Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Co można w sieci?

Czym jest plagiat i co to ochrona własności intelektualnej? Jak szanować prawa autorskie i skąd pobierać pliki za darmo, a przy tym legalnie? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów pn. "Co można  w sieci” organizowanych przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i portal eKulturalni.pl.

Warsztaty przeprowadzili eksperci z Fundacji Legalna Kultura, której celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę w cyfrowej rzeczywistości i promowanie korzystania z legalnych źródeł kultury.  W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas humanistycznych i studenci dziennikarstwa, którym zagadnienia mogły przydać się zarówno do nauki, jak i w przyszłej pracy.

Izabela Foryś z Legalnej Kultury najpierw wyjaśniła obecnym na czym polega działalność fundacji, potem podała listę miejsc, z których można bezpłatnie i legalnie pobrać muzykę, filmy czy książki. Wyjaśniła też jak rozpoznawać w sieci pliki legalne od nielegalnych oraz objaśniała znaczenie symboli poszczególnych dzieł, które określają w jaki sposób można z nich korzystać. 

Natomiast specjalista z zakresu prawa autorskiego, mecenas Albert Stawiszyński przeprowadził część warsztatową - odpowiadał na pytania młodzieży, tłumaczył na przykładach konkretne zagadnienia.

- Plagiatem jest na przykład, gdy na sprawdzianie przepisujemy odpowiedź od koleżanki, a podpisujemy pracę jako swoją – przestrzegał mecenas  Stawiszyński. - Dlatego jeśli nie chcecie popełnić plagiatu ściągając na klasówce wystarczy, że weźmiecie odpowiedź w cudzysłów i zrobicie przypis, że autorem jest koleżanka z ławki – żartobliwie dodał Albert Stawiszyński.

Nie zabrakło także praktycznych uwag o rozpowszechnianiu zdjęć, których nie jesteśmy autorami, na portalach społecznościowych. Uczestnicy spotkania byli bardzo dociekliwi. Dopytywali m.in. o legalność zdjęć wykonywanych prywatnie aktorom czy piosenkarzom przez fotografów oraz kiedy wygasają prawa autorskie.

Więcej informacji o  prawach autorskich można znaleźć na stronie Fundacji www.legalnakultura.pl, za jej pośrednictwem można również zasięgnąć porady prawnej.

Warsztaty są częścią projektu  „eKulturalni.pl czyli kultura w nowych mediach”.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Autor wpisu: Sylwia Warzechowska

Centrum Spotkań Europejskich "ŚWIATOWID"
województwo: warmińsko-mazurskie
82-300 Elbląg , Plac Jagiellończyka 1
info@swiatowid.elblag.pl, 55 611 20 50
www.swiatowid.elblag.pl
Liczba odsłon: 575
05.12.2014