia na ich temat, zwracając przy tym uwagę na to, jak zmienia się rzeczywistość wokół nas i język, którym ją opisujemy. 

Patroni medialni projektu to Stowarzyszenie EBIB oraz portal Xiegarnia.pl. Partnerami projektu było Stowarzyszenie Fotoreporterów oraz wydawnictwa: W.A.B., Czarne i Czarna Owca, a także sklep Pan Tu Nie Stał.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” to organizacja założona w 2007 r. przez dziennikarzy ogólnopolskich mediów. Główne obszary działań organizacji skupiają się wokół inicjatyw edukacyjnych, szkoleniowych, promocyjnych i wydawniczych. Interesują nas zmiany zachodzące w języku, świat mediów, komunikacja, szeroko rozumiana twórczość, a także polityka równościowa.

www.wspolnymianownik.pl

Źródło: www.koncentrat.org.pl
Daty wydarzeń:

22.7.2014 - 28.11.2014

WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA
Autor zdjęć: Anna Błaszkiewicz, Jacek Łagowski

WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA WSPÓLNY MIANOWNIK. OD/NOWA

Autor wpisu: Anna Błaszkiewicz

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów "Koncentrat"
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
03-910 Warszawa, Al. Waszyngtona 30/36 m. 52
stowarzyszenie.koncentrat@gmail.com
www.koncentrat.org.pl
Liczba odsłon: 846
10.12.2014