Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy do udziału w oprowadzaniu kuratorskim po instalacjach artystycznych Grodzkiej 5. Zobaczymy prace autorów nie tylko z Polski, ale także z Izraela. 

Projekt Grodzka 5 poświęcony jest historii kamienicy mieszczącej się pod takim właśnie adresem na Starym Mieście w Lublinie. Historia jest tutaj przedmiotem niekończącego się poszukiwania, tropienia, odgadywania, śledzenia, a wraz z tymi czynnościami – odtwarzania i rekonstruowania z zachowanych fragmentów. Impulsem staje się bogata pamięć budynku, którą będą odsłaniały opowieści pojedynczych osób – dawnych mieszkańców, bywalców lub pracowników mieszczących się w kamienicy instytucji. Na kształt wspomnień mają wpływ marzenia, ambicje, lecz i frustracje czy zawiedzione ludzkie nadzieje. Indywidualne interpretacje, w których prawda miesza się z fikcją, rodzą setki możliwych wariantów historii.

Kamienica Grodzka 5 to w gruncie rzeczy konglomerat trzech budynków, przy Grodzkiej 5 i Grodzkiej 5a, a także przy Grodzkiej 3. Obserwując ich zawikłaną, labiryntową strukturę, można dostrzec niezwykłą wielowarstwowość historii. Przed wojną biedna, siedziba warsztatów rzemieślniczych i mieszkań, po wojnie Grodzka 5 pełniła funkcję domu stowarzyszeń twórczych, przechodząc na własność miasta i stając się siedzibą wielu ważnych, nie tylko lokalnie, instytucji. Do końca 2012 roku mieściła się tutaj Galeria Labirynt i Biuro Wystaw Artystycznych (BWA). Do dzisiaj znajdują się tu m.in. biura i galeria Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, siedziba redakcji kwartalnika „Akcent”, biura oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Muzeum Apteka Cefarm. Dwa lata temu wprowadziła się tu nowa instytucja – Warsztaty Kultury w Lublinie.

Intensywne życie kulturalne Grodzkiej 5, gdzie pojawiały się słynne postaci teatru alternatywnego i klasycy awangardy sztuk wizualnych nie jest dostatecznie docenione i zbadane, a przecież zostawiło swoje ślady w samej substancji budynku, nie mówiąc już o kształcie życia artystycznego w Lublinie, a zapewne i poza nim. Powojenna zmiana statusu kamienicy okupiona została przemilczeniem jej wcześniejszych dziejów. Pochodząca z XV wieku, często zmieniała właścicieli, trafiając ostatecznie w pierwszej ćwierci XX wieku w ręce żydowskie. Mieściły się w niej m.in. piekarnia i piwiarnia. Na początku lat 40. znalazła się na granicy lubelskiego getta.

Celem projektu Grodzka 5 jest uzmysłowienie aktualności i bliskości historii, twórcze przepracowanie dziejów staromiejskiej kamienicy, danie głosu tym, którzy zostali zapomniani. Z zaproszonymi gośćmi i z mieszkańcami Lublina stworzymy wielowątkową opowieść o domu, na bazie miejskich legend czy historii kryminalnych, w której zatarte przez czas wspomnienia będą modyfikowane przez sferę marzeń, pragnień, niespełnienia i szaleństwa.

Magdalena Ujma

W ramach oprowadzania będzie można obejrzeć:

instalacje indywidualne:

Monika Drożyńska/ „Lornetka”/ instalacja site specific / 2013
Karolina Breguła/„Obraza”/film/ czas trwania: 20’/ 2013
Paweł Laufer / „Poste restante”/ instalacja literacka/ 2014

prace powstałe w ramach wystawy zbiorowej:

Zuzanna Janin/ „Na pamięć”/ instalacja/ 2014
Katarzyna Krakowiak/ „Zmienny horyzont”/ work in progress (instalacja multimedialna)/ 2014
Boris Oicherman/ „16/8/2014 – 6/9/2014”/ praca dźwiękowa/ 2014
Anka Leśniak/ „W tym domu mieszkała Rysia …”/ instalacja/ 2014

Kiedy: 30 października 2014, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a

Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod nr tel. 81 533 08 18 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-16.30).
Prowadzenie:kuratorka projektu Magdalena Ujma

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego bloga.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Kuratorka projektu: Magdalena Ujma
Koordynatorka projektu: Anna Gładysz-Jasińska
Asystentka przy projekcie: Joanna Mądra

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie
Daty wydarzeń:

30.10.2014

Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie

Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie Grodzka 5 | Oprowadzanie kuratorskie

Autor wpisu: Paulina Skipirzepa

Warsztaty Kultury
województwo: lubelskie
20-112 Lublin, Grodzka 5a
sekretariat@warsztatykultury.pl, 81 533 08 18
www.warsztatykultury.pl

Miejsce wydarzenia
Warsztaty Kultury w Lublinie
województwo: lubelskie
20-112 Lublin, Grodzka 5a

Liczba odsłon: 817
29.10.2014