Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zabookowani w sztuce

Projekt skupiony na odszukaniu opowieści i legend województwa śląskiego i małopolskiego oraz nagraniu ich w formie audiobooka. Dzieci i młodzież przygotowują unikalną wizję słyszanej legendy, Dodatkowym aspektem jest popularyzowanie treści legend w działaniach warsztatowych - artbook.

ZABOOKOWANI W SZTUCE to projekt , który zrodził się w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie. W ramach programu Akademia Orange przez 5 miesięcy pracowaliśmy artystycznie i  multimedialnie! Dzieci i młodzież szkolna, która zgłosiła chęć udziału w zajęciach, zmagała się ze sztuką słowa. 

Projekt zakładał współpracę różnych pokoleń w poszukiwaniu legend lokalnych oraz innych legend woj. śląskiego i małopolskiego. Istotne było także popularyzowanie tematu w sposób atrakcyjny, a zarazem twórczy. Podczas finału skoncentrowaliśmy się na dialogu społecznym wokół tematu dóbr kultury.


  Słowo początkowo wydobywane z różnych zakamarków, przekazywane pokoleniowo, często z ust do ust w formie legend i opowieści trafiło do nas. Słowo stało się także przedmiotem ćwiczeń dykcyjnych , emisyjnych i interpretacyjnych, tworzywem do dbałości o nasz język, o nasz sposób wysławiania się. Ostatecznie słowo uległo przemianie z żywego w nagraniowy, bowiem nagramy w profesjonalnym studio wspólny AUDIOBOOK z LEGENDAMI!

Słowo zapisane w nowoczesnej formie ma szansę szerzej się rozprzestrzeniać, a przez to i dłużej przetrwać.
Legendy zebrane przez młodzież pochodzą z Jaworzna i okolic - województwa śląskiego i małopolskiego. Stanowią one dobro regionalne, a dodatkowo sprawdzone merytorycznie są utrwaleniem dóbr kultury!

Przez drugą część projektu realizatorzy projektu pojawią się w wielu miejscach. Ekipa Teatru Sztuk wspierana przez zaproszonych artystów podróżowała po województwie śląskim oraz małopolskim. Zgłoszone do współpracy Ośrodki Kultury i Sztuki były odwiedzane i wciągane w aktywne działania warsztatowe.

Młodzież 14 ośrodków na mapie tych dwóch województw ma szansę na atrakcyjną edukację regionalną. Będziemy wspólnie słuchali naszych audiobooków, a uczestnicy warsztatów stworzą książki artystyczne, instalację plastyczno- książkowe oparte na słyszanych historiach. Tę część określamy jako ARTBOOK.

Założyliśmy, że wiele wspaniałych prac ujrzy światło dzienne i pojawi się w bezpośrednim styku z lokalną społecznością. Efekty niektórych prac pozwoliły na to, nasze książki artystyczne będą elementem niejednego miejskiego pejzażu, jednoczesny dialog o lokalnej kulturze, dialog z miejscowym przechodniem . Formy plastyczne wykonane przez uczestników to element, w którym zaczarowane zostały ważne słowa. Słowa związane szczególnie z miejscowymi wierzeniami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

 W finale:

-Wystawa działań w projekcie, w tym artbook i audiobook w plenerze
-Teatralna akcja uliczna ilustrująca jedną z legend
 
Miejscowości, które odwiedziliśmy:
(Będzin, Mysłowice, Sosnowiec, Katowice, Chorzów, Czechowice-Dziedzice, Suszec, Rybnik, Chrzanów, Rabka-Zdrój)

Autorski projekt: Barbara Wójcik-Wiktorowicz i Katarzyna Pokuta
Tel. 605 680 688

Partnerzy szczególni to :
-Fabryka Talentów w Jaworznie - dzięki nim nagrywamy w profesjonalnym studio.
-Księgarnia Kawiarnia Między Słowami w Rabce-Zdrój - ta współpraca to efekt pozytywnych relacji międzymiastowych
-Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach - wspiera merytorycznie ze strony śląska
-Muzeum Wł. Orkana w Rabce - j.w. ale ze strony Rabki
-Co ludzie powiedzą - nasza pozytywna tuba w Rabce
-Galeria sztuki współczesnej SEKTOR I w Jaworznie - miejsce prestiżowe, które popiera naszą działalność i otwiera swoje przestrzenie dla naszej wspólnej sztuki :)

-Patronat Prezydenta Miasta Jaworzna- dodaje nam skrzydeł

Kolejne drzwi, które otwierają się na naszą propozycję działań art-edu, na terenie śląska i małopolski.
 
 
 

 

Źródło: źródło własne- Barbara Wójcik-Wiktorowicz
ZABOOKOWANI W SZTUCE
Autor zdjęć: Barbara Wójcik-Wiktorowicz

ZABOOKOWANI W SZTUCE ZABOOKOWANI W SZTUCE ZABOOKOWANI W SZTUCE ZABOOKOWANI W SZTUCE ZABOOKOWANI W SZTUCE
Zapowiedź projektu
nagrane legendy

Autor wpisu: Barbara Wójcik-Wiktorowicz

Centrum Kultury Teatr Sztuk
województwo: śląskie
43-600, Jaworzno, ul. Mickiewicza 2
info@teatrsztukwjaworznie.pl, 32 6162879
www.teatrsztukwjaworznie.pl

Miejsce wydarzenia
CK Teatr Sztuk w Jaworznie oraz 11 miejsc partnerskich w woj.śląskim i małopolskimLiczba odsłon: 1345
29.10.2014