Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Symbole walczące w muzeach społecznych

W ramach projektu Fundacja Ari Ari zaprosiła młodzież i muzealników społecznych z 6 miejscowości, do wspólnej pracy prowadzonej pod opieką ekspertów. Podczas spotkań przygotowane są oryginale wystawy i prezentacje "symboli walczących" ze zbiorów znajdujących się w poszczególnych muzeach. Jednocześnie opracowana jest dokumentacja części kolekcji muzeów społecznych.

Jeszcze w tym roku w Andrychowie, Niegowici, Miechowie, Sulejówku, Skierniewicach, Starachowicach i Lanckoronie udostępnione zostaną efekty muzealniczych poszukiwań i wystawienniczych eksperymentów. Patriotyczna walka to nie tylko bitwa na szable czy karabiny. Ważne, jeśli nie równie ważne, jak żołnierskie i powstańcze zmagania jest to, co często umyka uwadze w edukacji szkolnej. Wytworzenie wspólnoty, scalenie i dotarcie z patriotycznym, przekonującym przekazem do jak najliczniejszej grupy ludzi, zjednoczenie społeczeństwa, przekonanie do wspólnego wysiłku w obliczu zagrożenia z zewnątrz, wezwanie do obrony, czy powstańczej walki.
 
Chcemy wspólnie z młodymi ludźmi i muzealnikami spojrzeć jak udawało się jednoczyć Polaków wokół idei patriotycznych,  niepodległościowych, obywatelskich, czy po prostu wspólnotowych za pomocą symboli, przedstawień, pamiątek, ulotek, plakatów, a nawet filmów. Materiałów nie tylko wizualnych,  lecz przede wszystkim symbolicznych.
 
Warsztaty obejmujące swoim zakresem wiedze historyczną, warsztat krytyczny i medialny, gry, prace z mapami, historiami mówionymi a także techniki performatywne prowadzą Beata Nessel-Łukasik, Karolina Zielazek-Szeska, Piotr Idziak i Sebastian Wacięga.
 
Efektem wzajemnej wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji będą wystawy, prezentowane w listopadzie w poszczególnych muzeach, zoginiskowane wokół lokalnych historii wojennych i eksponatów muzealnych, a także scenariusze lekcji i elektroniczna publikacja podsumowująca nasz eksperyment.
 
Aktualności i dokumentacja działań dostępna jest na stronie fanowskiej programu na portalu Facebook.
 
Warsztaty realizowane są we współpracy z następującymi muzeami:
 
Muzeum Ziemi Miechowskiej – Miechów
  • Izba Regionalna Towarzystwa Miłośników Andrychowa – Andrychów
  • Izba Regionalna – Niegowić
  • Galeria Golonki i Stowarzyszenie Na Bursztynowym Szlaku – Lanckorona
  • Muzeum Józefa Piłsudskiego – Sulejówek
  • Izba Muzealna 26 Dywizji Piechoty - Skierniewice
  • Izba Pamięci Antoniego Hedy "Szarego" - Starachowice 
 
 
Partnerzy: Muzeum Józefa Piłsudskiego, Małopolski Instytut Kultury
 
Finansowanie: Projekt realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski oraz programu Małopolskiego Instytutu Kultury "100-lecie I Wojny Światowej" (Andrychów, Niegowić, Lanckorona).
Symbole walczące w muzeach społecznych

Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych Symbole walczące w muzeach społecznych

Autor wpisu: Fundacja Ari Ari

Fundacja Ari Ari
województwo: kujawsko-pomorskie
85-858, Bydgoszcz, ul. T. Boya-Żeleńskiego 6/77
ariari@ariari.org
www.ariari.org

Miejsce wydarzenia
Sulejówek, Niegowić, Lanckorona, Miechów, Andrychów, Starachowice, SkierniewiceLiczba odsłon: 1306
20.10.2014