Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Młyn w młynie

"Młyn w Młynie" to projekt zrealizowany w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Głównym założeniem wydarzenia jest próba ocalenia przed zniszczeniem miejsca o ogromnym potencjale, jakim jest Stary Młyn w Korytowie. Projekt podzielony był na dwie części. Pierwsza zakłada zwrócenie uwagi na potencjał tego miejsca, zainteresowanie nim przedstawicieli różnych branż i stworzenie wstępnej koncepcji zagospodarowania terenu. Druga cześć to piknik skierowany do mieszkańców w czasie, którego odbyła się debata społeczna, debata specjalistów oraz występy artystyczne. Pomysłodawcami projektu byli lokalni animatorzy: Robert Siniarski, Daniel Suchocki i Łukasz Kasperczyk. Projekt zrealizowali wspólnie z Fundacją Ochrony Środowiska Żyrardowa i okolic.

"Młyn w Młynie" to projekt zrealizowany przez GCK Powozownia w Radziejowicach w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014. Głównym założeniem wydarzenia jest próba ocalenia przed zniszczeniem miejsca o bogatej historii i ogromnym potencjale, jakim jest Stary Młyn w Korytowie. Pomysłodawcami inicjatywy było trzech zapaleńców, lokalnych animatorów, którzy nie mogąc pogodzić się z postępującym procesem degradacji tego miejsca, postanowili zwrócić na nie uwagę lokalnych władz i społeczności.

W pierwszej części projektu organizatorzy zdobyli dokumentację dotyczącą historii młyna, odwiedzali lokalne władze, właściciela młyna (znajduje się w rękach prywatnych), kontaktowali z konserwatorem zabytków itp. Był to punkt wyjścia do późniejszych paneli dyskusyjnych zrealizowanych podczas rodzinnego pikniku. Nawiązali współpracę z organizacjami, które pokazały możliwości finansowania remontu młyna z wykorzystaniem Funduszy Unijnych.  Zamieszanie wokół młyna wzbudziło niepokój wśród niektórych mieszkańców okolicy.

Realizatorzy musieli pokonać wiele przeszkód, które pojawiały się, jako anonimowe siły "antyprojektowe". Głównym wydarzeniem projektu był piknik rodzinny, który początkowo planowano zorganizować w okolicy młyna. Ze względu na pietrzące się trudności piknik odbył się w GCK POWOZOWNIA w Radziejowicach. Przygotowano atrakcje animacyjno-architektoniczne dla dzieci, występy muzyczne, ale przede wszystkim panele dyskusyjne prowadzone przez ekspertów z dziedziny kultury, ekologii, prawa dotyczącego zabytków. Projekt był sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

Informacje o realizowanych działaniach można śledzić na fanpagu projeku:

https://www.facebook.com/pages/M%C5%82yn-w-m%C5%82ynie/262402220623185?sk=info

Daty wydarzeń:

1.9.2014 - 5.10.2014

MŁYN W MŁYNIE
Autor zdjęć: Daniel Suchocki, Łukasz Kasperczyk

MŁYN W MŁYNIE MŁYN W MŁYNIE MŁYN W MŁYNIE MŁYN W MŁYNIE MŁYN W MŁYNIE

Autor wpisu: Katarzyna Konca

Gminne Centrum Kultury Powozownia
województwo: mazowieckie, powiat: żyrardowski
96-325 Radziejowice, Sienkiewicza 6
powozownia@gmail.com, 46 8381844 577
www.powozownia.radziejowice.pl

Miejsce wydarzenia
Radziejowice
województwo: mazowieckie
96-325, Sienkiewicza 6

strona akcji
Liczba odsłon: 1652
23.10.2014