Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2

W projekcie "Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2" skończył się właśnie etap nagrywania wywiadów z seniorami i seniorkami, pracującymi w nieistniejącej już Stoczni Gdańskiej. Premiera dwóch słuchowisk 10. grudnia!

Pierwsza edycja projektu "Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej" zakończyła się publikacją bezpłatnego audioprzewodnika, który powstał na podstawie rozmów przeprowadzonych z pracownicami i pracownikami dawnej Stoczni Gdańskiej. Obecnie kontynuujemy zbieranie historii mówionej i jesteśmy w trakcie tworzenia dwóch słuchowisk dotyczących pracy i życia w tym zakładzie oraz jego związków z miastem Gdańsk. Dzięki nim poznamy codzienność nieistniejącej już Stoczni Gdańskiej.

Celem zbierania opowieści mówionych jest dotarcie do świadkiń i świadków historii, a tym samym ocalenie od zapomnienia historii osób oraz miejsca niezwykłego na mapie i w dziejach Polski. Poza nagraniem rozmów wykonaliśmy wiele skanów fotografii i dokumentów związanych z pracą w stoczni, które trafią do cyfrowego archiwum. Dodatkowym aspektem projektu jest aktywizacja osób starszych – udało nam się zebrać opowieści kilkunastu osób, które były związane z tym zakładem w różnym okresie jego działalności. Osoby te pracowały na różnych stanowiskach, co daje możliwość zaprezentowania różnych wspomnień o codzienności Stoczni Gdańskiej. Premiera dwóch słuchowisk zaplanowana jest na 10 grudnia 2014 roku.

"Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej" jest projektem herstorycznym realizowanym przez Stowarzyszenie Arteria we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej oraz osobami z grupy społecznej skupionej wokół projektu "Metropolitanka", na którego dotychczasowym dorobku jest oparty. Projekt dofinansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


Organizator: Stowrzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej
Współpraca: Metropolitanka | Ośrodek Karta
Patronat honorowy: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania | Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Matronat medialny: Feminoteka
Patronaty medialne: www.gdansk.pl | Radio Gdańsk | Narodowe Centrum Kultury – Platforma Kultury | Historia i Media | iBedeker

Daty wydarzeń:

1.1.2014 - 12.10.2014

Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2

Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2 Stocznia jest kobietą. Opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej 2

Autor wpisu: Katarzyna Gumowska

Stowrzyszenie Arteria
województwo: pomorskie, powiat: m. Gdynia
81-229 Gdynia, Montwiłła-Mireckiego 16 lok. 2
arteria.3miasto@gmail.com
www.art-eria.pl
Liczba odsłon: 995
03.11.2014