Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Artystyczny Uniwersytet Dziecka i Rodzica | Podsumowanie

Od 2 czerwca do 31 października 2014 roku Fundacja Akademicka „Gaudeamus” działająca przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, realizowała projekt „Artystyczny Uniwersytet Dziecka i Rodzica – szansą rozwoju artystycznego i kulturalnego dla dzieci i ich opiekunów”, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grant w wysokości 30.000,00 zł realizowany był w ramach zadania Edukacja Kulturalna.

Celem realizacji zadania było promowanie kulturalnej i pozytywnej formy spędzania czasu wolnego, odkrywanie i podtrzymywanie pasji u dzieci, spędzanie wolnego czasu z rodziną,  a także budowanie pozytywnych relacji dziecka z rodzicem.

Adresatami projektu były dzieci oraz ich rodzice/opiekunowie z Bydgoszczy. W ramach projektu zorganizowano cykl 10 zajęć edukacyjno-artystycznych łącznie dla 120 osób ( 30 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, 30 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz 60 rodziców).  Wiek oraz miejsce zamieszkania były jednymi  z głównych kryteriów rekrutacji.

Pierwsze lata życia człowieka to okres najintensywniejszych przemian rozwojowych, dlatego nie można go lekceważyć. Dziecko, aby mogło w pełni skorzystać ze stymulującej roli przedszkola czy szkoły powinno być do niego odpowiednio przygotowane, a rodzic powinien pomóc dziecku rozwijać jego zainteresowania i pasje. Rodzinne warsztaty  pozwoliły w ciekawy sposób spędzić czas całym rodzinom. Wspólne tworzenie małych dzieł sztuki sprawiło wszystkim ogromną satysfakcję i budowało wspaniałe relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Opis zajęć realizowanych w ramach projektu:

  • Tworzenie lampionów – podczas warsztatów uczestnicy przenieśli się w świat senny marzeń. Zastanawiali się nad tym, jakie mają marzenia. Efektem zajęć było tworzenie niezwykłych lampionów, które nadawały pomieszczeniu magicznego charakteru. Do wykonania lampionów wykorzystano technikę papieroplastyki.
  • Pory roku na pejzażu – w trakcie zajęć dzieci przygotowywały na gipsowych płytkach wspaniałe, kolorowe pejzaże. Po wyrzeźbieniu rysunku płytki były malowane wodnymi farbami, a następnie złocone. Na koniec płaskorzeźby zostały elegancko oprawione, tak aby można je było powiesić w domu.
  • Ekobiżuteria –  te zajęcia były świetną okazją, by uczulić młode osoby na problemy ekologiczne współczesnej cywilizacji. Połączenie zabawy z edukacyjnym przekazem sprawiło, że dzieci z przyjemnością zapoznawały się z możliwościami przetwarzania odpadków, które, na co dzień produkują. Recyclingową biżuterię dzieci wykonywały z przeróżnych plastikowych butelek i opakowań, które ozdobiły tkaninami, dodatkami pasmanteryjnymi tak, by powstały efektowne, trwałe i barwne ozdoby na głowę, rękę.
  • Warsztaty batiku – indonezyjskie słowo batik oznacza zarówno technikę barwienia z zastosowaniem płynnego wosku oraz tkaninę wykonaną tym sposobem od ponad 2000 lat. Za pomocą płynnego wosku uczestnicy tworzyli ciekawe wzory. Tworząc wielobarwne tkaniny zapoznawali się z tą niezwykła techniką.
  • Filcowanie – w trakcie zajęć  dzieci poznały historię i proces wytwarzania filcu oraz podstawy tej techniki, wykonując  niepowtarzalne ozdoby. Z  ufilcowanej kulki  ozdobionej kamykami, koralikami i wstążeczkami  zostały wyczarowane niepowtarzalne broszki. Zajęcia filcowania wełny zwiększyły wrażliwość, a przede wszystkim zintegrowały grupę.
  • M jak Miasto i R jak Rysunek – tematem przewodnim zajęć było „Moje miasto”. Dzieci wcieliły się rolę głównych architektów i urbanistów. Uczestnicy sprawdzali czy za pomocą rysunku można opowiedzieć o wymarzonym mieście, w którym wszyscy mieszkańcy czują się wspaniale.
  • Gwiezdne Roboty do roboty – podczas warsztatów miłośnicy science fiction mieli okazję wcielić się w rolę ulubionych bohaterów. Każdy z uczestników wystąpił w krótkiej animacji. Dzieci przy pomocy rodziców tworzyły stroje robota z efektami specjalnymi. Jak na film „wysokobudżetowy” przebrania wykonane zostały z wszystkiego co było pod ręką.
  • Fuzja Kolorów Warsztat Chemicznie - Artystyczny – uczestnicy zajęć przekonali się jak ciekawy i kolorowy może być świat nauk przyrodniczych i chemicznych. Dzieci zapoznały się z doświadczeniami wyjaśniającymi w prosty i obrazowy sposób funkcjonowanie otaczającego nas świata. Warsztaty zaspokoiły dziecięcą ciekawość i pokazały, że proste doświadczenia można zrealizować z produktów, które często posiadamy w naszych domach.
  • Malowanie, wycinanie czyli decoupage – podczas warsztatów dzieci i ich rodzice poznali technikę decoupage, wykonując niepowtarzalne obrazy metodą serwetkową. Dzięki bogatej historii i wielości stosowanych technik dowiedzieli się jakie możliwości daje ta fascynująca sztuka zdobnicza.
  • Wydostań Stwora z cienia – dzieci poznały technikę teatru cieni, która rozwija między innymi świadomość własnego ciała i ruchu. Wykonując wspólnie niezwykłą pracę dużych rozmiarów doświadczyły pracy w grupie oraz radości wspólnego tworzenia. Podczas warsztatów powstał „Stwór zrodzony z płachty”, który nabrał kształtów dzięki cieniom uczestników.


Realizowany przez Fundację Gaudeamus projekt „Artystyczny Uniwersytet Dziecka i Rodzica” przyczynił się do odkrywania, podtrzymywania i odnajdywania pasji i talentów u dzieci, skutkiem których z pewnością jest wzrost rozwoju intelektualnego, samooceny i standardu życia. Warsztaty pobudziły wyobraźnie, poprawiły rozwój ruchowy, a także sprawność manualną. Dzieci uczyły się pracy w grupie oraz komunikacji z rówieśnikami.  Miały szansę na wyrażenie swoich emocji w niecodzienny sposób.

Podsumowaniem całości projektu było zorganizowanie seminarium „Uniwersytet Dziecka i Rodzica”, które dotyczyło wspierania rozwoju twórczości dziecka, w tym rozwoju artystycznego i kulturalnego. Seminarium odbyło się w siedzibie Fundacji Gaudeamus w Bydgoszczy. Na okoliczności podsumowania realizacji projektu oraz seminarium wydana została specjalna publikacja, pt. „Uniwersytet Dziecka i Rodzica”.

 

Źródło: http://www.fundacja.wsg.byd.pl/index.php?id=1
Daty wydarzeń:

2.6.2014 - 31.10.2014

Autor wpisu: Fundacja Gaudeamus

Fundacja Gaudeamus
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Bydgoszcz
85–229 Bydgoszcz , Garbary 2
rodzinka@byd.pl
http://www.fundacja.wsg.byd.pl/index.php?id=1

Miejsce wydarzenia
Wyższa Szkoła Gospodarki
województwo: kujawsko-pomorskie
85–229 Bydgoszcz , Garbary 2

Liczba odsłon: 933
26.11.2014